Teniszkönyök – Iszonyúan fáj, mit tegyek?

A teniszkönyök kezelését érdemes azonnali tehermentesítéssel, párhuzamos gyulladás- és fájdalomcsillapítással kezdeni, majd szakorvosi segítséget igénybe venni.

Sosem gondolta volna, hogy problémát okozhat a vizespalack kupakjának lecsavarása, vagy felemelni a kistányért, most pedig annyira fáj könyöktájon ez az egyszerű mozdulat, hogy képtelen végrehajtani? Könnyen lehet, hogy a probléma hátterében a teniszkönyök áll. Lássuk, mi is ez és mit lehet tenni ellene!

Ha bizonyos típusú mindennapi kézmozdulatokra, melyek a kézfej, a csukló és az alkar mozgatásával járnak, tűrhetetlen fájdalmat érez a könyök fölött a felkarban, a könyök külső oldalán és/vagy az alkar külső felén, sajnos jó eséllyel Önt is elérte ez a népbetegség. A teniszkönyök kialakulását olyan rendszeresen ismétlődő mozdulatok idézik elő, amik hosszú távon az alkar feszítő izmainak túlerőltetéséhez vezetnek. Nem feltétlenül kell komoly fizikai munkára gondolni, noha éppenséggel ásás is okozhatja, de manapság sokkal jellemzőbb a finomabb monoton munka mint kiváltó ok. Így például a számítógépezés, a folyamatos egérhasználat vagy a gépírás, de akár a zongorázás is. Eredendően teniszezőknél figyelték meg gyakran – innen kapta a nevét –, de rendszeres vívás, golfozás vagy boksz eredményeként is kialakulhat, amiként egyéb fizikai munka során is.

Tünetek és okok

A teniszkönyök hatására a legegyszerűbb mozdulatok is lehetetlenné válnak, olyan kínzó fájdalmat okoz egy egyszerű szorító-fogó vagy emelő mozdulat. Jellemző, hogy elsősorban a kézfej bizonyos mozdulatai váltják ki a feljebb jelentkező fájdalmat. Ez azért van így, mert a kézfej mozgása által aktivált alkar feszítő izmok táján íngyulladás, illetve csonthártyagyulladás alakul ki. A tünetek hátterében gyakran az érintett feszítő izmok megrövidülése és a könyök instabilitása áll. A rendszeres erőltetés eredményeként a könyöktáji fájdalom állandósul, majd idővel egyre fokozódik, és a könyöktájék nyomásra is igen érzékeny.

A teniszkönyök kezelését egyszerre több módon érdemes megkezdeni

1. Tehermentesítés

  • Először is hagyjon fel minimum egy hónapra a betegséget kiváltó tevékenységgel!
  • Pihentesse a kezét és a karját, akár fel is polcolhatja.
  • Időlegesen rögzítse a kart: jót tehet átmenetileg olyan speciális rögzítő viselése, mely megakadályozza az érintett izmok és ínak feszülését. Kiváló erre a célra az Actimove könyöktámasz vagy pedig a csuklórögzítő, attól függően, hogy mely izom- és íncsoport érintett.

2. Gyulladás- és fájdalomcsillapítás

  • Akut fájdalom esetén jegelje az érintett területet.
  • Használjon gyulladáscsökkentő krémeket.
  • Ha feltétlen szükséges, szedjen fájdalom- és gyulladáscsillapító gyógyszereket.
  • Végszükség esetén szóba jöhetnek lidocain- és szteroid injekciók.

Hogyan segítenek teniszkönyök esetén az Actimove termékek?

Az Actimove könyöktámasz négy méretben kapható, illetve van sport változata is, továbbá bármelyik karon lehet viselni. Támasztja és rögzíti az al- és felkart a könyök környékén, és ezzel elejét veszi nemcsak a mozdulatokra bekövetkező fájdalomnak, de a további terhelésnek és esetleges izomsérülésnek is. Mivel tehermentesíti a kart, elősegíti a gyógyulást. 

Ugyanakkor hosszan tartó és folyamatos viselése csak akut állapotban ajánlott, de éjszakára olyankor is javasolt levenni. Az akut szakaszt követően csak a kritikus mozgatás és/vagy sport időtartamára, legfeljebb fél–három óra időtartamra viselje. Tartós alkalmazása azért nem ajánlott, mert az izomzat ellustulhat, stabilizáló-megtartó és erőkifejtő funkciója sérülhet. Az akut szakaszt követően a megrövidült izmoknak mozgatásra: fokozatos nyújtás-feszítésből álló gyógytornára van szükségük, a mozgáshiány egy idő után károsan befolyásolja a regenerálódást. A szomszédos ízületek (váll, csukló) erősítése is ajánlott. Használat előtt javasoljuk, hogy kérje ki szakorvos vagy gyógytornász véleményét!

Bizonyos esetekben az Actimove csuklórögzítő használata is célravezető lehet. Ez szintén négy méretben kapható, és a könyöktámaszhoz hasonló elven fejti ki hatását – viselésére is hasonló irányelvek vonatkoznak.

Mindkét terméket biomechanikus szakemberek fejlesztették ki, alakjuk ergonomikus kialakításának köszönhetően követi a test vonalát, így biztosítva az anatómiai viszonyoknak megfelelő gyógyulást, támasztást és rögzítést, és ezeken keresztül a fájdalom csökkentését. Mindkét termék 40 fokon mosható. A könyöktámasz innovatív spirálos kialakítással készül, így biztosítja a terápiás értékű kompressziót, és csökkenti az ödémákat és a fájdalmat.

A teniszkönyök rehabilitációja

A teniszkönyökök kialakulását követő hosszú távú gyógyuláshoz kitartó gyógytorna szükségeltetik már egyből az akut fázis utáni időszaktól kezdődően. A rehabilitációs torna nyújtó-erősítő gyakorlatokból áll, ami nyújtja a bemerevedett inakat, szalagokat és a környező izmokat, illetve erősíti az ide kapcsolódó izmokat. Ez a nyújtó-erősítő folyamat elengedhetetlen az izomerő visszanyeréséhez, valamint az ízületi mozgáshatárok és az egészséges mozgásszervi funkció helyreállításához. A tornával javíthatók az ízületek élettani funkciói is, így megelőzhető a probléma kiújulása. Kezdetben helyezze fel az alkarját az asztalra és lefelé néző tenyérrel a kezét enyhén nyomja bele, majd – nagyon óvatosan- próbálkozzon a csukló finom fel-le irányuló mozgatásával, illetve a marok erősítésével például egy maroklabda segítségével. Ha komoly volt az elváltozás, érdemes gyógytornász segítségét igénybe venni a rehabilitációs folyamat során – a teniszkönyök nem játék: ha nem vagyunk elővigyázatosak, egy életen át megkeserítheti a mindennapjainkat.