Az perifériás idegrendszer az agyat és a gerincvelőt összekötő idegpálya. Feladata, hogy az agyból és a gerincvelőből érkező információkat közvetítse a test többi pontja felé. Ha az itt lévő idegek – valamilyen sérülés vagy károsodás következtében – nem tudják jól ellátni a feladatukat, akkor beszélünk perifériás neuropátiáról, amely a szervezet különböző részein komoly elváltozásokat, problémákat okozhat. A perifériás neuropátia is, rengeteg embert érint világszerte, mégis sokan csak nagyon keveset, vagy semmit sem tudnak a betegségről. Az alábbi cikkben tisztázzuk a rendellenesség főbb okait, tüneteit, és a szóba jöhető kezelési módokat.
Melyek a perifériás neuropátia tipikus tünetei?
Ugyan nem lehetetlen a perifériás neuropátiát időben diagnosztizálni, de viszonylag nehéz, ugyanis sokféle tünet jellemzi, az érzéskieséstől kezdve az erős fájdalmon át egészen a gyengeségig. Az alábbi jelek alapján azonban sejthetjük, hogy ez a betegség állhat a háttérben:
Érzéskiesés
Perifériás neuropátia esetén rengeteg beteg tapasztal a végtagjaiban érzékvesztést, zsibbadást vagy bizsergést, amely gyakran az ujjakba és a lábujjakba is kisugárzik.
Erős fájdalom
A perifériás neuropátia erős, égő, szúró, vagy tompa jellegű fájdalommal is járhat, amely éjjelente annyira súlyossá válik, hogy aludni sem bírunk tőle.
Izomgyengeség
Mivel az idegek a betegség miatt komoly mértékben károsodnak, ezért egy idő után az izmaink is elkezdenek gyengülni, ami mozgásbeszűküléshez, mozgáskorlátozottsághoz vezethet.
Koordinációs zavar
A koordinációs zavarok részben összefüggnek a betegség miatt fellépő izomgyengeséggel, hiszen az izmok rossz működése, valamint az idegkárosodás együtt járási nehézséget, illetve egyensúlyzavart okoz.
Autonóm idegrendszeri problémák
Az autonóm idegrendszeri problémák csoportjába tartozik például a szívritmuszavar, a vérnyomásproblémák, emésztési zavarok, valamint a test hőszabályozási zavara is.
Melyek a perifériás neuropátia kialakulásának főbb okai?
A perifériás neuropátia kialakulásának rengeteg oka lehet, de legtöbbször az alábbi problémák állnak a háttérben:
Cukorbetegség
A diabétesz gyakran okozhat perifériás neuropátiát, hiszen a magas vércukorszint miatt igen nagy az idegkárosodás kockázata.
Alkoholizmus
A túlzott alkoholfogyasztás is szoros összefüggésben lehet a betegség kialakulásával.
Vitaminhiány
Ha nem pótoljuk szervezetünk B-vitamin szükségletét, akkor mi magunk is nagyban hozzájárulunk a betegség kialakulásához.
Autoimmun betegség
Autoimmun betegség – például a rheumatoid arthritis vagy a lupus – során az immunrendszer a probléma valódi forrása helyett a szervezetet támadja meg, amely során az idegek is nagymértékben károsodhatnak.
Gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek mellékhatásának következménye is lehet a perifériás neuropátia kialakulása.
Genetika
Rengetegen vannak olyanok, akiknek sajnos öröklött hajlamuk van erre a betegségre.
Sérülés
Fizikai trauma – például valamilyen sportsérülés – vagy akár műtétek után is megnő a perifériás neuropátia kialakulásának veszélye. Ennek oka, hogy a fizikai behatások is éppúgy okozhatják az idegek, vagy az azokat körülvevő szövetek roncsolódását, mint az alkohol vagy a cukorbetegség.
Daganat
A perifériás neuropátia nem konkrétan a daganat, hanem annak idegekre történő nyomásgyakorlása miatt is kialakulhat.
Milyen kezelési lehetőségek jöhetnek szóba?
A pontos diagnózis érdekében:
- fizikális vizsgálat,
- neurológiai tesztek,
- az idegek elektromiográfiai (EMG) vizsgálata,
- valamint vértesztek szükségesek.
Az okok időben történő azonosítása kulcsfontosságú a megfelelő kezelés kiválasztásához, hiszen a kezelés a betegség pontos okától függ. A leggyakrabban alkalmazott módszerek az alábbiak:
- Gyógyszeres kezelés: Fájdalomcsillapítók és idegvédő gyógyszerek szedésével enyhíthetjük a tüneteket.
- Fizikoterápia: A fizikoterápiás kezelések segíthetnek az izomzat megerősítésében, valamint a megfelelő egyensúly visszanyerésében.
- Alternatív terápiák: Rengeteg olyan páciens is akad, akiknek a masszázs vagy az akupunktúrás kezelések segítettek a panaszok enyhítésében.
Ha szeretnénk elkerülni ezt a rendkívül kellemetlen betegséget, akkor vigyázni kell a cukorbetegséggel, és ha már kialakult, akkor mielőbb kezeltessük! Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a vércukorszintünket és szedjük az orvos által felírt gyógyszereket, valamint ne térjünk el a javaslatoktól sem.
Kerüljük el az alkoholos italokat, hiszen ha búcsút intünk a szeszes italoknak, azzal nagyban hozzájárulhatunk ahhoz, hogy csökkentsük a perifériás neuropátia kialakulását.
Mindezek mellett sportoljunk rendszeresen, mivel a testmozgással ellenállóbbá válunk az esetleges sérülésekkel szemben, amelyek a perifériás neuropátia egyik legfőbb okozói.
Szedjünk minél több vitamint és táplálkozzunk egészségesen. A megfelelő étrend és a vitaminok – főleg a B-vitamin – biztosítják az idegeink egészségét.