Aki 35-40 év felett még nem találkozott élete során a bokája megdagadásával, az minden bizonnyal valamit nagyon jól csinál és már-már „tárlatba illő” szervezete van. A többségnek azonban sajnos nagyon is ismerős lehet ez a probléma, amely nemcsak kellemetlenséget okozhat, de az életminőség romlásához is vezethet a jelenléte. Éppen ezért az alábbiakban – természetesen a teljesség igénye nélkül – összegyűjtöttük a boka dagadásának lehetséges kiváltó okait, figyelembe véve azt is, hogy milyen tényezők állhatnak a hátterében, illetve választ keresünk arra is, hogy milyen otthoni gyógymódokat érdemes alkalmazni abban az esetben, ha bedagadt a bokánk.

Milyen problémák okozhatják a boka dagadását?

Mélyvénás trombózis

Természetesen nem kell mindjárt a legrosszabbra gondolni, de ha vérrög alakul ki az alsó végtag mélyén futó vénákban, akkor a boka dagadását nagy valószínűséggel ún. mélyvénás trombózis váltja ki, ami nem más, mint amikor az erekben olyan vérrögök alakulnak ki, amelyek genetikai eltérés, vagy a lelassult keringés miatt képződhetnek, másrészt maguk is tovább lassíthatják a keringést. Mindez már rövid távon is nagyon komoly további problémákhoz vezethet. A mélyvénás trombózisnak csak az egyik következménye lehet a boka dagadása, emellett még az alsó végtag melegségét, vagy kékes-vöröses elszíneződését, komoly fájdalmat észlelünk az erek tájékán, akkor mindenképpen forduljunk azonnal szakemberhez!

Ha vérrög alakul ki az alsó végtag mélyén futó vénás ereinkben, akkor a boka dagadását nagy valószínűséggel úgynevezett mélyvénás trombózis váltja ki.

Zavarok a vérkeringésben

A keringést befolyásoló különböző betegségek, de a magas vérnyomás is állhat a boka dagadásának hátterében. Ekkor azonban nemcsak dagadás, illetve ödémásodás jelentkezhet, hanem előfordulhatnak a bokához közvetlenül nem kapcsolható olyan problémák, mint például a hevesebb szívdobogás, a szédülés, vagy éppen a mellkasi fájdalmak, melyek szívelégtelenségre utalnak. A szív pumpa funkciója romlik, ezáltal kevesebb oxigén jut a szervekhez. Ekkor a hasi terület ödémásodása, légszomj, gyengeség és fáradékonyság is jelentkezik. A májcirrózisban a májsejtek pusztulnak, hegesedés alakul ki. Az egész napos ülés/állás hatására az alsó végtagok ödémásodhatnak, ezzel együtt étvágytalanság, fáradékonyság és különböző bőrproblémák is jelezhetik a májproblémát. A várandóság alatt hormonális változás okozhat többek között boka duzzanatot, de fogamzásgátló szedése is kiválthatja. A gyógyszerek is okozhatnak boka duzzadást, pl. szteroidok, antidepresszánsok vagy vérnyomás csökkentők szedése során..

Vese problémák is vezethetnek a boka dagadásához

Köztudott, hogy a vese alapvető feladata nem más, mint hogy a szervezetből eltávolítsa a felesleges folyadékokat, illetve hogy kiszűrje a szervezetünk számára fontosabb és kevésbé lényeges ásványi és méreganyagokat. E tevékenysége során, amennyiben elégtelenül működik a vese, vagyis nem tudja 100%-ban ellátni a feladatát, akkor előfordulhat, hogy a szervezetünkben megnő a nátrium koncentrációja, amely szintén vezethet a boka kellemetlen dagadásához. Ilyen esetekben előfordulhat, hogy az ödémásodás nemcsak a boka tájékán, de a szemünk környékén is jelentkezik. A felesleges folyadék tovább kering a szervezetben és idővel a szövetekben halmozódik fel ödémásodást okozva a bokában is. További tünetek is előfordulhatnak , pl. fáradékonyság, rossz hangulat, gyengeség, nehézlégzés és ritmuszavar.

Nyirokcsomók és nyirokerek problémája

Amennyiben a nyirokerek, vagy éppen a nyirokcsomók sérülést szenvednek és ennek következtében akadályoztatva van a nyirok megfelelő elfolyása, akkor az a szövetek közötti területeken halmozódik fel, amely szintén duzzanathoz, a boka dagadásához vezethet. Ez a probléma sajnos további szövődményeket is eredményezhet, hiszen azzal, hogy hátráltatja a sebek gyógyulását, elősegítheti, hogy a kórokozók hamarabb juthassanak be az érintett területeken keresztül a szervezetbe.

Sérülések, amelyek a bokadagadások leggyakoribb okai

Valószínűleg ezzel a kiváltó okkal kellett volna kezdeni a felsorolást, hiszen talán ez a leggyakoribb kiváltó oka a boka rendellenes dagadásának. Legenyhébb esete, amikor a bokaízület körüli izmok és szalagok megnyúlnak, amely a boka dagadása és a fájdalom faktor mellett véraláfutással is járhat. Ennél már súlyosabb eset a bokaficam. Ficam esetén az ún. ugrócsont mozdul ki az ízületi árokból. Ez enyhébb esetben csak elmozdul, de a komolyabb sérüléseknél el is hagyja az ízületi árkot. Ez pedig sajnos leggyakrabban a bokaszalagok szakadásával jár együtt.

A legsúlyosabb sérülés fajtánál, a boka törésénél szintén duzzadással számolhatunk. Rossz hír viszont, hogy ez a dagadás a csontok összeforrása után is jelentkezhet visszatérő szövődményként is.

Gyógytorna a boka sérülések megelőzése és rehabilitációja céljából

Bármilyen gyakorlatot is végzünk otthon, amivel az alsó végtagok keringésének fokozásával, illetve a szövetek lazításával próbáljuk enyhíteni a boka dagadását, mindenképpen kérjük ki szakember véleményét. Ezeknek a gyakorlatoknak arra kell irányulniuk, hogy növeljék a boka mozgásterjedelmét, amely hozzásegíthet a boka merevségének csökkentéséhez. A lazító gyakorlatok mellett fontosak lehetnek az olyan feladatok is, amelyek növelhetik a bokaízületet tartó izmok erejét, ami pedig hozzájárulhat az inak feszesebbé válásához. A nyirokmasszázs révén elősegítjük a felhalmozódott, pangó folyadék erekbe való visszajuttatását, mellyel hozzájárul a duzzanat csökkentéséhez és a keringés javításához.  Az ilyen jellegű gyakorlatok nemcsak a rehabilitáció gyorsításához járulhatnak hozzá, de a sérülések megelőzésében is jelentős szerepet játszhatnak! A lazító, nyújtó és erősítő feladatok mellett megfelelő bokatámasz alkalmazása is hozzásegíthet bennünket ahhoz, hogy megelőzzük a boka sérüléseit.