Az emberek mindig is csodálattal néztek azokra, akik hipnotikus állapotot voltak képesek előidézni másokon. Noha a jelenséghez az elismerő csodálat mellett olykor némi misztikus félelem is társul, bizonyára sokakban felmerült már a gondolat, hogy milyen hasznos lenne, ha mindannyian önmagunkon is tudnánk gyakorolni ezt a módszert egy sor pozitív hatás előidézése céljából. Bár az autogén tréning messze nem azonos a hipnózissal, sokat elárul a módszerről, hogy éppen a hipnóziskutatásból nőtte ki magát, és valóban alkalmas arra, hogy segítségünkre legyen bizonyos problémák megoldásában. Az alábbiakban tehát az autogén tréninget mint egyfajta relaxációs eljárást járjuk körül annak érdekében, hogy az eddigieknél is többen kapjanak kedvet az alkalmazásához.
Az autogén tréning kezdetei
Az autogén tréning gyökerei a XIX. század végére vezetnek vissza, amikor is egy orvos, nevezetesen Oskar Vogt (megérdemli, hogy az ő nevét is megemlítsük) a betegeit olyan transzállapotba hozta, amelynek segítségével enyhíteni tudta a pszichés és fizikai feszültségeiket, a fáradtságukat, és ráadásképpen még bizonyos fájdalmaikat is képes volt enyhíteni. Aztán, ahogy az általában lenni szokott, a sikert mégsem, hanem néhány évtizeddel később Johannes H. Schultz arathatta le, aki 1932-ben végső formába öntötte a módszert, és „Autogén tréning” címmel publikálta azt.
Miben áll az autogén módszer újszerűsége?
Az autogén módszer lényege, hogy megfelelő gyakorlással mindenki képes lehet olyan relaxációs állapotba hozni saját magát, amelyhez egyrészt nincs szükség külső segítőre (pláne nem hipnotizőrre), másrészt a segítségével lecsendesíthetjük az elménket, mélyen ellazulhatunk, és ebben a speciális állapotban egy sor problémára megoldást találhatunk. A hétköznapokban gyakran követik egymást a stresszes helyzetek vagy a leterhelt időszakok, és biztosan mindenki tapasztalta már, hogy ilyen állapotban könnyebben lebetegszünk. Sokszor érezhetjük úgy, hogy ezzel valójában a szervezetünk jelez számunkra, hogy ideje lenne pihenni. Akik elsajátítják az autogén tréning módszerét, azok többek között az ilyen kényszerpihenőket lesznek képesek nagy eséllyel kiküszöbölni az életükből. Ez a „tudomány” pedig a hétköznapokban valóban óriási kincs.
Az autogén módszer az öngyógyító folyamatok erősítője
A sokféle önsegítő technika átláthatatlan kavalkádjában fontos leszögezni, hogy az autogén módszer orvosilag is 100%-ban elfogadott eljárás. Terápiás hatása pszichológiai és fiziológiai hatásmechanizmusokon keresztül érvényesül, aminek központi eleme, hogy a gyakorlat végzése során a saját szívritmus, egy mindent átható melegség és nehézség érzéssel karöltve, segít visszatalálni a szélsőséges állapotból a nyugodt, kiegyensúlyozott helyzetbe. Ahogy mind többet gyakoroljuk az autogén tréning feladatait, egyre inkább képesek leszünk kizárni a külvilágot, és fokozatosan fejlődik a koncentrációs képességünk, amely „befelé” is fokozza a gyógyító hatásokat.
Milyen eredményeket érhetünk el az autogén tréning gyakorlataival?
Az autogén tréning alapvető célja, hogy:
- a belső relaxációs folyamatok segítségével áthangolja a központi idegrendszerünket,
- fokozza a pszichovegetatív működések rugalmasságát,
- csökkentse a bennünket érő stresszhatásokat,
- hozzájáruljon a lelki egyensúlyunk megteremtéséhez,
- amennyiben szorongó típusúak vagyunk, segítsen csökkenti a szorongási szint mértékét, ingerültséget és a kimerültséget,
- eredményesen tudjunk harcba szállni a légzőszervi rendellenességekkel, az izomfeszültséggel, bélrendszeri problémáival, a keringési rendszer és belső elválasztású rendszer betegségeivel, és a bélrendszer problémáival.
- változtasson a fájdalomra adott reakcióinkon, növelje a stressztűrést, enyhítse az alvászavart.
Hogyan zajlik le egy autogén tréning?
A terápián résztvevők általában nyugalmi – esetleg ülő, de leginkább fekvő – helyzetben, csukott szemmel végzik a gyakorlatvezető által irányított egészen egyszerű “feladatokat” (ez történhet akár hangfelvételről is), amelyek az egyes testrészek lépésről lépésre történő teljes ellazítását célozzák. Az így létrehozott relaxált állapotot arra lehet használni, hogy a kliensek a gyakorlatok során felismerjék azokat a lelki folyamatokat, amelyek segítségével aztán eljuthatnak a tudatalatti állapothoz. Amikor már sikeresen eljutnak odáig, hogy megtanulják értelmezni saját tüneteiket, akkor az autogén tréninget vezető nélkül is rendszeresen tudják alkalmazni hétköznapjaikban.
Kiknek nem ajánlott az autogén tréning?
Kisgyermekeknél ( öt évesnél fiatalabb) semmiképpen nem javasolt az autogén tréninggel próbálkozni, illetve az érzelmi zavarban vagy mentális problémákkal szenvedő felnőttek, valamint motivációs nehézségekkel küzdők számára sem ajánlják a szakemberek ennek a módszernek az alkalmazását. Előfordulhat, hogy a gyakorlatoknak nemkívánt mellékhatásaik lehetnek, ezért ajánlatos minden egyedi esetben orvos tanácsát is meghallgatni azzal kapcsolatban, hogy érdemes-e belevágni az autogén tréning rendszeres gyakorlásába ( pl. cukorbetegség, hipoglikémia, szívbetegség).