Sportolók vagy kemény fizikai munkát végzők körében gyakori jelenségnek számít a túlterheléses fájdalom. Olyankor szokott jellemzően előfordulni, amikor egy rendkívül megerőltető tevékenységet viszonylag monoton módon, hosszú időn át végzünk. Előfordulhat, hogy egy hirtelen, rossz mozdulat nagy intenzitással végezve terheli túl az izomzatot. A helytelen tartás is okozhatja a csontok folyamatos igénybe vételével együtt. Ekkor az igénybe vett testrész rendszerint fájdalommal reagál. Függően a végzett edzés vagy munka jellegétől, a túlterheléses fájdalom az izmokban, valamint az ízületekben egyaránt megjelenhet. Kiket fenyeget leginkább a túlterheléses fájdalom veszélye? Milyen kísérő tünetei lehetnek és egyáltalán milyen kezelési módok jöhetnek szóba? Cikkünkben ezekre a kérdésekre adunk választ.
Mikor fordulhat elő terheléses fájdalom?
Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen tevékenység következtében alakul ki a túlterheléses fájdalom. Más szövetekben és különböző testtájékokon, eltérő intenzitású panaszokkal küzd a túlterhelés következtében mondjuk egy zenész, mint egy rakodó- vagy útépítő munkás. Ebből adódóan pedig eltérő kezelési módok jöhetnek szóba.
Túlterheléses fájdalom tehát alapvetően akkor fordulhat elő a szervezetünkben, ha:
- hosszútávon végezzük ugyanazt a fizikai tevékenységet ugyanabban a pózban,
- sportolás során túlzásba visszük az (egyoldalú) edzést,
- nehéz tárgyakat emelünk fel hirtelen,
- vagy épp nem megfelelő a testtartásunk.
Bár az utóbbi meglepően hangozhat, mégis a túlterheléses fájdalom egyik gyakori oka a helytelen testtartás. Ha rendszeresen görnyedt tartással ülünk vagy állunk, akkor a gerincet tartó kis izmok mindenáron próbálják a gerincünket a helyes irányba visszakényszeríteni. Az általuk kifejtett erő és a rájuk ható nyomás együttese idézi elő a tipikus túlterheléses fájdalmat a hátunkban, amely rövidesen akár izomgörcsökkel is járhat.
Azonban akkor is érheti a testünket túlterhelés, ha nem sportolunk rendszeresen, illetve nem végzünk napi szinten kemény munkát. Túlterheléses fájdalom ugyanis egy rosszul végzett, mozdulat következtében is kialakulhat, amely során extrém nagy terhelésnek tesszük ki valamely testrészünket – ilyen például az elesés, elcsúszás, vagy ha hirtelen “megemeljük” magunkat. Ennek köszönhetően szinte mindenki átéli ezt élete során legalább egyszer.
A túlterheléses fájdalom jelei
A túlterheléses fájdalom hátterében alapvetően az izomegyensúly felborulása áll. Tünetei meglehetősen sokfélék lehetnek attól (is) függően, hogy melyik testrészünk van kitéve a fokozott terhelésnek.
Testtájanként eltérően leggyakrabban a következő tüneteket tapasztalhatjuk:
- izomgörcsök,
- izommerevség,
- teniszkönyök vagy golfkönyök,
- duzzadt, fájó izmok,
- begyulladt ízületek,
- erős derékfájdalom,
- ínhüvelygyulladás,
- nyaki-vállövi fájdalom,
- befagyott váll szindróma,
- az úgynevezett iliotibiális szalag szindróma (főleg futóknál jelentkező éles, szúró fájdalom a térd külső oldalán).
Bármelyiket tapasztaljuk is a felsoroltak közül, ne vonjunk le messzemenő következtetést, az öndiagnózis helyett forduljunk reumatológus szakorvoshoz, pontos diagnózis ugyanis csak részletes és alapos szakorvosi vizsgálat során állítható fel!
Lehetséges kezelési módok
Megijednünk mindenesetre nem kell, a túlterheléses fájdalom ugyanis könnyedén kezelhető az alábbi terápiák valamelyikével vagy azok kombinációjával:
- Aktív fájdalomcsillapítással
Ilyenkor a szakorvos szteroidmentes anyagot fecskendez a problémás területbe. Ez az úgynevezett lágyrész-hialuroninjekció közvetlenül a fájdalom helyén fejti ki hatását. A szervezetünkben lévő hialuronsav ugyanis enyhíti a fájdalmat és gyulladást, csökkenti az ödémát és az izomfeszességet. Ezzel a módszerrel a betegség közvetlen kiváltó okát szüntetjük meg.
Mindezek mellett szóba jöhet az orvosi kollagénnel végzett injekciókúra is, valamint az olyan hatékony fizioterápiás módszerek, mint például a lökéshullám terápia. - Mozgásterápiával
Így például többek között a gyógytornával: ez egy speciális kezelési forma, amelynek lényege, hogy a túlterhelt izmokat bizonyos gyakorlatok segítségével tehermentesítjük, ellazítjuk, ezáltal pedig az izomegyensúly is rövid időn belül helyreáll. A gyakorlatok következtében az ízületek állapota és mozgásképessége is javulni kezd, majd végül a fájdalom is enyhül. Gyógytornával ráadásul a panaszok kiújulásának az esélyét is csökkentjük. - Gyógymasszázzsal
Hasonlóan az előbbi két módszerhez, a gyógymasszázs célja is elsősorban az izmok feszességének megszüntetése. A masszőr az érintett testrészen végzett gyakorlatokkal igyekszik ellazítani a terhelésnek kitett izmokat, szalagokat. A kezelés hatására serken a vérkeringés, és a gyógyulás is felgyorsul. - Ízületi stabilizátor használatával
Ha a túlterheléses fájdalom az ízületek és a körülöttük lévő izomcsoportok túlterheltségéből következik, nagyon jó szolgálatot tehet számunkra egy ízületi támasz, amely segítségével kellően rögzíthetjük és tehermentesíthetjük akár a térd-, a boka- vagy a könyökízületet, valamint megfelelő védelmet biztosíthatunk csontjaink számára.