Lappangó betegség, a herpeszes ujjgyulladás

Sajnos az ujjakon, illetve a körömágynál is előfordulhat herpeszes gyulladás, amelynek fő kiváltó oka az esetek többségében mi magunk.

Amikor herpeszről beszélünk, az emberek többségének a szájon, illetve a nemi szerveken jelentkező kellemetlen fertőzés villan be, mint lehetséges előfordulási hely. Sajnos azonban az ujjakon, illetve a körömágynál is előfordulhat herpeszes gyulladás, amelynek fő kiváltó oka ráadásul az esetek többségében mi magunk vagyunk azáltal, hogy a valamely más testrészünkön kialakuló herpeszt megkaparjuk az ujjunkkal. A herpeszes ujjgyulladás tehát vagy a körömágynál, vagy az ujjakon kialakuló nagyon kellemetlen és fájdalmas betegség, amelynek legfőbb okozója a herpes simplex.

Mit érdemes tudni a herpes simplex vírusokról?

A „köznyelv” HSV1 és HSV2 elnevezéssel illeti a herpes simplex vírusokat. Ezeknek a vírusoknak a legfőbb jellemzői, hogy testnedvekkel, fertőző nyállal terjednek, illetve abban az esetben, ha ezekkel valaki közvetlenül érintkezik, akkor szinte észrevétlenül kerülnek be a szervezetünkbe a legapróbb sérüléseken keresztül. Miután ezek a vírusok megtalálják maguknak az utat, alattomos módon támadják meg a bőr alatti szövetek sejtjeit. Ennek a támadásnak a része az is, hogy nem azonnal, hanem csak néhány napos lappangás után mutatnak látható jeleket ezek a fertőzések és jelennek meg az első tünetek.

A herpesz vírusok legkellemetlenebb része, hogy gyakorlatilag kiirthatatlanok a szervezetünkből, ami azt is jelenti, hogy ha egyszer megfertőződünk a herpesz vírus valamely fajtájával, akkor annak a fertőzésnek életünk végéig hordozói maradunk. A „hordozás” annyit jelent, hogy a vírus szunnyadó állapotban ugyan, de elraktározódik az idegsejtekben, miután először megfertőződünk. Ezt követően valamely óvatlan pillanatban ismét felszínre tör. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy az esetek többségében ilyenkor már enyhébb formában jelentkeznek a tünetek.

Melyek a herpeszes ujjgyulladás leggyakoribb kiváltó okai?

Előfordulhat, hogy nem is tudunk konkrétan arról, hogy valamely testrészünkön az önfertőzésre alkalmas herpesz fertőzés jelen van, csak éppen, mint egy kis sebet, megkaparjuk az ujjunkkal az orrunkat, a szánkat, vagy éppen a nemiszervünket. A herpeszes hólyagocskák pedig éppen csak erre várnak. A kórokozókkal „átitatott” váladék ilyen esetekben azonnal az ujjunkra kerülhet, majd ott a bőr, illetve a körömágy apró, szinte láthatatlan sérülésein keresztül újra megfertőzheti az embert. A herpeszes ujjgyulladás tehát tulajdonképpen ilyen tekintetben egy második generációs fertőzésnek számít.

Ha egyszer megfertőződünk a herpesz vírus valamely fajtájával, akkor sajnos annak a bizonyos fertőzésnek életünk végéig hordozói maradunk.

Melyek a herpeszes ujjgyulladás leggyakoribb tünetei?

A tünetek vizsgálata előtt mindenképpen érdemes feltérképezni, vajon hol fordulhat elő leggyakrabban a herpeszes ujjgyulladás. A betegség neve is utal az egyik leggyakoribb lelőhelyére, vagyis az ujjra, amelyek közül egyszerre többet is érinthet. Az esetek többségében az utolsó ujjpercen, vagy az ujj oldalán, illetve a körömágyon jelenik meg a leggyakrabban ez a betegség. Az ujjak közül a mutatóujj van a legnagyobb veszélynek kitéve, ami nem véletlen, hiszen általában ezt az ujjunkat használjuk vakarásra, amellyel gyakorlatilag más területekről az ujjunkra „telepítjük” a vírust.

A herpeszes ujjgyulladásban szenvedő betegek általában arra panaszkodnak, hogy a körömágyuk, illetve az ujjbegyük pirospozsgássá és duzzadttá válnak és ezzel együtt bizsergetős, égő fájdalmat éreznek. Ezen kívül 2-3 milliméteres sárgás váladékkal teli hólyagokkal is számolni kell sajnos, amelyek később hegesedhetnek is. A herpeszes ujjgyulladás „mellék jelensége” lehet a hónaljban, illetve a könyökhajlatban található nyirokcsomók duzzanata is. A látható tünetek mellett előfordulhat, hogy gyengének érezhetjük magunkat, általános közérzetünk is rossz lehet, illetve lázzal is párosulhat a betegség.

A herpeszes ujjgyulladásban szenvedő betegek általában arra panaszkodnak, hogy a körömágyuk, illetve az ujjbegyük pirospozsgássá válnak és fájdalmat éreznek.

Mivel kell számolni, ha bebizonyosodik, hogy valóban herpeszes ujjgyulladásunk van?

Ami nagyon megnehezíti a betegség azonnali felismerését és kezelését, az a lappangási idő nagysága, ami akár 2-3 hét is lehet. Így az esetek többségében az érintettek el is felejtik, hogy mikor és hol kerülhettek közvetlen kapcsolatba a herpesszel, hogy hol fertőződhettek meg. Így viszont védekezni ellene, illetve megelőzni is sokkal nehezebb ezt a fertőzést.

A viszkető, bizsergő érzés az ujjbegyeken már jelzésértékű lehet, hogy bizony lehetséges, már a lappangási időben vagyunk. Aztán megjelenhetnek a feszes hólyagok, amelyek a viszketés mellett már fájdalommal is járhatnak. Ezek a hólyagok aztán kifakadnak, majd pedig sárgás színű hegesedés jön létre rajtuk.