A szobakerékpár használata egy kortól és nemtől független, rendkívül sokoldalú mozgásforma, amely ízületi betegségek rehabilitációs eszközeként is kiválóan bevethető. Nézzük, mely izmokat erősíthetjük vele és milyen egyéb jótékony hatást gyakorol a szervezetre, továbbá, hogy mire kell odafigyelnünk mielőtt felülünk a szobakerékpárra!

Minden izmot aktivizál

Kerékpározás során több izmunk és izomcsoportunk dolgozik összehangoltan, mégpedig: 

Azonban a kerékpározás, mint edzésforma nem csak a lábak izmait mozgatja át és erősíti meg. A gépezet – típusától függő mértékben – megdolgoztatja a

A szobakerékpár típusán is múlik

A terheléseloszlás ugyanis nagyban függ attól is, hogy milyen kialakítású szobabiciklit használunk. Mindegyik típusú szerkezetnek megvan a maga előnye és hátránya, melyek más-más testtájékot mozgatnak át vagy kímélnek jobban. 

A hagyományos háttámlás szobakerékpár mellett létezik még:

 

A szobakerékpár használatának jótékony hatásai

Kíméletes, mégis hatékony mozgásforma

A szobakerékpározás nem megterhelő, mégis hatékony edzéstípus, amely csak minimális szinten terheli a csípőt, a térdet és a bokát. Ortopédiai sérülésekből felgyógyuló betegek számára tökéletes választás lehet.

A szobakerékpár hatása az emberi szervezetre

A kerékpározás során csökkenthetjük a szív- és érrendszeri panaszainkat, ugyanis a tekerés során:

Mindemellett:

Hatása az ízületekre

Az életkor előrehaladtával az ízületeink „egészsége” egyre fontosabb kérdéssé válik, hiszen azok egyre gyengébbek és sérülékenyebbek lesznek. Az ízületeket extrém módon terhelő sportok, mint például a futás, idős korunkra csak elmélyítik a problémákat, azonban a kerékpározással nem terheljük annyira az ízületeket. Éppen emiatt a tulajdonsága miatt kiváló gyógytornás mozgásforma a szobabiciklizés. Hasznos szempont, hogy egy szobakerékpáron – egy valódi kerékpáros tereptől függetlenül – magunk választhatjuk meg az edzések nehézségi szintjét, valamint a tempóját és az intenzitását is. 

A szobakerékpározás amellett, hogy nem terheli az ízületeket, javítja azok mobilitását is. A rendszeres kerékpározás növeli az ízületi folyadék termelődését. Az ízületi folyadék táplálja és karbantartja az ízületek porcait, és ennek következtében jóval kisebb a kopás mértéke is, ezért kifejezetten hasznos ízületi megbetegedések utáni mozgásformaként a szobakerékpárt választani.

A Parkinson-kór tüneteit is enyhíti

Az időskor egyik degeneratív betegsége a Parkinson-kór. Kutatások igazolják, hogy a rendszeres kerékpározás a betegség kezdeti szakaszában enyhíti a tüneteket és lassítja az állapotromlást. Emellett egy érdekes kutatás szerint segít a kór pontos diagnosztizálásában is. 

Plusz energia a mindennapokra

Amellett, hogy a szobakerékpározás jótékony élettani hatásai vitathatatlanok, fontos tudni, hogy rengeteg plusz energiával látja el az embert a mindennapokban. Számos kutatás kimutatta, hogy a rendszeresen végzett otthoni kerékpározás eredményeként a mindennapi általános energiaszint 20%-kal nőtt, míg a fáradtság 60%-kal csökkent, de ez persze nemcsak a kerékpározásra, hanem bármilyen rendszeresen végzett sportra is igaz.

Mire figyeljünk, a szobakerékpár használata során?

Noha egy kímélő, mégis hatékony mozgásformáról van szó, néhány dologra érdemes odafigyelnünk a szobabiciklizés során.