Ha a Teremtőt megkérdezhetnénk arról, vajon melyik az emberi test egyik „legszerencsétlenebbül” megalkotott része, akkor minden bizonnyal rávágná, hogy a térdünk az. Ez természetesen csak egy vicc, viszont érzékletesen rámutat arra a problémára, hogy a térd elhelyezkedésének és felépítésének köszönhetően alaposan ki van téve egy sor veszélynek. Ezek a veszélyek egyrészt abból adódnak, adódnak, hogy a tartóizmok gyengesége miatt a testtartásunk eltér a normálistól és a térdízületet extrém terhelés éri, másrészt,hogy a térdízület viszonylag nagy kiterjedésű, és ahhoz képest, hogy milyen fontos szerepet tölt be a mozgásban, bizony elég kevés védelmet kap a lágyrészektől. Éppen eme „kiszolgáltatott” helyzete miatt – a sérülések megelőzése érdekében – érdemes kicsit részletesebben is megismerni a térd anatómiáját.
A térdízület felépítése
A térdízület a következő részekből áll.: a térdkalács és a combcsont ízülete illetve a combcsont és a lábszárcsont ízülete egy közös üregben van. Hajlító és nyújtó mozgásnál a térdkalács is mozog a vájulatában. A térdkalácsot erős ín köti a lábszárcsonthoz. Ez teszi lehetővé, hogy a felette található négyfejű combizom segítségével kinyújthassuk vagy megfeszíthessük a térdet. A szalagok segítenek, hogy a térdkalács ne ugorjon ki. Az ízfelszíneket porc borítja, mely ízületi folyadékkal együtt biztosítja a megfelelő mozgást a térdízületben. Más ízületi porcok is vannak az ízületben, melyek növelik a terhelési felszínt és csökkentik a terhelés erősségét. Megkülönböztetünk belső és külső oldalszalagot, illetve elülső és hátulsó keresztszalagot. A szalagok, ínak, ízületi tok, porcok megakadályozzák a kóros ízületi mozgást.
Szerephalmozó szalagok és inak a térdízület stabilitásáért
A térd stabilitásának biztosításában az ízületet körülvevő szalagok és inak játsszák a legfontosabb szerepet. A térdízületet két oldalról a belső és külső térdízületi térdizületi szalagok, tartják, az elülső és hátsó keresztszalagok pedig a hajlítás és nyújtás kontrollálását biztosítják. Ezeknek a szalagoknak az a legfontosabb szerepük, hogy megakadályozzák az ízület oldalra, illetve túlzottan előre vagy hátra történő mozgását. A szalagok megerősítése és védelme éppen ezért mindenképpen komoly segítséget jelenthet a térdsérülések megelőzésénél.
A szalagok mellett az ízületet körülvevő inak is legalább ilyen fontos szerepet játszanak a térd működésében. Az íngyulladás vagy az inak szakadása a térdízület nagyon komoly fájdalmához, illetve egyéb funkcionális problémákhoz vezethet. A térdkalácsot ín rögzíti a szárkapocscsonthoz, mely segíti a térd ízület hajlítását és nyújtását. Azt se felejtsük el, hogy a térdünknek például lépcsőzés során a testsúlyunknak akár a többszörösét is el kell bírnia, éppen ezért egyáltalán nem mindegy, hogy ezek az inak milyen állapotban vannak.
Minek köszönheti térdünk a stabilitását és mozgatását?
Ahogy már korábban említettük, a térdízületet körülvevő szalagok játsszák talán a legfontosabb szerepet mind a térd stabilitásának, mind a mozgásának biztosításában. Az ízületet két oldalról a külső és belső oldalszalagok stabilizálják. A külső oldalszalag az ízület külső oldalát erősíti, és megakadályozza az ízület oldalra mozgását. A belső oldalszalag az ízület belső oldalát erősíti, ennek legfőbb szerepe az ízület túlzott befelé mozgásának megakadályozása. Az LCL és az MCL tehát az ízület oldalirányú stabilitásának biztosítására szolgál.
A térdízület elülső részén a térdkalács-szalag (patelláris szalag) található, amely összeköti a térdkalácsot a lábszárcsonttal. Ez a szalag a térdkalács helyes pozícióját biztosítja a térdízületben, megakadályozva annak szétesését, vagy éppen kicsúszását és segíti a térd hajlítását és nyújtását.
Az ízület hátsó részén a hátsó keresztszalag helyezkedik el helyezkedik el, és a térdízület hátsó stabilitását biztosítja. Az elülső keresztszalag /ACL/ a térd elülső fiziológiás mozgását segíti.
A térdsérülések legfőbb típusai
A legtöbb térdsérülés hobbisportolás közben alakul ki, leggyakrabban a szalagok és porcok érintettek.
Belső porc sérülés
A leggyakoribb térdsérülés, mely trauma következtében alakul ki. Főleg foci, kosárlabda, kézilabda és síelés áll a hátterében. Következményként a beszakadt vagy leszakadt porc darab becsípődik a csontvégek közé, ami heves fájdalmat okoz és a térd elakad, rögzül.
Külső porc sérülés
Sérülésekor guggolásban az ízület fájdalmasan ropog. – Térdszalagsérülések Leggyakrabban a belső oldalszalag és az elülső keresztszalag sérül. Éles fájdalmat érez a beteg, a térd megduzzad, instabil lesz.