Általános tapasztalat, hogy az évek múlásával döbben rá leginkább az ember, milyen jól eső érzés is túrázni.

A túrázás pozitív hatásai szervezetünkre

Az erdőket járva biztosan sokaknak feltűnt már, hogy leginkább az idősebb korosztállyal lehet találkozni az erdei ösvényeken. Persze igazságtalanok vagyunk, ha a kikapcsolódásnak ezt a formáját egy-egy generációnak sajátítjuk ki.  De vajon miért is szeretjük annyira róni az erdei kilométereket és milyen jótékony hatásai vannak, ha egy rövidebb, vagy hosszabb túrát megteszünk?

A túrázás stressz oldó hatása

Egészen biztosan mindenki érezte már, hogy amikor még csak néhány perce sétál például egy erdőben, szinte kitisztul a feje, a negatív gondolatok kezdenek átértékelődni és a belső feszültség is folyamatosan oldódik. Ez egyáltalán nem véletlen. A túrázás ugyanis jelentős mértékben csökkenti a stressz keltő hormonok termelődését a szervezetünkben. Ezen hormonok kikapcsolása pedig azt jelenti, hogy egyszerűen javul a közérzetünk és azt vesszük észre, hogy görcsös, feszült, depresszív hangulatunk egyszer csak átalakul jókedvvé és egészen más színben látjuk máris a világot.

A hangulatunk mellett a szervezetünkre is pozitív hatással van

A túrázás az a mozgásforma, melyről a különböző szakirodalmak is mind-mind kizárólag elismeréssel szólnak. Természetesen, ha itt is szem előtt tartjuk a fokozatosság elvét, akkor a kirándulás eme aktív formájának semmiféle negatív mellékhatása nincs. Amikor a túrázás jótékony hatásait ecseteljük, nincs „igen, de…” kezdetű mondat. Ezért, ha lehetőségünk van rá, minden esetben mondjunk „igen”-t az aktív erdei sétákra, kirándulásokra. Ilyenkor ugyanis amellett, hogy a szemünket és a lelkünket is gyönyörködtető tájakat élvezhetünk, a friss és tiszta levegő a tüdőnket is alaposan „átmossa”. Zsírégető hatása miatt a megfelelő intenzitású sétával csökkenthetjük a kilóinkat, illetve jó eséllyel megelőzhetjük a cukorbetegségeknek és szívbetegségeknek a kialakulását is.

A felkészülés fontossága, avagy hogyan kezdj el túrázni?

Ahogy már korábban említettük, az egyik legfontosabb eleme a túrázásnak a fokozatosság, vagyis ügyeljünk arra, főként, ha még nem vagyunk gyakorlott túrázók, hogy ne egyből a „kinizsi 100 km-es teljesítménytúrával” kezdjük az aktív sétákat, hanem először csak 1-2 km-es távokat teljesítsünk és csak nagyon fokozatosan, körültekintően emeljük az adagokat. Fontos a megfelelő túracipő beszerzése, amely megfelelően tartja a bokánkat, hiszen például egyenetlen terepen egy hagyományos sportcipőben könnyen érhet minket meglepetés egy sajnálatos bokaficam, vagy egyéb térdsérülés formájában. Persze ha előre tudjuk, hogy boka és térd frontján a veszélyeztetettek csoportjához tartozunk, akkor ma már igazán professzionális megoldások segítenek abban, hogy a túrázás élménye így se csorbuljon számunkra. Az időjárás okozta kellemetlenségekre is fel lehet készülni, így a hideg idő sem kell, hogy szobafogságot jelentsen.

A Nordic Walking mozgásforma lehetőséget nyújt, hogy újra izgalmas legyen túrázni.

Nordic walking – túrázni szuper hatásfokkal

Egyre többen hódolnak a túrázás szenvedélyének ún. sétálóbotok (nordic walking) segítségével. Ez a kellék amellett, hogy (főleg idősebb korban) biztonságérzetet nyújt, szervezetünkre is nagyon komoly hatással van, hiszen nemcsak a karunkat, de a törzsünket és a vállunkat is alaposan megmozgatja. Arról nem is beszélve, hogy ezeknek a botoknak a használatával jelentősen csökkenthető a térd és derék ízületeinek a terhelése. De hogy azért kicsit „árnyaljuk is a képet”, szakemberek szerint a nordic walking rendszeres használata csökkentheti például a természetes egyensúly érzékünket. Ez legfőképpen akkor történhet meg, ha nemcsak a bizonytalanabb terepeken, hanem mindenhol, minden lépésnél a túrázás elejétől a végéig kizárólag a sétabotok segítségével rójuk a métereket.

Immunrendszerünk, amelyről napjainkban oly sok szó esik

A rendszeres túrázók – ezalatt most nem a kizárólag 15-20 fokban sétáló honfitársainkra gondolunk – immunrendszere általában erősebb, így sikeresebben gyűrnek le egy-egy betegséghullámot is. Ők azok, akik dacolnak az időjárás viszontagságaival és hűvösebb, vagy éppen a melegebb időben is szigorúan tartják magukat a teljesítendő túratávokhoz.

Életkortól és állóképességtől függetlenül bármikor elkezdhetünk túrázni.

Felejtsük el az öregedést – kezdjünk el túrázni

Biztosan kevesen gondolnák, de a túrázás nemcsak a testi, de a mentális teljesítményünkre is komoly hatással van, csökkenti például a leépülés folyamatát, így az öregedés „elodázásában” is nagyon komoly szereppel bír. „Forever young” –énekelte az Alphaville együttes a 80-as években. Lehetséges, hogy ez a sláger titokban a túrázók indulójává vált? Erre ugyan nincsenek bizonyítékok, viszont egy biztos: soha nem késő elkezdeni túrázni, hiszen ma már nagyon jól kiépített erdei útvonalakon hódolhatunk ennek a szenvedélyünknek.