Előfordul, hogy mozgás során azt érezzük, valami nincs rendben az ízületeink körül – például nyilalló fájdalom vagy váratlan érzékenység jelentkezik –, de nem tudjuk megmondani a hirtelen fájdalom okát. Az érintett terület ízületi ultrahang általi vizsgálata azonban többnyire képes kimutatni a probléma forrását. De miből áll egy ilyen vizsgálat? Melyek az eljárás legfőbb előnyei? Megtudhatjuk belőle, hogy mi lehet a panaszunk kiváltó oka?
Mi az az ízületi ultrahang vizsgálat?
Az ultrahang vizsgálat egy képalkotó diagnosztikai eljárás, csakúgy, mint a röntgen, az MRI és a CT – ám ezek mindegyike más-más elven működik, és ebből adódóan másmilyen jellegű problémák vizsgálatára alkalmazzák őket.
Az ultrahang egy nagy frekvenciájú (úgynevezett ultrarövid hullámú), az emberi fül számára hallhatatlan hang, mely át tud hatolni a test puhább szövetein, és a belső szervekről különbözőképpen verődik vissza – ezen tulajdonsága teszi alkalmassá valós idejű képi megjelenítésre. Vagyis a vizsgálatot végző radiológus orvos egy monitoron látja az ultrahang által kirajzolt képet (akár mozgás közben és több irányból is), melyen különböző méréseket tud végezni.
Ez a komplex, gyors és egyszerűen kivitelezhető eljárás, amely egyáltalán nem terheli meg a pácienst, ráadásul nem igényel komoly előkészületet sem.
Az ízületi ultrahang
Az ultrahangos vizsgálat egyik előnye, hogy a lágy részekről is pontos képet ad – szemben például a röntgennel –, ezért alkalmas többek között az ízületek vizsgálatára.
Az ízületi ultrahang vizsgálat egyszerre terjed ki:
- az ízületi tokra,
- az ízületi szalagokra,
- az inakra,
- a porcokra,
- az ízületi tasakokra,
- az esetleges mészlerakódásokra,
- valamint az ízületet körülvevő vázizmokra.
A képalkotó eljárás azt mutatja ki, hogy az érintett ízület környékén található-e kóros folyadékgyülem, gyulladásos megbetegedés, esetleg más, degeneratív vagy traumás elváltozás, amelyet szükséges a továbbiakban kezelni.
Ízületi fájdalom esetén
Ha úgy érezzük, hogy szokatlan fájdalom jelentkezik:
- a csuklónk,
- a könyökünk,
- a vállunk,
- a csípőnk,
- a térdünk,
- vagy a bokánk körül,
feltétlenül forduljunk panaszainkkal reumatológus szakorvoshoz.
Az előírt vizsgálat mellett mindenképpen tartsuk be a szakorvos tanácsait is, vagyis a fájdalom idején ne terheljük tovább az érzékeny ízületet, hiszen ezzel csak nagyban rontunk a helyzetünkön, és könnyen lehet, hogy egyéb, komolyabb mozgásszervi betegségek kialakulását is kockáztatjuk. Amennyire csak lehet, pihentessük, és ha szükséges, használjunk a csuklóra, könyökre, térdre vagy bokára gyártott speciális ízületi támaszt, mely tehermentesíti a fájó ízületet.
Az ízületi ultrahang vizsgálat előnyei
Számos előnye van az ízületi ultrahang diagnosztikai eljárásnak, hiszen:
- nem tart hosszú ideig (körülbelül 15 percet vesz igénybe),
- teljes mértékben fájdalommentes,
- nem igényel hosszadalmas előkészületet,
- semmiféle sugárterheléssel nem jár,
- non-invazív, vagyis az eljárás semmilyen közvetlen vagy visszafordíthatatlan beavatkozással nem jár,
- jóval olcsóbb, mint más képalkotó diagnosztikai módszerek – ezért sokkal többen vehetik igénybe, mint például az MRI-vizsgálatokat,
- teljes mértékben biztonságos,
- pontosabb képet alkot az ízületek lágy részeiről, mint a röntgen,
- pacemaker és protézis mellett is elvégezhető,
- az ízületek, szalagok és inak mozgását is elemzi, és felméri a perifériás idegek állapotát is.
Az ízületi fájdalmak lehetséges okai
Az esetek nagy részében általában:
- sérvről,
- ficamról,
- szalaghúzódásról, túlnyúlásról,
- szalagszakadásról,
- ínhüvelygyulladásról,
- izomcsomóról vagy -szakadásról,
- folyadékgyülemről,
- a nyáktömlők gyulladásáról,
- reumatoid artritiszről,
- vagy esetleg idegbecsípődésről van szó.
Pontos diagnózist az ultrahangos vizsgálat eredménye alapján az azt előíró szakorvos fog adni számunkra.
A vizsgálat menete
- A radiológus szakorvos felméri az általunk érzett fájdalom helyét, jellegét és súlyosságát, továbbá megállapítja, pontosan hol és milyen elváltozást kell keresnie.
- Ezután egy kissé hideg, folyékony gélt ken az érintett területre, amely segíti az ultrahang áthatolását a bőrön, szöveteken, hogy a lehető legjobb és legrészletesebb képet kapjuk majd a panaszos ízületről.
- Az orvos egy vizsgálófej segítségével végigpásztázza az érintett területet, enyhe nyomással végigsimítva a testrészen; közben megkérhet különböző pozitúrák felvételére.
- Az orvos mindeközben a monitoron figyeli a képet, a műszer segítségével számításokat, méréseket végez.
- A kapott eredményt kiértékeli, és rögzíti egy ambuláns kezelőlapon.
- A kapott leleteket továbbítanunk kell háziorvosunk számára, vagy annak az orvosnak, aki beutalt minket a vizsgálatra.
- Végül pedig ő fog minket tájékoztatni az eredményekről is.
Ne ijedjünk meg, időnként előfordul, hogy a páciensnek kontrollvizsgálaton is részt kell vennie, amelynek általában az az oka, hogy az ultrahang vizsgálat által kimutatott elváltozást esetleg más diagnosztikai műszerekkel – például CT-vel vagy MRI-vel – is szükséges megvizsgálni.