Mit tehetünk a kisugárzó fájdalommal szemben?

A fájdalomérzet egy igen kellemetlen tünet, alapvetően hasznos a számunkra. A kisugárzó és pulzáló érzés segíthet a probléma pontos helyét lokalizálni.

A fájdalomérzet rendkívül hasznos lehet az ember számára, hiszen jelzi az elváltozások, a problémás területek helyét. Nyilván aggodalomra ad okot, ha olyan helyen érzünk fájdalmat, amelyet nem ért sérülés, és nem tudunk rá magyarázatot adni. Ilyen esetben kisugárzó fájdalommal lehet dolgunk, ami jelentkezhet zsibbadás, égő érzés, izomgyengeség vagy akár bizsergés formájában. Milyen okok vezethetnek a kisugárzó fájdalom kialakulásáig? Testünk mely területén lévő receptorokat „kapcsolják be” az egyes betegségek?

A kisugárzó fájdalom okai

A kisugárzó fájdalom jellemzően mozgásszervi betegségek esetén jelentkezik, ám az sem ritka, hogy egy másik, súlyosabb betegség – esetleg idegi károsodás – kísérő tüneteként bukkan fel. Ne vegyük félvállról, hiszen a fájdalom nem pusztán önmagában probléma, hanem egy természetes jelzés, amely egy komolyabb, belső diszfunkciót jelez. Ennek okán érdemes mielőbb orvoshoz fordulnunk – még akkor is, ha úgy érezzük, hogy rövidesen rendbe jövünk. 

Fontos, hogy tudjuk, pontosan milyen okok is vezetnek odáig, hogy a kisugárzó fájdalom megjelenjen szervezetünkben. Amikor egy testrészünk vagy szervünk megsérül, akkor a kialakult fájdalmat a sérülés területén lévő idegek azonnal közvetítik a gerincvelő számára. A csigolyák között kilépő idegek meghatározott területek beidegzéséért felelősek. Beidegeznek izmokat, ereket és szerveket. Az idegszálon történt sérülés határozza meg, hogy hol és milyen jellegű az érzés. Ennek okán még a legapróbb kisugárzó fájdalom esetén sem hihetjük azt, hogy semmi bajunk nincs. Épp ellenkezőleg: ez az érzés azt jelzi, valami nincs belül rendben, és tennünk kell valamit annak érdekében, hogy elkerüljük a komolyabb szövődményeket. A diagnózis elsődleges kiindulópontja, hogy hol jelentkezik a fájdalom.

A kisugárzó fájdalom jellemzően mozgásszervi betegségek és rendellenességek esetén tapasztalható, így fennállása esetén érdemes szakorvoshoz fordulni.

Tipikus esetek:

Porckorongsérv

Porckorongsérv során a csigolyák közt elhelyezkedő porc kiszakad, ezáltal nyomást gyakorol a kettő csigolya között kilépő idegre. Ez pedig komoly fájdalommal jár, ráadásul – amennyiben a sérv a gerinc ágyéki részén jelenik meg – könnyen lehet, hogy isiász is kialakulhat. Ilyen esetben pedig:

  • a fenekünkben,
  • a combunkban,
  • a lábunkban,
  • valamint a lábfejünkben érezhetünk fájdalmat.

Isiász

Amikor az ülőideg a folytonos ülés és megerőltetés hatására begyullad, isiász alakul ki. Mivel az ülőideg mindkét lábunkig elér, ezért kialakulhat kisugárzó fájdalomként

  • égető, fájó érzés a lábban,
  • zsibbadás vagy gyengeségérzet a lábfejben,
  • bizsergés a lábujjakban.

Ilyen esetekben mindig próbáljuk magunkat kényelembe helyezni, és pihenjünk sokat! Semmi esetre se tegyük ki a lábunkat megerőltető munkának vagy intenzív edzéseknek, hiszen a kisugárzó fájdalom mozgás hatására nagy mértékben képes felerősödni.

Piriformis szindróma

A piriformis szindróma akkor fordul elő, amikor a farizmok alatti ún. piriformis izom nagy nyomást gyakorol az ülőidegre. Ebben az esetben is a fentiekhez hasonló tünetekkel kell számolnunk – vagyis a láb hátsó részében keletkező bizsergéssel, fájdalommal vagy zsibbadással. Ülés hatására a fájdalom felerősödik, ezért amennyire tudjuk, kerüljük a hosszú ideig tartó ülést és az íróasztali munkákat!

Gerincszűkület

Gerincszűkület esetén a gerinccsatorna átmérője annyira lecsökken, hogy jelentős nyomást gyakorol a gerincvelőre, amelynek következtében:

  • hátunk alsó része elkezd sajogni, amelyet leginkább járás vagy állás esetén fogunk érezni,
  • lábunk elgyengül,
  • fenekünkben zsibbadó érzés keletkezik,
  • ráadásul az egyensúlyozás során is akadhatnak gondjaink.

Egyéb betegségek kisugárzó fájdalommal

Kisugárzó fájdalmat nem csak mozgásszervi elváltozások, de különböző belgyógyászati betegségek is okozhatnak. Ilyen tipikus kórképek és a hozzájuk társuló jellegzetes fájdalomtünetek:

  • epekő – fájdalom a bordák alatt, a hasban, ritkán a mellkasban,
  • hasnyálmirigy-gyulladás – fájdalom a has felső részén, illetve a hátban,
  • prosztatarák – fájdalom a hátban és a csípőben,
  • peptikus fekély – fájdalom a mellkasban és a bordák mentén,
  • szívinfarktus – fájdalom a bal karban,
  • gyulladt garat – fájdalom a fülben,
  • jóindulatú méhizomdaganat – fájdaloma hátban, valamint a lábakban.

A kisugárzó fájdalom megelőzése

A kisugárzó fájdalom alapvetően az egészségtelen elváltozásokat jelzi számunkra, így a hatékony megelőzés a komolyabb sérülések elleni védekezéssel kezdődik.

Fontos, hogy tegyünk meg mindent azért, hogy a kisugárzó fájdalmat elkerülhessük. Ennek érdekében:

  • Próbáljuk minimalizálni az ülő pózban töltött időt – tartsunk többször szünetet a munkahelyen, keljünk fel, és sétáljunk néhány kört. A tartó izmok erősítésével a csigolyák helyzete stabilizálódik és a porckorongra nehezedő nyomás csökken.
  • Végezzünk rendszeresen nyújtógyakorlatokat, járjunk el jógázni;
  • Alkalmazzunk jeges borogatást vagy melegítőpárnát, amely segíthet csökkenteni a fájdalmakat!
  • Mivel a kisugárzó fájdalomnak gyakori oka valamilyen mozgásszervi megbetegedés, a kritikus testtájak stabilizálásához érdemes beszereznünk megfelelő ízületi támaszt – csukló-, könyök-, térd– vagy bokatámaszt -, hogy minél inkább kíméljük ízületeinket a mindennapok során.