Fájó dudor a lábujjunk oldalán, érintésre érzékeny bőrfelület – ilyen esetben szinte biztos, hogy bütyökkel állunk szemben. Rendkívül sok ember szenved ebben a népbetegségben, amelynek elsődleges oka a helytelen lábbelik használata. A bütyök leginkább az idősebb korosztályt és a nőket érinti, de a vadabbnál vadabb cipőfazonok megjelenése miatt már egyre több fiatal is szenved tőle. Lássuk most, hogy milyen tünetei vannak a bütyöknek, és mit tehetünk annak érdekében, hogy minél hamarabb meggyógyuljunk.

Kerüljük a keskeny talpú cipőket! 

Egy egészséges lábfej a lábujjaink, alapízületeinek vonalában a legszélesebb. Ilyen esetben a nagyujj mindig előre mutat, ám, ha folyamatosan oldalirányú nyomás éri, a nyomóerő hatására leterhelt inak egy idő után automatikusan befelé kezdik el húzni azt. Ez általában akkor fordul elő, amikor a cipő, amit használunk, túl kicsi ránk. A használat során ugyanis a lábbeli szorítja a lábfejünket, szűk orra pedig összenyomja a lábujjakat. Ennek következtében a nagylábujj hegye egyre inkább a kisujjak fele fog hajlani. A deformitás helyén lévő bőrfelület emiatt megvastagszik, bevörösödik, ráadásul rendkívül érzékennyé, fájdalmassá is válik. Számos olyan keskeny cipő van, amit ilyen esetben érdemes elkerülni, de leginkább a hegyes orrú magassarkúk viselése jelenti a legnagyobb kockázatot, amely extrém módon képes a cipő orrához préselni a lábujjainkat. Nem meglepő tehát, hogy ez a betegség jóval gyakrabban fordul elő a nők körében.

A bütyök okai:

Számos oka lehet a bütyök kialakulásának, mint:

A bütyök tünetei

Rengeteg minden utalhat arra, hogy bütyökkel állunk szemben, amelyek közül a leggyakoribbak a következők lehetnek:

Fontos, hogy az itt felsoroltak tapasztalása esetén érdemes mihamarabb szakorvoshoz fordulni és kikérni a véleményét, tanácsait. Sokan ugyanis beleesnek abba a hibába, hogy már csak akkor keresnek fel szakembert, amikor a fájdalom már elviselhetetlenné vált. Ilyen esetekben azonban a regenerációs időszak is jóval hosszabb lesz, arról nem is beszélve, hogy azzal, ha homokba dugjuk a fejünket, egyáltalán nem oldjuk meg a problémát, épp ellenkezőleg! Csak meghosszabbítjuk a fájdalom- és a gyógyulás időszakát. 

Különféle kezelési módok is szóba jöhetnek

Ahhoz, hogy enyhíthessük a fájdalmakat, vizsgálat után legtöbbször elegendő az előírt gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapítók szedése, illetve lábujjterpesztő és bokatámasz használata. Mindemellett érdemes néhány szabályt betartanunk:

Extrém esetekben a műtét is szóba jöhet. Ilyenkor sebészeti úton igyekeznek a lábunkon keletkezett deformitást helyreállítani, azonban fontos tudnunk, hogy még a beavatkozás után is fennáll annak az esélye, hogy a bütyök egyszer újra kialakul, ezért érdemes a későbbiekben is figyelni az árulkodó jelekre.

Kiegészítő kezelésként szóba jöhet:

Mindazonáltal még ezen kezelési módszerek mellett is nehéz megmondani, hogy mennyi ideig tart a lábfej teljes regenerálódása, ám fontos, hogy ne veszítsük el a türelmünket. Ha mindenképpen szeretnénk újra visszatérni a sporthoz, fontos, hogy a gyógyulási időszakot követő időszakban csak olyan mozgásformákat válasszunk, amelyek nem terhelik a lábujjakat!