A köznyelvben csak bütyökként emlegetett úgynevezett hallux valgus egy igen gyakori probléma, mely népbetegségnek is tekinthető. A bütyök egy csontos dudor, amely a nagylábujj alapízületénél alakul ki. Ritkábban, de a lábfej felső részén is kialakulhat bütyök, ami már ízületi kopással is együtt jár. Elsősorban az idősebb korosztály körében fordul elő (nőknél gyakoribb, mint férfiaknál), azonban az örökletes tényezők miatt akár a fiatalokat is érintheti ez a lábdeformitás. Mi a kialakulásának oka, és mit tehetünk ellene?
Hogyan alakul ki a bütyök?
Bütyök akkor alakul ki, ha a láb elülső részében néhány csont elmozdul a helyéről. Ilyenkor a nagylábujj hegye a kisebb lábujjak felé húzódik, és ez az ujjízületet oldalra (kifelé) mozdítja. De vajon mi indítja el ezt a folyamatot?
A “lúdtalp” mint kiváltó ok
A bütyök nagyon gyakran a harántboltozat süllyedésének a következménye. Az egészséges lábfej három ponton támaszkodik meg járáskor: a sarokcsonton, az I-es és az V-ös lábközépcsont fejecsén (orvosi nevén capitulum, azaz fejecske). A három pont így két boltozatot alakít ki: a hosszanti boltozatot a sarok és a lábközépcsontok között, valamint a harántboltozatot a lábközépcsont fejecsek között. Amikor a harántboltozat süllyedni kezd, a lábközépcsontok távolodni kezdenek egymástól, és a megrövidült inak az öregujjat a kisujjak felé húzzák – aminek egyenes következménye a nagylábujj külső oldalán kialakuló bütyök.
A cipő szerepe a bütyök kialakulásában
Lábunkat 3 cm-es cipősarok esetén terheljük megfelelően, bár ebben az esetben is kialakulhat bütyök. Ha a cipő sarka ennél kisebb, akkor hátulra, a sarokcsontra, ha pedig magasabb, akkor előre, a lábközépcsont fejecsekre fog nagyobb terhelés esni. A magas sarkú cipők viselése tehát növeli a lábközépcsontok terhelését, amitől a harántboltozat süllyedni kezd, elvezetve a bütyök kialakulásához.
Szűk, keskeny cipő viselése is okozhat bütyköt, vagy súlyosbíthatja a már kialakult bütyök állapotát.
Örökölt kötőszöveti lazaság
A bütyök kialakulását okozhatja genetikailag örökölt lazább kötőszövet is, melyhez gyakran párosul a harántboltozat süllyedése is. Mindannyian ismerünk olyan családot, ahol mindenkinek akár enyhébben, akár súlyosabban bütykös a lába, már akár fiatal korában is.
Egyes szakértők szerint tehát nem önmagában a cipő okozza a bütyköt, hanem azoknál az embereknél, akik eleve ilyen genetikai hajlammal rendelkeznek, a rossz lábbeli csak tovább súlyosbítja a problémát.
Egyéb tényezők szerepe
Az elváltozás kialakulhat a láb eredendő alakja, valamilyen deformációja vagy ízületi megbetegedések, mint például ízületi gyulladás következményeként is.
Kísérő tünetek
A kiszélesedett előláb miatt a beteg lába egyre kevésbé fér el a konfekció cipőkben, így a lábbelik a bütyökre állandó nyomást gyakorolnak. A nyomásnak kitett helyen gyulladás, bőrkeményedés alakulhat ki, amely állandósult fájdalmat is okozhat. A bütyök feletti bőr vörös és fájdalmas lehet. Végső esetben ki is fekélyesedhet.
Mindemellett a harántboltozat lelapulása miatt a lábközépcsont fejecsek a talpi felszínre kerülnek, ott is élénk fájdalmat, bőrkeményedést okozva. Ha nem kezeljük megfelelő időben a statikai problémát, előbb-utóbb a többi ujjacska inai is megrövidülnek, és kalapácsujj deformitás alakulhat ki. (A kalapácsujj egy olyan elváltozás, amely a lábujj meghajlását és lefelé görbülését okozza.)
A bütyök kezelési lehetőségei
A bütyök kezelése és a fájdalom csillapítása – súlyosságától függően – többféle módszerrel történhet:
- Cipőválasztás: Legfontosabb a korai prevenció, már fiatal korban érdemes kényelmes, megfelelő sarokmagasságú cipőt választani.
- Talpbetét, gyógylábbeli: A már kialakult harántboltozat-süllyedést minél előbb érdemes kezelni, lúdtalpbetét időszakos, gyógypapucs vagy gyógycipő viselésével. Az időszakosság magyarázata, hogy a folyamatos betét általi alátámasztással a megmaradt izmok is elsorvadnak. Sajnos egyikkel sem fordítható vissza a folyamat, de időben kitolható a fájdalmas bütyök kialakulása.
- Talptorna: Javasolt a rendszeres lábtorna elvégzése, ami jótékony hatással lehet a betegségre, ám fontos tudni, hogy a bütyök deformitás teljes korrekciója nem várható csupán a tornától, üteme viszont lassítható.
- Ortopéd cipő: Ha kialakult a bütyök, érdemes felkeresni egy ortopéd szakorvost. Először konzervatív kezelésekkel, speciális ortopéd cipő felírásával fogják csökkenteni a panaszokat.
- Műtét: Ha már az előbbiekben felsoroltak sem segítenek, akkor marad a műtéti megoldás. Ezzel kapcsolatban azt érdemes tudni, hogy közel 200 féle műtét létezik egyedül a bütyök kezelésére. Ez nem véletlen, ugyanis egyik sem biztosít teljes korrekciót. Mivel statikai problémáról van szó, a korrekció nem fogja a kiváltó okot, a harántboltozat-süllyedést megszüntetni. Idővel sajnos újból „széttapossuk” a lábunkat, és a láb deformitás probléma ismét kiújul. A régebbi műtéti technikák 80-90-os kiújulást eredményeztek, az újak 8-9%-ost.
- Rehabilitáció: A műtét után praktikus gyógyászati segédeszköz boltban beszerezhető tehermentesítő cipőt viselni. Ez hasonlít egy mamuszhoz, de nagyon hasznos, mert az elülső része picit a levegőben van, a testsúly pedig a hátsó részen támaszkodik. Viselése azért előnyös, mert segítségével tehermentesíteni lehet a műtéti területet. Ilyen cipőt már a műtét napján viselhet a beteg, vele egyből lábra is állhat. A seb miatt persze még érdemes pihentetni a lábat legalább egy hétig, ez idő alatt nem szerencsés túl sokat mászkálni. Egy hét- kettő hét után már bátran lehet a tehermentesítő cipőben járkálni, később pedig vissza lehet térni a hagyományos lábbelikhez. A teljes gyógyulási idő hat hét, mivel a műtét során elvágják a nagylábujj középcsontját.
A bütyök szövődményei
A fájdalommal nem, csak az ujj ferdeségével járó klasszikus bütyök szövődménye az lehet, hogy az ujj még jobban elferdül. Mivel nem lehet előre megmondani, hogy a helyzet romlik-e a jövőben, az esetleges műtétről mindig az aktuális kép alapján döntenek az orvosok. – A kopással járó bütyöknél a kopás rosszabbodása jelentheti a hosszú távú szövődményt. – Szövődményei a bütyökműtétnek is lehetnek, például a sebgyógyulási zavar, súlyos esetben pedig fertőzés is felléphet. Ezek általában helyi kezelésekkel jól gyógyíthatóak.
Éppen ezért figyeljünk lábunk egészségére, ha bármilyen elváltozásra gyanakszunk, vizsgáltassuk meg a talpunkat, ezzel nemcsak a lábfejünket „tartjuk karban”, hanem további, komplexebb mozgásszervi problémákat is megelőzhetünk.