Az ízületek állapotának és esetleges elváltozásainak megismerésére a fizikai vizsgálatot követően az ultrahang az elsődleges diagnosztikai módszer. Nézzük, mit érdemes tudni az ízületi ultrahangról, hogyan készüljünk fel a vizsgálatra!
Mi az ízületi ultrahang?
Az ízületi ultrahang egy olyan képalkotó eljárás, amely hanghullámok segítségével vizsgálja az ízületek belső szerkezetét. Emellett az izmokat, inakat, csontfelszínt, porcokat és az ízületi tokot, szalagot, nyáktömlőt is feltérképezheti vele a szakorvos.
Nemcsak az ízületi gyulladások feltérképezésében segíti az orvosokat, hanem olyan elváltozások alaposabb vizsgálatában is, mint a csontkinövés, az izomszakadás, a bevérzések, ödéma, illetve a ciszták és daganatok korai felismerése. A kapott eredmény függvényében olykor indokolt lehet MR vagy CT vizsgálat elvégzése is.
Veszélyes-e az ízületi ultrahang?
Az ízületi ultrahang egy non-invazív, biztonságos eljárás, mely nem jár komoly kockázatokkal. Ezért is választják sokszor első körben az orvosok ezt a módszert. Az ultrahang nem használ ionizáló sugárzást, mint például a röntgensugarak, így a beteg nincs kitéve káros sugárzásnak. Biztonsággal alkalmazható olyan beteg esetén is, akiknek pacemakerük van, vagy fémkapcsok, szegecsek kerültek beültetésre. A várólisták lényegesen rövidebbek, az ízületek a vizsgálófejjel körbejárhatóak, több oldalról biztosít megtekintést.
Milyen elváltozások vizsgálatára alkalmas az ízületi ultrahang?
Számos betegséget és sérülést lehet diagnosztizálni és vizsgálni az ízületi ultrahanggal, valamint a betegségek utánkövetésére is kiváló módszer.
- Ízületi gyulladás: az ultrahang lehetővé teszi az ízületekben bekövetkező gyulladás és duzzanat vizsgálatát, például rheumatoid arthritis vagy osteoarthritis esetén.
- Tendinitis: az ín vagy ínszalag gyulladását, például a váll tendinitist vagy a teniszkönyököt, ultrahanggal lehet diagnosztizálni.
- Bursitis: az ízület körüli nyáktömlők gyulladását (bursitis) is észlelhetik az ultrahangvizsgálat során.
- Izom- és szalagsérülések: az izom- és szalagsérülések, mint például a szakadt izom vagy az ínszakadás is láthatók az ultrahang képeken.
- Csontkinövések: az ultrahang képes kimutatni olyan csontkinövéseket, mint a csontszporák (osteofiták).
- Idegbecsípődés és az alagút szindrómák
- Sérv (gerincsérv)
- Csípőficam
- Ízületi folyadék felhalmozódása: az ultrahang segíthet azonosítani, hogy az ízület duzzanatát az ízületi üregben felgyűlt folyadék okozza.
- Ciszták: az ultrahang képes kimutatni az ízület közelében képződő cisztákat is.
- Ízületi sérülések és instabilitás: az ultrahang alkalmas például a szalagok vagy ínpótlások diagnosztizálására, valamint az ízületi instabilitás értékelésére is.
- Daganatok: ha az ízületek körül található daganat (akár jó-, akár rosszindulatú), az ultrahang segíthet a mielőbbi diagnosztizálásában.
- Reumás betegségek és autoimmun rendellenességek: segíthet a reumás betegségek, a lupusz és a köszvény, diagnosztizálásában, továbbá a betegség követésében.
Hogyan zajlik az ízületi ultrahang vizsgálat?
Az ízületi ultrahang vizsgálat gyors és fájdalommentes eljárás, melyet járóbeteg-ellátás keretében végeznek. A vizsgálatot végző szakember egy kis mennyiségű gélt visz fel az érintett ízületre és környékére, majd az úgynevezett vizsgálófejet (egy elektromos borotva méretű eszközt) finoman többször végigsimítja a területen. Mindeközben az ultrahang által feltérképezett kép a monitoron jelenik meg kinagyítva, melyet a diagnoszta szükség esetén tovább tud nagyítani, és méréseket tud rajta végezni. Elképzelhető, hogy az ízületről többféle szögben és tartásban is felvételeket készít, ezért megkérheti a beteget, hogy másik pozíciót vegyen fel.
Segédeszközök otthoni használatra, ha ízületi betegségtől szenvedünk
A térd-, boka- és könyöktámaszok mindennapi használatra, valamint célzottan sportoláshoz, illetve a mozgásszervi műtétből lábadozók számára lettek kifejlesztve. Ezeket a segédeszközöket használhatjuk a rehabilitációs terápia során vagy az újabb sérülések megelőzésére egyaránt. A támaszok segíthetnek a sérült vagy gyengült ízületek támogatásában, stabilizálásában és védelmében.
Térdtámaszok, térdvédők
- A térdvédők különböző sportok, például kosárlabda vagy síelés során használhatók a térd védelmére a sérülésekkel szemben. Emellett munkavédelem során is alkalmazhatók, ahol a térd terhelésével járó feladatokat végzünk.
- Segíthetnek az ízület stabilitásának fenntartásában és a fájdalom enyhítésében. Gyakran alkalmazzák ízületi gyulladás vagy sérülések esetén, amikor a térdet pihentetni kell.
- Segíthetnek a térd ízületi károsodásainak vagy szalagjainak megtámasztásában. Gyakran használják műtét utáni rehabilitáció során is.
Bokatámaszok, rögzítők
A bokarögzítők védenek a bokasérülésektől, különösen sportolás közben, például röplabda vagy kosárlabda során, amikor a boka nagy terhelésnek van kitéve. Stabilizálják a bokát, és segíthetnek a sérülések utáni rehabilitáció során. Gyakran használják sérült szalagok vagy inak védelmére.
Könyök- és csuklótámaszok
A könyökstabilizálók segíthetnek a könyökfájdalom enyhítésében, például teniszkönyök vagy golfkönyök esetén. Megtámasztják az ízületet és csökkenthetik a terhelést. A csuklóstabilizálók pedig enyhíthetik a kéztőalagút szindróma fájdalmait.