Az ödéma rengeteg embert érint világszerte, ennek ellenére sokan vannak, akik egyáltalán nem foglalkoznak vele. A betegség hátterében számos dolog állhat, amelyeket az alábbi cikkben tisztázunk, emellett azt is eláruljuk, pontosan milyen tünetekkel jár, mely területeken jelentkezik a leggyakrabban, és hogy mit tehetünk a megelőzésének érdekében.
Mi az ödéma?
Ödémáról akkor beszélünk, amikor a szervezetben lévő folyadék a testünk egy bizonyos pontján felhalmozódik. Folyadékgyülem lényegében bárhol kialakulhat, de legtöbbször a lábak, a boka, az arc, és a kezek területén jellemző.
Az ödéma tünetei
Az ödémát könnyű észrevenni, hiszen – a felgyülemlett folyadék felesleg miatt – az érintett terület felduzzad, megfeszül, nyomás hatására pedig érzékennyé válik. Fájdalom csak ritkánlép fel, azonban néha előfordulhat.
Mi okozhatja az ödémát?
Az ödéma kialakulásának hátterében számos dolog állhat, például:
- Fokozott folyadékvisszatartás
- Ennek kialakulása erősen összefügg:
- a mozgásszegény életmóddal,
- az egészségtelen táplálkozással,
- valamint a hormonális változásokkal – például a terhesség, menstruáció, menopauza.
- Szív- és érrendszeri problémák
- Kevesen tudják, pedig a szívelégtelenség vagy az érrendszeri panaszok – például az érelzáródás vagy a visszérgyulladás – szintén hozzájárulhatnak a folyadékgyülem kialakulásához.
- A vese működési zavara
Ha a vesénkben valamilyen működési zavar lép fel, akkor a szervezet nem lesz képes megszabadulni a felesleges folyadéktól – ez pedig nagy eséllyel okozhat ödémát.
Az sem mindegy ráadásul, hogy a duzzanat testünk mely pontján jelentkezik. Teljesen más okok vezethetnek például a boka megvastagodásához, mint a karokéhoz. Az alábbiakban sorra vesszük, mely területek megdagadása milyen betegségekre utalhat.
Boka
A boka környékén jelentkező ödéma meglehetősen gyakori, és általában a meleg időjárás, terhesség, vagy pedig valamilyen szív- és vesebetegség hatására szokott kialakulni.
Lábak
Az ödéma egyik leggyakoribb formája az alsó végtagok megduzzadása. Néha már hosszabb ideig tartó állás vagy ülés után is előfordulhat, hogy kissé megdagad a lábunk, de ha a panaszok még napok múlva is fennállnak, mindenképpen nézessük meg egy orvossal. Fontos, hogy ne dugjuk homokba a fejünket, mert könnyen lehet, hogy valamilyen súlyosabb alapbetegség áll a háttérben.Kar
Általában akkor szoktak a karok bedagadni, amikor alkalmi stressz ér minket, vagy intenzív fizikai munkát végzünk.
Arc és szemöldök
Meglepő lehet, de ödéma akár az arcunkon például a szemöldökünk környékén is jelentkezhet – általában valamilyen allergiás reakció vagy fájdalom hatására.
Hogyan előzhető meg az ödéma kialakulása?
Amennyire ijesztőnek tűnhet elsőre ez a betegség, annyira könnyű lehet egy kis odafigyeléssel az elkerülése, de mindenképpen be kell tartanunk az alábbiakat.
Mozogjunk többet!
A rendszeres sportolás serkenti a keringésünket, elősegíti a folyadék visszaáramlását és ezáltal csökkentheti az ödéma kialakulásának kockázatát is.
Étkezzünk egészségesebben!
Kerüljük el azokat az ételeket, amelyek tele vannak sóval – helyettük fogyasszunk minél több rostban gazdag gyümölcsöt és zöldséget.
Igyunk minél több vizet!
Napi legalább 2-3 liter folyadék elfogyasztása elősegítheti a megfelelő hidratáltságot, segít megakadályozni a test folyadék-visszatartását, ráadásul fontos szerepet játszik a szervezet méreganyagainak kiürítésében.
Kerüljük a hosszas állást vagy ülést!
Ha a munkánkból adódóan sokat kell ülő vagy álló pozícióban lennünk, igyekezzünk minél többször elmenni sétálni egyet. Így átmozgathatjuk az elfáradt izmainkat, és némi friss levegőt is szívunk, ami szintén jó hatással van a keringésre. Gyaloglás közben emeljük meg néhányszor a lábainkat, hogy segítsük a vér visszaáramlását a szív felé.
Kerüljük a forró fürdőket!
Ahogyan arról már feljebb is írtunk, a meleg hőmérséklet segítheti az ödéma kialakulását. A melegvíz ugyanis kiszárítja a bőrt és elősegíti a folyadék felhalmozódását.
Járjunk el masszázsra!
A terapeuta által végzett izomlazító gyakorlatok felgyorsítják a test anyagcsere-folyamatait, és ezáltal visszahúzódhat a duzzanat is. Fontos azonban, hogy a masszőr szakképzett legyen – a helytelenül végzett technika ugyanis csak tovább ront a kialakult helyzeten.
Lehetőleg kényelmes ruhában és cipőben járjunk!
Amíg a szoros, szűk felsők és nadrágok csak lassítják a vérkeringést, ezzel is növelve az ödéma kialakulásának kockázatát, addig egy kényelmes és laza öltözetben ilyesmi nem fordulhat elő.