A lábközépcsont-fájdalom érzete leginkább ahhoz hasonlítható, mintha mezítláb, köveken sétálnánk. Főként a második és harmadik lábközépcsontok között fordul elő ez a furcsa tünet. Az égő érzés neuromára (idegrostokból és kötőszövetből álló jóindulatú daganat) utalhat, amely egyfajta kóros burjánzást jelent a lábujjakat ellátó idegekben. A lábujjak közelében lévő égő fájdalom nem szokatlan panasz, gyakran előfordul. Az orvosok lábközépcsont-fájdalomnak nevezik ezt a lábközépcsontokat érintő problémát.

Lábközépcsont gyulladás (metatarsalgia) tünetei

A lábközépcsontok (metatarsus) rövid, csöves csontok, amelyekből öt található egy lábon. A lábközépcsont fájdalom egy olyan tünet, amelynek számos, szerteágazó oka lehet, a rossz cipőtől az anyagcsere betegségekig. A metatarsalgiában szenvedő egyének különböző intenzitású fájdalmat tapasztalnak a lábfejben. A fájdalmas érzés nagyon éles, tompa vagy égető lehet, és általában súlyosbodhat több órányi állással vagy hosszú séta vagy futás után. További gyakori tünetek a szúró fájdalom, a lábujjak bizsergő érzése és zsibbadása, valamint a már említett kavicsok érzése a cipőben. Túlsúlyos vagy elhízott, reumás ízületi gyulladásban és lábdeformitásban szenvedő egyéneknél a metatarsalgia fokozatosan, gyakrabban jelentkezik. Ezzel szemben azoknál, akik megerőltető sport tevékenységet folytatnak, vagy szűk cipőt, esetleg magas sarkú cipőt viselnek, ez a rendellenesség általában hirtelen jelentkezik, melyet a szalagok és a csonthártya gyulladása kísérhet. Ízületi vagy kötőszöveti gyulladás esetén éjszakai vagy hajnali ízületi fájdalom jelentkezik reggeli ízületi merevséggel néhány lépés erejéig. Ha elhanyagolják vagy rosszul kezelik, a metatarsalgia általában súlyosbodik, és az érintett láb fájdalma egyre hevesebbé válik. Ezenkívül más hát- vagy csípőproblémák kialakulásához is vezethet, vagy ezek következtében alakulhat ki. Még mielőtt orvoshoz fordulnánk, tanácsos a fájdalmas lábfejet rövid ideig nyugalomban tartani. A metatarsalgia nagyon gyakran enyhe lehet, és néhány egyszerű intézkedés betartásával önmagában is megoldódik. Ha azonban a fájdalmas helyzet nem múlik el magától, sőt súlyosbodik, akkor elengedhetetlen, hogy orvoshoz forduljunk a diagnosztizálás és kezelés miatt.

A lábközépcsont fájdalom lehetséges okai

A lábközépcsont gyulladás esetén elsősorban a magas sarkú cipő, valamint a túl szoros, vagy esetlegesen a túl laza lábbeli okozhat lábközépcsont fájdalmat.

A lábközépcsont-gyulladás diagnosztizálása és kezelése

A láb számos patológiája ugyanazokat a tüneteket okozza, ezért a helyes diagnózis felállításához pontos anamnézis, objektív vizsgálat, valamint bizonyos esetekben további diagnosztikai vizsgálatok szükségesek műszeres vizsgálatokkal. Az anamnézis célja, hogy a kezelőorvos minden lehetséges információt összegyűjt a páciens kórelőzményéről, ezután az objektív vizsgálaton keresztül megfigyeli a beteg járását, és felméri, hogy nincs-e deformáció. például üreges láb, hallux vagi, kalapácsujjak, stb. Végül további műszeres vizsgálatokra lehet szükség a diagnosztika megerősítéshez, beleértve: echográfia, röntgenográfia, mágneses rezonancia képalkotás.

A láb számos patológiája ugyanazokat a tüneteket okozza, ezért a helyes diagnózis felállításához pontos szakember által végzett anamnézis elvégzése szükséges.

Ezt követően kerül sor a kezelési módszer kiválasztására. Általában a metatarsalgia konzervatív kezelést igényel a gyógyításhoz. Azokban az esetekben azonban, amikor a tünetek súlyosak és a kiváltó okok súlyosbodnak, műtéti kezelésre lehet szükség.

A konzervatív terápia a következőket tartalmazza:

A metatarsalgia megszüntetésére irányuló sebészeti beavatkozást nagyon ritkán, és csak akkor veszik fontolóra, ha a konzervatív gyógymódok nem hatékonyak.