A térdprotézis műtét az egyik legsikeresebb eljárás az egész orvostudományban. A teljes térdprotézis voltaképpen egy újrafelszínezés, melynek során fémlapkát helyeznek el az ízület felszínén – egy plasztik elválasztót beiktatva a fém és az ízület közé – valamint, ha szükséges, a térdkalács belső felületét is “újraburkolják”. A statisztikák szerint az eljárás olyan sikeres, hogy akár már a műtét napján – természetesen kis segítséggel – újra járni képes a páciens, és a teljes térdprotézis az esetek 90%-ban a beavatkozást követően akár 15-20 évvel később is tökéletesen működőképes; tünetmentes életmódot nyújt az érintetteknek.

Honnan tudhatjuk, hogy térdprotézis beültetésére van szükségünk?

Az, hogy mikor jön el a beavatkozás pontos ideje, a személyes preferencia és döntés, valamint a köztünk és orvosunk közti megállapodás kérdése. Ugyanakkor vannak olyan tényezők, amelyek a térdműtét valószínűségét erőteljesen növelik.

A térdprotézis műtét indikációi:

Az ízületi gyulladás prognózisa:

A nem sebészeti kezelések már nem hatékonyak:

A fájdalom befolyásolja a mindennapi életet és a munkaképességet:

A térd állandósult duzzanata:

A térd már deformálódott

Az életkor:

Mire kell számítani a műtét után?

A rehabilitáció közvetlenül azután kezdődik, hogy a páciens felébred a műtétből.

  1. Az első 24 órában a fizioterapeuta segít felállni és járni, ez általában gyógyászati segédeszköz – mankó, bot, járókeret – bevonásával történik.
  2. A rehabilitáció első napján a betanítás részeként meg kell tanulni a járást, állást, mozgást, valamint kötéscserét, az öltözködést, és a higiéniai szükségletek önálló elvégzését. Egyes klinikákon arra is figyelmet fordítanak, hogy már a második napon betanítsák az önálló térdmasszázst, hiszen ez is segít megelőzni a hegszövet felhalmozódását és a szövetösszenövések kialakulását. (Magyarázat: Az ízület elmerevedését a gyógytorna akadályozza meg.)
  3. El kell kezdeni a gyógytornát. Egy hét múlva el kell érni, hogy a térdet 90 fokban be tudjuk hajlítani. Ebben az időszakban legalább 10-20 percet már tudunk egyedül állni és járni és az öngondoskodás is könnyebben megy. A járás stabilitásának megkönnyítéséhez használjunk könyök mankót.
  4. A második héten megtörténik a varratszedés.
  5. Egy hónapig kímélő életmódot kell folytatni gyógytorna mellett, majd fokozatosan visszatérhetünk a megszokott tevékenységeinkhez.
  6. Nagyon fontos, hogy sokat mozogjunk ebben az időszakban is, dolgoztassuk meg a térdünket, ami természetesen nem azt jelenti, hogy egyből terheljük is meg. (A tehermentesített mozgást támogatja a térdrögzítő viselése.)
  7. Az aktivitási szintet fokozatosan emeljük a rehabilitáció teljes időszaka – minimum 12 hét – alatt, és tartsuk be a kontroll vizsgálatokon javasoltakat.
  8. Az irodai munkát végzők a műtét után 4-6 héttel már visszatérhetnek a munkájukhoz, és a napi háztartási tevékenységeket is el tudják már végezni egyedül. Ebben az időszakban visszaülhetünk a kormánykerék mögé is, de erről mindenképpen a kezelőorvos hoz majd döntést.

A műtét igen sikeres abban, hogy visszaadja a mozgásképességet, az érintettek visszatérhetnek korábbi aktivitásukhoz, annak tudatában, hogy részben életmódot kell váltaniuk, például kerülniük kell az ütközéssel, eséssel járó sportokat, és tekintve, hogy az ízület érzékenyebbé válik a frontátvonulásokra és a hidegre, melegen kell azt tartani.