Ha egyik éjjel arra ébred, hogy a nagylábujja (esetleg más ízülete) megduzzadt és borzasztóan fáj, valószínűleg Önt is utolérte ez a népbetegség. Mi okozza a köszvényt? Hogyan kezelhető a köszvény? Hogyan előzhetjük meg? Máris adunk pár hasznos tanácsot.
A köszvény heves rohamokban jelentkező ízületi gyulladás, amelyet erős fájdalom, duzzadás és nyomásérzékenység jellemez. Bármilyen meglepő, a köszvény valójában egy anyagcsere-betegség, amely akkor alakul ki, ha a szervezetben a húgysav szintje megemelkedik. Ilyenkor a húgysavkristályok kicsapódnak az ízületben, irritálják azt, ezért az ízület begyullad. A köszvény a férfiakat veszélyezteti jobban, főként 50 éves kor felett, mivel a vesében a húgysavkiválasztás az életkor előrehaladtával egyre gyengül. Szerencsére ha idejében elcsípjük, a köszvény jól kezelhető, és némi odafigyeléssel könnyen meg is előzhető.
A köszvény kialakulásának okai
A húgysavkristály ízületi kicsapódását – mint a köszvény hátterében meghúzódó elsődleges kiváltó okot – számos tényező hosszabb távú fennállása idézheti elő, például:
- a szervezet túl sok húgysavat termel;
- a szervezet nem képes kellően üríteni a húgysavat;
- a vese nem működik kielégítően, és ezért nem távoznak a szervezetből a káros anyagok;
- túlsúly;
- a végtagok túlzott kihűlése (például ha nem húzunk télen elég meleg cipőt);
- az ízületek olyan kóros állapota, amely megkönnyíti a húgysav kicsapódását;
- örökletes tényezők;
- túl sok fehérje vagy alkohol fogyasztása;
- enzimhiány;
- a vér daganatos betegségei;
- metabolikus szindróma (a metabolikus X szintén egy anyagcsere-betegség, amelynek kellemetlen velejárója lehet a köszvény – ez fiatalokat is érinthet.)
Ezenfelül a stressz, a szorongás, a depresszió és a fertőzések felgyorsíthatják a megbetegedés folyamatát.
Melyek a köszvény tünetei?
A köszvény általában éjszaka tör rá az emberre, jellemzően a nagylábujj környékén jelentkezik az intenzív fájdalom, de kialakulhat felső, illetve alsó végtagok ízületeiben is. A nagylábujj éjjel megduzzad, kipirosodik és meleg lesz, a fájdalom pedig annyira felerősödik, hogy nem hagyja aludni az embert. A beteg ízület megduzzad, bevörösödik, nyomásra pedig rendkívül érzékennyé válik. Sokszor a legkisebb érintésre is felszisszenünk, és még a takarót sem bírjuk a lábunkon tartani.
Könnyű összekeverni a reumás megbetegedéseket a köszvénnyel, hiszen mindkettőnek alaptünete az ízületi fájdalom. Ugyanakkor a reuma a szerveket is megtámadja, nemcsak az ízületeket. Ha valamely ízületünk érintésre is erősen fáj, mielőbb érdemes reumatológus állásfoglalását és tanácsát kikérni.
Az inak sincsenek biztonságban
Ha a beteg káros életmódot folytat, például sűrűn iszik alkoholt, vagy láncdohányos, fennáll annak is a veszélye, hogy a húgysavkristályok az inakban is kicsapódnak. Ilyenkor csúnya duzzanat keletkezik a gyulladás helyén, főleg a térden, a bokán és az ujjakon, amit igen nehéz már visszafordítani. Súlyos esetben a beteg már járni is alig bír, és az olyan hétköznapi dolgok is, mint a markolás, fogás, jóformán lehetetlenné válnak.
Hol jelentkezhet a köszvény?
Leggyakrabban
- a nagylábujj környékén,
de előfordulhat
- a csuklóban,
- a bokában,
- a térdben,
- extrém esetben pedig az inakban.
Hogyan kezeljük a köszvényt?
Ha egyik ízületünk körül duzzanat keletkezik és túlságosan érzékennyé válik, mielőbb keressünk fel egy szakorvost, és kérjük ki a tanácsát. Ne várjunk vele: minél több kristály csapódik ki az ízületben, annál komolyabb lesz a baj. Ha viszont időben felfigyelünk, a köszvény tünetei rövid idő alatt orvosolhatók.
Az alábbiak általában enyhítik a tüneteket, és elősegítik a gyógyulást:
- A beteg ízületet kíméljük, polcoljuk fel az érintett végtagot;
- Használjunk rögzítő segédeszközt a gyulladt terület támasztására;
- Borogassuk rendszeresen;
- Szedjük az orvos által előírt gyulladáscsökkentőt;
- Tartsunk fehérje- és purinmentes diétát;
- Igyunk minél több gyulladáscsökkentő gyógyteát;
- Kerüljük a zöld ételeket (mint a spenót, brokkoli, uborka, sóska, saláta);
- Figyeljünk a bőséges folyadékbevitelre;
- Kerüljük a csokit, gombát és a banánt;
- Kerüljük az alkoholt;
- Gyógytorna a tünetmentes időszakban. Az ízületi deformitások megelőzését illetve csökkentését gyakorlatok végzésével is segíthetjük. Olyan pozíciót érdemes felvenni, amikor látjuk a nagylábujjunkat.
Például: Feküdjünk le a földre és tegyük fel az érintett alsó végtag sarkát az ágyra. Mozgassuk a nagylábujjunkat a másik láb felé néhány másodpercig megtartva ezt a pozíciót. Végezzük a gyakorlatot napi rendszerességgel.
Emellett természetesen érdemes kivizsgáltatni, hogy mi okozhatta a magas húgysavszintet. A húgysav szintjét ellenőrizzük a diéta során is.
Ha nem vesszük a diétát elég komolyan, és csak akkor keresünk fel orvost, amikor a fájdalom már elviselhetetlen, nehezen lehet visszafordítani az ízületben keletkezett károkat. Az ízület olyan mértékben torzulhat, amit még a röntgenfelvétel is kimutat. Ilyenkor már csak erős gyógyszerekkel csökkenthető a húgysavszint, súlyos esetben pedig a műtéttel is számolni kell.
Hogyan előzzük meg a köszvényt?
- Fogyasszunk minél kevesebb vörös húst (csak a csirkehús megengedett);
- Ellenőriztessük időnként a húgysav szintjét;
- Mértékkel fogyasszunk alkoholt;
- Tartsunk purin- és fehérjementes diétát.