Mi állhat az izomcsomók kialakulásának hátterében?

Az izomcsomók nem csak a fizikai teljesítőképességünkre lehetnek negatív hatással, hanem komoly fájdalmakat is okozhatnak, ami máshova is átsugározhat.

Az izomcsomók – más néven triggerpontok vagy izomgörcsök – nem csak a fizikai teljesítőképességünkre lehetnek negatív hatással, hanem komoly fájdalmakat is okozhatnak, amelyek akár más testrészekbe is átsugározhatnak. Az izomcsomók okozta problémák sokfélék lehetnek, amelyeket az alábbi cikkben fogunk részletezni. Emellett azonban néhány egyéb kérdést is fontos tisztázni, mint például azt, hogy mi is pontosan az izomcsomó, minek a hatására alakulhat ki, és milyen tünetei vannak, illetve milyen kezelési módok jöhetnek szóba?

Mi az izomcsomó?

Izomcsomónak nevezzük az izomrostok vagy izomrost-csoportok körül megjelenő összehúzódást, amely általában a csökkent vérellátás, a metabolikus hulladékok felgyülemlése miatt alakul ki – általában azokon a területeken, amelyek jelentősen és tartósan le vannak terhelve. Izomgörcs esetén az adott izomcsoport merevvé, illetve fájdalmassá válik.

Az izomcsomók kialakulásának legfőbb okai

Számos dolog állhat a fájdalmas gócpontok kialakulásának hátterében – ilyen lehet például:

Az ülő életmód

Ha munkánkból adódóan túl sokat görnyedünk, akkor – amellett, hogy belső szerveinkre is jelentős nyomást gyakorlunk – megnöveljük az izomcsomók kialakulásának esélyét – különösen a nyak, a vállak, valamint a hátunk teljes területén.

Ha munkánkból adódóan túl sokat görnyedünk, akkor megnöveljük az izomcsomók kialakulásának esélyét a nyak, a vállak, valamint a hátunk teljes területén.

A stressz

A stressz leküzdése nemcsak a mentális egészségünk megőrzésének érdekében fontos, hanem azért is, mert a szorongás az izmainkat rendkívül merevvé teszi, ez pedig egyenes út az izomcsomók kialakulásához.

Különféle sérülések

Rosszul végzett munka vagy intenzív sportolás esetén komoly esély van rá, hogy az izmaink – a terhelés hatására – megsérülnek. Ugyan a húzódás vagy a rándulás miatt önmagában még nem alakul ki izomgörcs, de ha a gyógyulási időszak alatt az izomrostjaink nem regenerálódnak megfelelően, akkor már rögtön más a helyzet.

A stressz leküzdése nemcsak a mentális egészségünk megőrzésének érdekében fontos, hanem azért is, mert a szorongás az izmainkat rendkívül merevvé teszi, ez pedig egyenes út az izomcsomók kialakulásához.

Rendszeres, ismétlődő mozdulatok, vagy a rosszul kivitelezett edzés

Ha valaki hosszú ideig, rendszeresen nagyon hasonló mozdulatsorokat tartalmazó tevékenységet végez, akkor előbb-utóbb a triggerpontok kialakulására is számítani kell. Ilyen tevékenység lehet például:

  • a gépelés,
  • a sportolás,
  • vagy valamilyen ismétlődő munka is – például az emelés vagy a pakolás.

Az izomcsomók tünetei

Az izomcsomók kialakulásának számos tünete van, amelyekre érdemes odafigyelni. A fájdalmas gócpontok leggyakoribb jelei közé tartozik:

  • az éles, tompa, és egyes esetekben más területekre is kisugárzó fájdalom,
  • a fizikai teljesítőképesség csökkenése – az elgyengült izomcsoportból adódóan,
  • az ízületek csökkenő mozgékonysága és rugalmassága,
  • nyomásra való érzékenység az érintett területen,

ugyanakkor gyulladásos reakció is előfordulhat, amely csak tovább fokozza a fájdalmat és az érzékenységet.

Mindebből kifolyólag pedig:

  • Az izom megfelelő mozgása akadályozva lesz, és az érintett terület mozgékonysága lecsökken.
  • Rossz testtartás alakulhat ki, hiszen a beteg – annak érdekében, hogy elkerülje a fájdalmat – hajlamos lesz arra, hogy megváltoztassa az addigi testtartását. Ez hosszú távon izomdiszbalanszt is okozhat, ami további súlyos problémákat eredményezhet a későbbiekben.
  • Az állandó fájdalom és kellemetlen érzés miatt ráadásul alvászavarok is felléphetnek. A páciens ugyanis – a görcs miatt – nehezen fogja megtalálni az ágyában a legkényelmesebb testhelyzetet.
  • Ennek következményeként a mindennapi munkavégzés, valamint a sportolás is egyre nehezebbé válik, ami az életminőség romlásához vezet.

Ha tapasztaljuk magunkon a fent leírtakat, akkor semmiképpen se húzzuk tovább az időt, haladéktalanul látogassunk el az orvosunkhoz, hogy mielőbb megkezdhessük a szükséges kezeléseket.

Az izomcsomók kezelése

A fájdalmas csomókat a leghatékonyabban úgy lehet kezelni, ha elsősorban az izmokban lévő feszültséget szüntetjük meg. Erre tökéletes módszer például:

A masszázs

Egy tapasztalt terapeuta célzottan képes kezelni az érintett területeket, és a megfelelő mozdulatok elvégzésével ellazíthatja az izmokat, ezzel csökkentve a bennük lévő görcsöt.

Egy tapasztalt terapeuta célzottan képes kezelni az érintett területeket, és a megfelelő mozdulatok elvégzésével ellazíthatja az izmokat, ezzel csökkentve a bennük lévő görcsöt.

A nyújtás vagy a torna

Az izmok rendszeres megnyújtása és tornáztatása nemcsak a kezelés során lehet hatásos, hanem komoly szerepet játszhat a csomók kialakulásának megelőzésében is. A jól elvégzett gyakorlatok ugyanis segítenek az izmok rugalmasságának és stabilitásának megőrzésében.

Hőterápia

A feszült izmok ellazítására és a fájdalmak enyhítésére kiváló megoldás lehet, ha hőpárnát vagy meleg pakolást helyezünk rájuk. A meleg ugyanis nyugtató hatással van a feszült izmokra.

A feszült izmok ellazítására és a fájdalmak enyhítésére kiváló megoldás lehet, ha hőpárnát vagy meleg pakolást helyezünk rájuk. A meleg ugyanis nyugtató hatással van a feszült izmokra.

Szóba jöhetnek még

  • az orvos által felírt fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők,
  • valamint egyéb fizioterápiás kezelések is – mint a lőkéshullám- vagy a balneoterápia.

 

Amennyiben úgy érzi, hogy valamelyik testrészének sportolás közben, rehabilitációs időszakban vagy egyszerűen a mindennapokban támasztékra van szüksége, válasszon az Actimove minőségi és megbízható termékei közül.