A vállprotézis műtétet általában súlyos vállízületi problémák kezelésére alkalmazzák, amikor más konzervatív kezelési módszerek már nem biztosítanak elegendő enyhülést a fájdalomra, vagy baleset, sérülés miatt a váll normál funkciójának azonnali helyreállítására van szükség. A műtét során a sérült vagy megrongálódott vállízületet mesterséges implantátummal helyettesítik. Ezek az implantátumok általában fém, műanyag vagy kerámia anyagból készülnek. Attól függően, hogy a váll ízület mely részét kell pótolni, beszélhetünk részleges vagy teljes vállprotézisről.
Milyen esetekben lehet szükség vállprotézisre?
A vállprotézis általában olyan esetekben javasolt, amikor a vállizület sérülése miatt a hétköznapi tevékenységek elvégzése, mint például a fésülködés vagy az öltözködés, nehézkessé, súlyosabb esetben lehetetlenné válik. Sokszor a fájdalom már az éjszakai pihenést is akadályozza. Ha más kezelési lehetőségek, mint a gyógyszerek, fizikoterápia vagy injekciók már nem képesek megfelelően kezelni a vállízület fájdalmát és mozgásának korlátozottságát, a protézis beültetése jelenthet megoldást.
A leggyakoribb esetek, amikor szükségessé válik a protézis beültetése:
- Súlyos ízületi kopás (artrózis): az artrózis a vállizület kopása és lebomlása, ami fájdalmat, merevséget és korlátozott mozgékonyságot okozhat. Ha az artrózis tünetei súlyosak és a gyógyszeres vagy fizioterápiás kezelésre nem reagál megfelelően, akkor a vállprotézis műtét lehet az ajánlott kezelési lehetőség.
- Vállízület súlyos sérülése vagy törése: ha a vállízület súlyosan megsérül vagy eltörik, és az ízületi felszín súlyosan rongálódik vagy deformálódik, akkor a vállprotézis beültetése az egyetlen megoldás.
- Reumatoid artritis vagy más autoimmun betegségek: az autoimmun betegségek, például a reumatoid artritis, gyulladást okozhatnak a vállízületben, amely hosszú távon károsíthatja az ízületet és a fájdalom mellett, korlátozott mozgékonyságot eredményez. Ezekben az esetekben a vállprotézis műtét segíthet enyhíteni a tüneteket és javítani a beteg életminőségén.
- Vállízületi instabilitás: ha a vállízület hajlamos az ismétlődő kificamodásokra vagy kifordulásokra, akkor a vállprotézis műtét lehet a megfelelő megoldás a stabilitás helyreállítására.
- Súlyos válltáji törések: különösen az idősebb vagy osteoporózissal küzdő betegeknél gyakoriak a súlyos válltáji törések. A törés stabilizálására és a funkció helyreállítására szintén a protézis nyújthat megoldást.
5 fontos dolog, amit érdemes tudni a vállprotézisről még a műtét előtt
- Műtéti típusok: a vállprotézis műtét lehet részleges vagy teljes. A részleges vállprotézis műtét során csak a sérült vagy megrongálódott részeket, míg a teljes vállprotézis műtét során az egész vállízületet helyettesítik implantátummal.
- Implantátum típusok: a vállprotézisek különböző típusú implantátumokat használnak -anatómiai protézis, teljes protézis, fél- vagy hemiprotézis, felszínpótló protézis, reverz vagy inverz protézis – attól függően, hogy a váll melyik részét kell cserélni, valamint a beteg anatómiája is befolyásolja a választást. Típustól függően a protézis élettartama 10-15 év is lehet.
- Felépülés menete: a műtétet követő min. 6 hétben kartartó rögzítőt kell viselni. Ebben az időszakban kímélő életmód javasolt. Még az olyan hétköznapi helyzeteket is kerülni kell, mint az autóvezetés vagy egy pohár víznél nagyobb súly emelése. A teljes felépülés 3-4 hónapig is eltarthat a műtétet követően.
- Utókezelés és rehabilitáció: a műtét után fontos a megfelelő utókezelés és rehabilitáció, beleértve a fizikoterápiát és az izomerősítő gyakorlatokat, hogy visszaállítsák a váll teljes funkcióját és mozgékonyságát.
- Életmódbeli változások: az implantátum beültetése után a pácienseknek általában változtatniuk kell az életmódjukon és a megszokott tevékenységeiken, hogy megelőzzék az implantátum sérülését vagy kilazulását. Így például kerülni kell a súlyos terhelést vagy bizonyos mozdulatokat.
Hogyan készüljünk a vállprotézis műtétre?
A sikeres műtéthez és utókezeléshez elengedhetetlen az orvos utasításainak szigorú betartása. Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a legfontosabb területeket, amelyeket érdemes minden esetben átgondolni a vállprotézis típusától függetlenül és segíthetnek a műtétre való felkészülésben:
- Tájékozódás: fontos, hogy részletesen tájékozódjunk a műtét előtt. Beszéljünk az orvosunkkal a műtét menetéről, a várható javulásról, eredményekről és a lehetséges kockázatokról.
- Egészségügyi állapot felmérése: minden műtét előtt szükséges bizonyos vizsgálatok elvégzése, így várhatóak labor és EKG vizsgálatok is a műtét előtt. Ezen túlmenően az ortopéd szakorvos további vizsgálatokat is kiírhat a beteg kórtörténete vagy jelenlegi állapota alapján.
- Gyógyszeres kezelések felülvizsgálata: az orvos felülvizsgálja a jelenleg szedett gyógyszereit, és lehet, hogy egyeseket le kell állítani vagy módosítani kell őket a műtét előtt. Fontos befolyásoló tényező lehet a magas vérnyomás kezelése vagy a szív és érrendszerre szedett gyógyszerek, esetleges gyógyszerérzékenységek és allergiák. A műtétet követően szükséges antibiotikum szedése a fertőzések, esetleges gyulladások megelőzésére, valamint véralvadásgátló a trombózis elkerülésére.
- Otthoni ápolás megszervezése: az első 6 hétben biztosan segítségre lesz szükség az öltözködéshez, fürdéshez, de akár még az étkezéshez is. Ezért nagyon fontos, hogy folyamatosan legyen valaki a beteg körül, aki segíthet a műtét utáni otthoni teendőkben és az utókezelés során.
- Rehabilitáció, utókezelés: már a műtét előtt érdemes egyeztetni az orvossal az utókezelés lehetőségeit és megfelelő fizioterapeutát keresni. Szükség lehet otthoni eszközök beszerzésére is, amelyek közvetlenül a műtét utáni kényelmet segíthetik, mint egyes gyógyászati segédeszközök, kartartók vagy párnák. Illetve olyan eszközök, amelyek a rehabilitációt támogatják majd, például gumiszalagok, mini kézi súlyzók.