A csont-izotópvizsgálat, vagy más néven csontszcintigráfia egy diagnosztikai eljárás, amelynek során kis mennyiségű sugárzó izotópot juttatnak a szervezetbe, hogy feltérképezhessék a csontok anyagcsere-elváltozásait. Az izotópsugárzás helyei alapján megállapítható, hogy bizonyos anyagok vagy vegyületek milyen arányban oszlanak el a szervezetben. De mikor is érdemes elvégezni a vizsgálatot? Hogyan kell felkészülni rá? Hogyan zajlik az eljárás, és mire kell figyelni utána? Cikkünkben ezekre a kérdésekre adjuk meg a választ.
Mikor ajánlatos elvégezni a vizsgálatot?
A csontok izotópos vizsgálatának segítségével kimutathatók a csontok:
- gyulladásos folyamatai,
- anyagcsere-betegségei,
- vérellátási zavarai,
- gyulladásos folyamatainak aktivitása,
- daganatos elváltozásai,
továbbá nyomon követhetők az elsődleges és másodlagos (áttétes) daganatos folyamatok,
megállapítható a daganat jó- vagy rosszindulatú természete és a kialakulásának pontos helye,
és felmérhető az alkalmazott kezelés eredményessége, - felismerhető az ízületi protézisek kilazulása.
A vizsgálat során használt izotóp segítségével ugyanakkor más csontsérülések vagy traumák helye is könnyedén kimutatható. Bizonyos betegségek vagy fertőzések következtében a csontok anyagcsere-folyamata megváltozik, valamint a csontépítés- vagy átépülés folyamata is jelentősen felgyorsul. Ez a folyamat pedig a csontépítő sejtek fokozott aktivitásában, valamint a csontokba beépülő foszfáttartalmú molekulák számának hirtelen megnövekedésében nyilvánul meg. Az izotóp kisugárzásának hirtelen megnövekedése ezeket az elváltozásokat is éppúgy képes jelezni, mint a csontdaganatot. A kórelőzmény, vizsgálati eredmények ismeretében a daganatos, gyulladásos, porckopásos, traumás eredetű eltérések így elkülöníthetőek.
Hogyan zajlik a csont-izotópvizsgálat?
Bár az izotóp szóhoz a köztudatban a potenciális veszélyforrás képzete társul, a vizsgálat során használt izotópos anyagnak nincsenek káros mellékhatásai, és allergiás reakciót is csak kivételesen ritkán vált ki. Ugyanakkor a minimális mértékű sugárzás miatt közvetlenül a vizsgálat után elővigyázatosságból ajánlatos kerülni a szoros érintkezést a fokozottan veszélyeztetett emberekkel (lásd bővebben később).
Maga a kezelés fájdalommentes, egyáltalán nem kellemetlen, és nem jelent veszélyt a vizsgált személy szervezetére nézve. Indokolt esetben gyerekeken is elvégezhető.
A beteg részéről sem igényel különösebb felkészülést, akár enni és inni is lehet előtte. Ugyanakkor az eljárás az előkészítő műveletekkel együtt hosszabb időt (néhány órát) vesz igénybe, ezért így érdemes a vizsgálat napját ütemezni.
Szoptató kismamáknak előzetesen úgy kell készülniük, hogy a vizsgálat után a szoptatást mindenképp fel kell függeszteniük egy kis időre (általában 24 órára). Ha van rá mód, jó megoldás lehet erre az esetre az előzetesen lefejt anyatej: a csecsemőt a vizsgálat után legalább egy napig ezzel a tejjel lehet táplálni, és az ez idő alatt termelődő anyatejet lefejés után ki kell önteni.
A scannelési folyamat lépésről lépésre:
- A páciens először a sugárzást regisztráló berendezés asztalára fekszik. A kb. 20-30 percig tartó vizsgálat közben mozdulatlanul kell feküdni.
- Ezután az izotóppal jelölt, foszfáttartalmú anyagot intravénásan, injekció formájában bejuttatják a szervezetébe.
- Ekkor meg kell innia egy liter folyadékot, majd várni néhány órát. Közben a vizeletet ki kell üríteni
- Ezt követően a gammakamera a testéről elöl- és hátulnézeti, úgynevezett szummációs felvételeket fog készíteni.
- A vizsgálat során kiegészítésként az orvosok alkalmazhatnak SPECT berendezést is, amely elsősorban a bonyolultabb szerkezettel rendelkező csontokról – például a csigolyákról, a koponyáról vagy a medencéről – készít részletes, keresztmetszeti felvételeket.
- Gyulladásos betegségek esetén az úgynevezett többfázisú csontszcintigráfiai vizsgálatot szokás elvégezni, amelynek segítségével nemcsak a csontok épülési folyamata, hanem a vérátáramlás üteme is megfigyelhető.
- Kiegészítő vizsgálatként elvégezhető a csontvelő szcintigráfiás vizsgálata is, amely során a beadott izotópos anyag a csontvelőben lévő falósejtekben halmozódik fel. Ezzel a módszerrel a csontvelő állapotáról is pontos képet kapnak az orvosok.
Mire kell figyelni a vizsgálat után?
Mivel az izotópos anyag a vizelettel együtt ürül ki a szervezetből, rendkívül fontos, hogy a vizsgálatot követő egy napban minél több folyadékot fogyasszunk.
Bár az izotóp egyik fontos jellemzője a gyors lebomlási ütem, ez nem történik meg azonnal, azaz minimális mértékű sugárzás a vizsgálatot követően egy darabig még valószínűsíthető. Ezért a vizsgálatot követő egy-két napban ajánlatos kerülni a rokonokkal, szeretteinkkel való közvetlen, szoros érintkezést, különös tekintettel a terhes nőkre és gyermekekre.
Ahogyan már írtuk, a kismamák legalább egy napig nem szoptathatják kisbabájukat, az ekkor lefejt anyatejet ki kell önteni.
Amennyiben a diagnózis indokolja, érdemes lehet beszerezni egy megfelelő ízületi támaszt, amellyel tehermentesítehtjük az elváltozással érintett csontokat és ízületeket.