Elsősorban labdarúgó pályákon gyakori jelenség, hogy különösen, amikor győzelemre áll egy csapat, a mérkőzés vége felé előszeretettel hivatkoznak izomgörcsre azok a játékosok, akik ezzel a hirtelen támadt problémával próbálják meg sérülést imitálva húzni az időt. A lábizomgörcs természetesen az élsportban elég gyakran előforduló jelenség, de ha nem vagyunk olyan élsportolók, ahol a futás előtérben van, akkor nagy valószínűséggel gondolhatunk arra, hogy vagy terhesek vagyunk, vagy egész egyszerűen eljárt már felettünk az idő. Vagyis a láb izomgörcs a nők körében elsősorban a kismamáknál jelentkezik, másrészt nemtől függetlenül minden idősebb ember sajnos már a veszélyeztetettek közé tartozik.

Az izomgörcs kialakulásának legfőbb okai

A lábszárizmok is olyan izomrostokból tevődnek össze, amelyeket nagyon vékony idegek hálóznak be. Az agyunk ezeken az idegeken keresztül „kommunikál” az izom rostokkal. Az általa küldött jeleknek a hatására, az izomrostok összehúzódnak, majd normális esetben kis időt követően elernyednek. Tulajdonképpen agyunk ily módon mozgatja az izmokat.  Izomgörcs kialakulásáról akkor beszélhetünk, ha az összehúzódásos fázist követően az izomrostok valami oknál fogva nem tudnak elernyedni. A tudományos magyarázat mellett természetesen „prózai” okai is vannak az izomgörcsök kialakulásának, amelyek közül egyesek komolyabb betegségre is utalhatnak, míg mások többnyire enyhébb lefolyásúak. Ilyen okok lehetnek például az izomrostok idegi, vagy a láb keringési zavarai. De kiválthatja az izomgörcsöt némelyik gyógyszer rendszeres, hosszabb ideig történő szedése is. A leggyakoribb ok azonban, amivel a hétköznapokban is rendszeresen találkozhatunk, az átlagosnál nagyobb fáradtság, vagy éppen a láb izomzatot megerőltető sportolás, vagy munkavégzés. De a magnéziumhiány, illetve az elektrolit-háztartás problémái szintén könnyen vezethetnek izomgörcsök kialakulásához.

Mit érdemes tudni az elektrolit-háztartásról és milyen módon kapcsolódik a lábban kialakuló izomgörcshöz?

Az elektrolit-háztartás „megborulása” elsősorban a sportolóknál jelentkezik előszeretettel. Azáltal, hogy az intenzív mozgás következtében nagyon sok ásványi anyagot és folyadékot veszítenek, a mozgást követően hiány lép fel a szervezetben. Ilyenkor csökken a kálium, illetve a magnézium szint, amely anyagoknak különösen jelentős szerepük van az izomrostok működésében. Ha nincsenek megfelelő időben és megfelelő mértékben pótolva a szükséges ásványi anyagok, abban az esetben az izom működése, az összehúzódás, illetve az elernyedés akadozhat, ami a lábgörcsök kialakulásának igazi melegágya lehet. Idősebb korban az elektrolit-háztartás „borulása” részben a hormonális ingadozással is magyarázható, részben pedig azzal, hogy a kor előrehaladtával kevesebb figyelmet fordítunk a megfelelő folyadékpótlásra.

A lábizomgörcs elkerülése érdekében érdemes tápanyagkészleteinket rendszeresen feltölteni, magnéziumot fogyaztani és rendszeresen bemelegíteni sportolás előtt.

Lábszárgörcsök, amelyek minden esetben orvosi kezelés után kiáltanak

Bár nagyon ritkán, mégis előfordul, hogy az izomgörcsök hátterében bizonyos izombetegségek állnak. Az izom összehúzódások tartósan kóros állapotát nevezi a szakirodalom myotóniának. Ezt a problémát általában az idézi elő, hogy az izmokban található ioncsatornák működésébe hiba csúszik, így az ingerek útja az izmokban akadályokba ütközhetnek. Rossz hír a myotóniában szenvedőknek, hogy sajnos ez a betegség örökíthető.

Gyakori lábizomgörcs esetén sajnos előfordulhat, hogy a páciens myotóniában szenved. Ez a kellemetlen betegség sajnos örökletes és orvosi vizsgálatra szorul.

Amennyiben a megfelelő vitaminok szedése mellett is rendszeresen szembesülünk a lábszárgörcs megjelenésével, akkor mindenképpen alaposabb orvosi kivizsgálásra van szükség, – csakúgy, mint a myotonia esetében – hiszen a görcsök eredetének kivizsgálása ilyenkor komplettebb feladat. Általános tapasztalat, hogy a problémát ilyen esetekben az idegek károsodása okozhatja, amelyek előidézője lehet például a cukorbetegség, vagy a vese működési zavarai, hogy az egyik sajnálatos népbetegségről, az alkoholizmusról ne is beszéljünk.

Mit érdemes tenni lábizomgörcs esetén?

A lábszár görcsölése esetén a lábujjakat kell hátrafeszíteni a sípcsontunk felé nyújtott térddel, mivel a vádli izomzat egy része áthidalja a térdizületet, amely csak nyújtott térdnél feszül meg. Amennyiben ülő, vagy fekvő helyzetben ér bennünket a nem várt görcs, és nem segít a lábujjak hátra feszítése sem, akkor ajánlatos sétálni kicsit, közben lehetőség szerint masszírozva a begörcsölt lábszár izmokat.

A lábizomgörcs kialakulásának megelőzéséről

Biztos recept a megelőzésre természetesen nem létezik, mégis talán a lábfejünk rendszeres tornáztatása, a nikotin és alkoholmentes életmód segíthet a láb izomgörcsök megelőzésében. Az étkezésben pedig a sok zöldség és gyümölcs mellett helyezzük előtérbe a teljes kiőrlésű gabonából készült ételek fogyasztását. Ha mindezek ellenére a lábszárgörcs rendszeresen jelentkezik, mindenképpen forduljunk szakemberhez panaszunkkal.