Noha nem is olyan ritka, csak mostanában kezd a köztudatba bekerülni ez az érdekes nevű, alattomos tünetekkel járó betegség. A carpalis alagút szindróma a kéz ujjainak zsibbadásával és a kéz, esetleg a kar heves fájdalmával jár, mely akár az elviselhetetlenségig fokozódhat, végső esetben pedig a tenyér izmainak visszafordíthatatlan sorvadásához is vezethet.

A kórkép

Noha a tünetek a kézben és az ujjakban jelentkeznek zsibbadás és/vagy fájdalom formájában, a betegség a nevét a csukló latin nevével (carpus) összefüggésben kapta, mivel a kiváltó ok ezen a részen lokalizálható. A csukló feladata, hogy az alkar és a kéz között biztosítson kapcsolatot, lehetővé téve a kéz többirányú mozgathatóságát. A kéz csukló felöli szakasza, a kéztő, nyolc apró, szabálytalan alakú csontból, az úgynevezett kéztőcsontokból épül fel. A kéztőcsontok a tenyér felé eső oldalukon vájatos kialakításúak, mégpedig azért, mert ezekben a bemélyedésekben (képletesen: alagutakban vagy csatornákban) futnak a kézhajlító inak, illetve a középideg, mely a gerinc nyaki részétől a vállon és a könyökön át a csuklóhoz vezet, és ezen területek izmainak beidegzéséért felel. 

A carpalis vagy magyarul kéztő alagút szindróma elnevezésének második fele igen szemléletesen utal a kórkép lényegére: ha ez az „alagút”, melyben a középideg fut, valamilyen oknál fogva beszűkül, nyomni fogja az ideget, és ez idézi elő a betegséggel járó tüneteket.

A carpalis alagút szindróma kiváltó okai

A kéztőcsont csatornájának beszűkülését legtöbb esetben az ideget körülvevő inak megduzzadása okozza, de hátterében olykor állhat törés, gyulladás, vérömleny, csontkinövés vagy ízületi rendellenesség is.

Az inak duzzanatát okozhatja:

A carpalis alagút szindróma kialakulását okozhatja cukorbetegség, autoimmun betegségek, hormonális változások, reumás változások és foglalkozási ártalom.

Az alagút szindróma tünetei

A nyomás alá kerülő, leszorított ideg az általa ellátott területeken okoz zavarokat: a tenyérben és az első három ujjban, ám a tünetek kisugározhatnak a csuklóra és a karra is akár egészen a vállig.

Tipikus tünetek:

A tünetek kezdetben enyhébbek és csak időszakosan, elsősorban nappal jelentkeznek, ám előrehaladott állapotban egyre inkább állandósulnak és főleg éjszaka kínozzák a beteget, sokszor az elviselhetetlenségig fokozódva.

A hosszan fennálló, kezeletlen carpalis alagút szindróma járulékos következményeként végül megindul a tenyér izmainak sorvadása, ami visszafordíthatatlan folyamat, és a tenyérpárnák renyheségét, a markolóerő gyengülését okozza. Előfordulhat, hogy az ujjvégek tapintási érzéketlensége vagy zsibbadásérzete szintén véglegesen állandósul.

A carpalis alagút szindróma kezelése

Nemcsak az állandó erős fizikai fájdalom, hanem a visszafordíthatatlan elváltozások időben való megelőzése miatt is fontos, hogy a betegséget mielőbb diagnosztizálják. Sajnos sok esetben előfordul, hogy a zsibbadási és fájdalomtünetek miatt a kórképet félrediagnosztizálják, és ennek megfelelő gyógyszeres vagy fizikoterápiát írnak elő. Amennyiben a tüneteink ennek ellenére nem javulnak, indokolt carpalis alagút szindrómára gyanakodni, ez ugyanis a fenti terápiákkal nem gyógyítható, hatásukra legfeljebb kismértékű átmeneti enyhülés következik be.

A carpalis alagút szindróma tüneteinek enyhítése és megszüntetése érdekében akár komoly orvosi beavatkozásra is szükség lehet, ezért érdemes komolyan venni.

Tehermentesítés, rögzítés

A még nem túl előrehaladott állapotban jót tesz a csukló és a kéz tehermentesítése: éjszakára ki lehet próbálni a sínnel való rögzítést, míg a nap közbeni tevékenységekhez feltétlenül javasolt speciális csuklóstabilizáló viselése. A tenyérrészen párnával ellátott, az ujjak mozgását szabaddá tevő csuklórögzítő például a számítógépes munka idejére javasolt, legfeljebb 30–180 perc időtartamban, csökkentve az igénybevétellel járó fájdalmat. Állandó viselése azonban nem ajánlott (kivéve kifejezett orvosi javaslatra), mivel ettől az izomzat elenyhülhet.

Gyulladáscsökkentés

Súlyosabb esetben előírhatják gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedését, vagy esetleg célzottan beadott, lokális szteroidinjekció-kezelést –  ez utóbbit csak igen körültekintő megfontolás mellett.

Műtéti megoldás

A carpalis alagút szindróma végleges megoldását a műtéti eljárás jelenti. Ennek során egyszerűen felszabadítják a beszűkült csatornát oly módon, hogy a kézsebész a kéztőnél a tenyér két domborulata között átvágja a csatornát fedő szalagokat. Ez a nagyon egyszerű és gyors műtéti beavatkozás egynapos sebészet keretében elvégezhető. A műtét szinte azonnali megoldást jelent: a fájdalom azonnal megszűnik, majd a zsibbadás is néhány napon belül elmúlik. Az izomsorvadás azonban, amennyiben már megindult a folyamat, sajnos megmarad, de gyógytornával javítható. Visszamaradó tünetként állandósulhat az ujjvégek tapintási korlátozottsága és/vagy zsibbadtságérzete, amennyiben a műtétre már túl későn került sor.