Hogyan vészeljünk át egy bokaficamot

Annak érdekében, hogy megelőzzük a bokaficamot érdemes figyelnünk megfelelő bemelegítésre és a gyakorlatok szabályos teljesítésére az edzések alkalmával.

Életünk során valószínűleg mindannyian megtapasztaltuk már legalább egyszer a fájdalmas és kellemetlen bokaficamot. Gyerekként fára másztunk, fogócskáztunk, most sportolunk, rohanunk. Egy bokaficamhoz azonban elegendő csupán annyi, hogy ha rosszul lépünk az utcán, és már meg is történt a baj.

Amikor az egyszerű dolgok is lehetetlen kihívásokká válnak

Ha egyszerűen akarjuk megfogalmazni, akkor a bokaficam a boka hirtelen kimozdulása. Az elmozdulás következtében kialakult rándulást, melynek következtében a bokaízület sérül nevezzük bokaficamnak. Mivel a bokát a teljes testsúly terheli, ezért az állás, a járás, a sport, és minden, ami addig természetes volt, hirtelen izzasztó, fájdalmas és lehetetlen feladattá válik. Olykor elegendő, ha csak otthon magunknak kezeljük, de vannak komolyabb, esetek, amikor elkerülhetetlen, hogy orvoshoz forduljunk vele.

A bokaficamnak számos oka lehet, melyek közül néhány: 

  • Ugrás után rosszul érkezünk a talajra.
  • Séta, kocogás, futás egyenetlen talajon (néha akár egyenes talajon is).
  • Futás lejtős talajon.
  • Csúszós talaj.
  • Létra, fellépő használata.
  • Botlás: gyakori, hogy egy rossz lépés következtében a bokánkra esünk, nehezedünk.
  • Valaki véletlenül rálép a lábunkra, majd a hirtelen terheléstől a boka kimozdul a helyéről.
  • Magassarkú cipő viselése, amikor is instabil helyzetbe kerül a bokaízület.

Melyek a bokaficamot kísérő tipikus tünetek?

A bokaficam szinte azonnal jelentkező és jól felismerhető tünetei a következők, a teljesség igénye nélkül:

  • A boka érzékennyé válik, erős a fájdalom érzet terhelésre, mozgatásra, de akár nyugalmi állapotban is.
  • A sérült terület megduzzad, bedagad, elszíneződik.
  • A sérüléskor hallatszó/érződő roppanás, reccsenés utalhat a ficamra, de komolyabb sérülésre is.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Az enyhébb bokaficam, rándulás természetesen otthon is hatékonyan kezelhető, viszont komoly fájdalmak esetén, főleg ha azok néhány nap alatt nem enyhülnek, mindenképpen keressen fel egy szakorvost, mert fennállhat a porckárosodás, illetve a szalagszakadás veszélye. Amikor egyáltalán nem tud a lábára állni, és a fájdalomcsillapítók sem enyhítenek a fájdalmán, vagy ha a duzzanat már túlságosan nagy, fontos kikérni egy szakorvos véleményét.

Előzzük meg a bokaficamot

Sportolás esetén számos gyakorlat segít megelőzni a ficamot. Ilyenek lehetnek többek között:

Bemelegítés

A bemelegítést és a nyújtást minden esetben komolyan kell venni. Futás vagy egyéb sportok előtt célszerű jól kinyújtani az izmainkat, bokakörzéssel ellazítani a bokaízületet, hogy a bokában lévő szalagok hozzászokjanak a mozgáshoz az intenzívebb edzések előtt. Hűvösebb, hidegebb időben időben a bemelegítés jelentősége hatványozottá válik. Ilyenkor érdemes bokatámaszt is használni. 

Az Actimove Sport bokatámasz enyhítheti és meg is előzheti a sportsérülésekből származó bokafájdalmakat. Ráadásul viselése közben bőre szabadon lélegezhet, az izzadság sem lesz gond, anyaga kiváló izzadságelvezető. Szorosan illeszkedik a bokájához, ezáltal a stabilitást biztosítja. Nem lötyög, nem csúszkál, kényelmes viselet sportoláshoz és a mindennapokhoz is.  

Megfelelő cipőhasználat

A legtöbb sportot lapos- vagy túlzottan vékony talpú cipőben űzni nem célravezető. A cipőnek legyen íve, legyen kényelmes és megfelelő méretű. Számos sportághoz kaphatóak speciális cipők, például futócipő. Ha valamiben, akkor a cipővásárlásban ne ismerjünk kompromisszumot.

Előre megírt edzésterv, fokozatos intenzitás

Ne ugorjunk egyből a közepébe, fontos, hogy a boka – és minden más ízületünk is – hozzászokjon az intenzívebb tempóhoz. Legyen tehát kidolgozott edzéstervünk. Nem érdemes maximális fokozaton végezni olyan gyakorlatokat, amelyekhez még nem elég edzett a szervezet, hiszen ezzel növeljük a bokaficam – és egyéb sérülések – kockázatát. Végezzen olyan gyakorlatokat edzés során, amelyek erősítik bokaizmait. Ezek lehetnek akár nyújtó, súlyemelő, illetve egyensúlygyakorlatok is.

Az enyhébb bokaficamot otthon is kezelhetjük

Egy bokaficam a sérülés mértékétől függően egy-két héttől akár több héten át is eltarthat. Fontos, hogy ezalatt az idő alatt a sérült bokát egyáltalán ne terheljük, noha ez önmagában a gyógyuláshoz nem elegendő. Tegyen rá jégpakolást vagy jégzselét, viszont figyeljen arra, hogy a jég ne érintkezzen közvetlenül a bőrrel, mert fennáll a sérülés veszélye. Inkább jegeljük a területet többször, de rövidebb ideig. Napi 3-szori 15-20 perces jegelés elegendő. Gyulladás csökkentő krémmel többször bekenni naponta.Ha azonban szív-és érrendszeri betegségben, esetleg cukorbetegségben szenved, jegelés előtt mindenképp konzultáljon orvosával.

Érdemes a bokát felpolcolni, hogy az a szív szintje fölött helyezkedjen el. Így a gravitáció is segít lehúzni a felesleges folyadékot, és lohasztja a duzzanatot. Mielőtt felpolcoljuk, érdemes az Actimove bokatámaszt felhelyezni, mely enyhíti a  duzzadást és kiváló  hőáteresztő képessége révén nem fokozza a melegség érzést. 

Természetesen az utókezelésről sem szabad megfeledkezni! A gyógytorna és az úszás a gyógyulás hatékony sportjai, emellett érdemes bokastabilizálót vagy bokatámaszt is használni, mivel a kificamodott boka a gyógyulást követően is még hosszú ideig érzékeny, ezért könnyen újra megsérülhet. A segédeszköz a fiziológiás helyzetben stabilizálja a boka ízületet, így a legoptimálisabban történik az izmok, szalagok regenerálódása.