Bár a várandósság kétségtelenül az egyik legszebb időszak a nők életében, kár lenne tagadni, hogy számtalan kisebb-nagyobb kellemetlenséggel is jár, főként, ami a testi változásokat illeti. A szervezet elképesztő változásokon megy át ilyenkor, és elsőre talán nem is gondolnánk, de ezen változások következtében az alsó végtagok is különösen veszélyeztetettnek számítanak terhesség idején.
Lábdagadás és terhességi vizesedés
Az egyik legtipikusabb jelenség, ami meg tudja keseríteni a kismamák életét, a lábdagadás. Az alsó végtagok (főként a boka és a lábszár) megdagadását a láb vizesedése (ödémája) okozza.
Legjellemzőbb tünetei:
- nehézláb-érzés,
- a lábszár és a boka megvastagodása,
- bőrfeszülés,
- fájdalom,
- a tünetek nyáron, illetve estére fokozódnak, pihentetésre javulnak,
- a terhesség előrehaladtával a tünetek súlyosbodnak, különösen a 3. trimeszterben,
- idővel visszér is kialakulhat.
Okok:
- A hormonális változások következtében már az első időszakban fokozódik a szervezetben a vízvisszatartás, ami a teljes keringési rendszert érinti. Lassul a vérkeringés, és ezáltal nehezítetté válik – különösen az alsó – végtagokból a vénás vér visszaáramlása a szív felé.
- Idővel a magzat súlya is egyre nagyobb nyomást gyakorol a kismedence visszereire, ami tovább ront a helyzeten. Részben ezzel magyarázható, hogy a harmadik trimeszterben általában súlyosbodik, illetve azoknál is panaszokat okoz a vizesedés és lábdagadás, akiknél korábban ez nem jelentkezett.
- A várandósság előrehaladtával a megnövekedett testsúly további extra terhelést jelent a láb számára, ami szintén hozzájárul a lábdagadáshoz. Többek között ezért is fontos, hogy vigyázzunk az elhízással, illetve hogy a túlterhelt ízületek védelme érdekében térdünket, bokánkat igyekezzünk tehermentesíteni speciális térdtámasz és bokatámasz viselésével álldogálás, hosszas gyaloglás és sportolás közben.
Kell-e a lábdagadás miatt aggódni?
Maga az ödémásodás egy bizonyos mértékig természetes velejárója a terhességnek, így amennyiben:
- nem olyan mértékű a dagadás és/vagy a fájdalom, hogy korlátozzon a mindennapi normál életvitelünkben,
- főként estére dagadnak be a lábak,
- a tünetek mindkét lábon jelentkeznek,
- nem alakult ki csúnya visszér,
akkor valószínűleg nincs ok különösebb aggodalomra, ám a kordában tartására mindenképpen oda kell figyelni, hogy megelőzzük a nagyobb bajt. Ettől függetlenül mindenképpen tegyünk róla említést a terhesgondozáson, hogy orvosunk tudjon szakszerű véleményt alkotni.
Házi gyógymódok:
- Pihentessük a lábainkat felpolcolva, amennyit csak lehet!
- Jót tesz az állott vizes borogatás vagy lábáztatás, különösen nyáron.
- Mozogjunk rendszeresen, többször keveset: például a rövid séták jót tesznek a végtagi keringésnek.
- Végezzünk ún. vénáspumpa tornagyakorlatokat az alsó végtagi keringés javítására!
- Jótékony hatású az úszás és a vízben végzett torna.
- A visszértágulatok megjelenésekor javasolt lehet fásli vagy kismamaharisnya, illetve a bokát támogató bokatámasz viselése megerőltető helyzetekben.
Mikor kell orvoshoz fordulni várandósság során?
- Amikor csak az egyik láb dagad,
- és erős fájdalom és lilás-vörös szederjesség kíséri,
mert ilyenkor fennáll a mélyvénás trombózis lehetősége, aminek súlyos következményei is lehetnek,
továbbá:
- ha az ödémás duzzanat éjszaka vagy pihentetésre sem javul, az ujjakkal való nyomás helye megmarad,
- nem csak a lábat érinti, hanem hirtelen együtt jelentkezik a kézen, arcon és a szemhéjon is,
- a kismamánál előzetesen terhességi magas vérnyomást diagnosztizáltak,
ezek a tünetek ugyanis utalhatnak a terhességi magas vérnyomás betegség szövődményére (toxémia) is, ami azonnali beavatkozást igényelhet.
Bármelyik fenti tünetegyüttes jelentkezése esetén haladéktalanul forduljon orvoshoz!
Csípő-, térd- és bokafájdalom
Az alsó végtagi és csípőízületek fájdalma szintén gyakori panasz a várandós nők között. Kiváltó oka szintén a terhesség következtében megnövekedett testsúly: emiatt a csípő és az alsó végtagok a szokásosnál jóval több súlyt kénytelenek cipelni, ami az ízületeknek is jelentős többletterhet jelent. Régen a bokák és a térd védelme érdekében szokás volt legalább féllábszárig érő fűzős kismamacipőt viselni – ma ezt a funkciót a sokkal célirányosabban kialakított speciális térd– és bokatámaszok látják el, melyek viselésével kissé tehermentesíthetjük az ízületeinket álldogálás, gyaloglás és sportolás közben. Emellett fontos a tartó izmok erősítése 1. és 2. trimeszterben, valamint az is, hogy ne cipekedjünk.
Lábgörcs várandósság idején
Kellemetlen terhességi tünet a lábszár begörcsölése, mely legtöbbeknél főként éjszaka jelentkezik, és a terhesség előrehaladtával mind gyakoribbá válik. A lábikragörcs aggodalomra nem ad okot, ugyanis nem betegség jele, pusztán akaratlan izom-összehúzódásról van szó. Az első trimeszterben főként a megváltozott hormonháztartás áll a jelenség hátterében, később pedig még hozzátesz a láb romló vérkeringése, illetve a többletsúly miatti izomterhelés a lábszárban.
A megelőzésében segíthet:
- magnézium szedése,
- rendszeres mozgás: a séta, a keringésfokozó vénáspumpa tornagyakorlatok és a nyújtó gyakorlatok,
- a láb felpolcolása,
- sok víz fogyasztása.