A hosszan elhúzódó fájdalmak esetén – különösen, ha azok kiváltó oka nem egyértelmű – a környezetünk hajlamos egyszerűen azt gondolni, hogy túlreagáljuk a helyzetet, hovatovább egyenesen hipochonderek vagyunk. A több hónapon át fennálló, folyamatos vagy rendszeresen visszatérő fájdalom egy negatív spirál elindítója lehet, mely idővel a beteg teljes életminőségére drasztikus hatással van. A krónikus fájdalom szindróma egy komplex tünetcsoport, melyet komolyan kell venni, és mielőbb fel kell térképezni a mögöttes okokat, hogy meg lehessen kezdeni a célzott (és általában szintén komplex, több irányból “támadó” ) terápiát.
A krónikus fájdalomból kiinduló negatív spirál
A hirtelen fellépő akut fájdalom mindig egy válaszreakció, melyet egyben üzenetként is értelmezhetünk: azaz hogy testünket külső vagy belső veszély fenyegeti, valami nincs rendben. Ha például egy forró edényhez érünk, a fájdalom figyelmeztet a bajra, és cselekvésre késztet. A krónikusan fennálló fájdalmak esetén azonban ez a funkció már nem működik, és további probléma, hogy ilyenkor az agyból kiinduló fájdalomcsillapító hatású válaszreakció is csökkent mértékű.
Van tehát egy hónapok óta tartósan fennálló – akár folyamatosan meglévő, akár kis szünetekkel rendszeresen visszatérő – általában lokális fájdalom. Ez szinte bárhol jelentkezhet, akár egyszerre több helyen is, de legtipikusabb a hát-, a derék- és a fejfájás.
A tartós fájdalom már önmagában beindít egy negatív spirált, hiszen a fájdalom következtében sokszor alvásproblémák lépnek fel, a kialvatlanság pedig a fájdalomérzettel párosulva igen gyorsan kimerüléshez és egyéb idegrendszeri, pszichés tünetekhez vezethet.
Másik tipikus ördögi kör a mozgásszervi panaszok halmozódása, hiszen a krónikus fájdalom következtében akaratlanul is kíméljük a fájdalmas testrészt, ami más területek túlterhelésével jár: a környező izmok megfeszülnek, az ízületeket aránytalan eloszlású terhelés éri, és máris kész egy újabb fájdalmas tünetegyüttes. Ilyen esetben indokolt lehet segítségül hívni az érintett ízületet kímélő támaszokat, így például a csuklóstabilizálót, a könyök-, a térd– vagy a bokatámaszt. Ám ez a fajta eszkalálódó folyamat nemcsak a mozgásszervi fájdalmak esetén figyelhető meg, de krónikus fejfájásnál is: ilyenkor ugyanis a nyaki izmok befeszülnek, ami hosszú távon a teljes gerincoszlopra kihat, továbbá a nyaki merevség miatt romlik az agy vérellátása, ami tovább súlyosbítja a fejfájást.
A krónikus fájdalom szindróma jelei:
Akkor beszélünk krónikus fájdalom szindrómáról, ha
- a fájdalom pontosan beazonosítható, ám kiváltó oka nem egyértelmű,
- a fájdalom legalább 3-6 hónapja fennáll,
- a fájdalom a gyengétől a közepesen át az erősig bármilyen intenzitású lehet,
- egyszerre akár több helyen is jelentkezhet,
- alvászavarral, általános kimerültséggel jár,
- a beteg egész életminőségét, a szociális kapcsolatait, munkaképességét és a pszichés állapotát is negatívan befolyásolja.
Komplex kezelési módok krónikus fájdalom szindróma esetén
Mivel a krónikus fájdalom szindróma egyik fő jellemzője, hogy nem ismerjük a fájdalomérzetet kiváltó okot, érdemes lehet az addigi életmódunkban, szokásainkban, tevékenységeinkben vagy pszichés állapotunkban is keresni a lehetséges okokat. Fontos azonban tisztán látni, hogy bármilyen rejtélyesek is ezek az okok, a fájdalomérzet igenis valódi, amivel foglalkozni kell!
A vizsgálatok egyik fő csapása a háttérben meghúzódó lehetséges szervi okok felkutatása, illetve kizárása. Mivel általában komplex tünetegyüttesről van szó, melyért jellemzően nem egyetlen kiváltó ok tehető felelőssé, jellemzően többféle kombinált kezelés hozza majd el a megoldást. Többek között olyan kezelések merülhetnek fel, mint:
- az injekciókúra,
- az akupunktúra,
- a lökéshullám terápia,
- a gyógytorna,
- az egyéb fizioterápiás kezelések,
- a pszichológiai támogatás,
- mindezek mellett az idegblokád alapú kezelés is egy elterjedt módszer, amely azon alapszik, hogy a fájdalomérzetért felelős ideg működését hosszabb időre „kikapcsolják”.
Egy lehetséges megoldás: a fájdalomspecialista
A hosszan elhúzódó fájdalom fokozatosan rátelepszik a mindennapi életünkre, az előrehaladottabb szakaszban pedig már nem csak a kisebb mozdulatok elvégzése jelenthet komoly megpróbáltatást, hanem a közérzetünk és az étvágyunk is kárát látja, ezáltal hamar megjelenhetnek rajtunk a depresszió korai tünetei is. Érdemes tehát mielőbb akár orvoshoz, akár fájdalomspecialistához fordulni.
Mi is pontosan ez a tudományág?
A fájdalomspecialista egy Magyarországon egyelőre még kevéssé ismert, fiatal szakterület, amely a krónikus fájdalmakat önálló tünetegyüttesként kezeli. Hazánkban körülbelül a nyolcvanas években indult útnak, az elmúlt években pedig szerencsére folyamatosan egyre több szakember jelenik meg Magyarországon is.