A krioterápia a sérülések kezelésének legegyszerűbb és legősibb módja. Világszerte elterjedt hatékonysága és kényelme miatt, a költsége nem számottevő. Ugyanakkor professzionális szinten, krónikus betegségek esetében már nem elegendő kikapni egy zacskó zöldborsót a fagyasztóból, és még a legigényesebben kvitelezett jégpakolás sem ér fel a krioszauna nyújtotta előnyökhöz. A krioszauna a teljes testfelületen alkalmazható hidegterápiás eljárás, cikkünkben ennek hatásairól és előnyeiről ejtük szót.

Miért pont a hideg?

Valószínűleg az ember egyik legelső, megfigyelésre alapozott tapasztalata az volt, hogy a tűz éget, a második pedig, hogy a hideg, például a jég enyhíti a fájdalmat.

Természetesen ma már sokkal többet tudunk a hideghatás természetéről, például:

A krioszauna hatékonysága függ a módszertől, a behatás időtartamától, az alkalmazott hőmérséklettől és a bőr alatti zsírréteg mélységétől.

Ezeket a tapasztalatokat a tudományos kutatások eredményeivel ötvözve veszi fel a harcot a krioterápia nemcsak a mozgásszervi fájdalmakkal és a belgyógyászati jellegű betegségekkel szemben, de támogatja az esztétikai-kozmetikai és pszichés-mentális problémák kezelését is.

A krioterápia élettani háttere

Először 1930-ban Sir Thomas Lewis brit kardiológus rögzítette írásban azt a hatást, amit a tartós, extrém hideg gyakorol a szervezetre. Az érszűkület és értágulat ciklikus váltakozása a hidegnek kitett területen, például végtagokban, ma a Lewis-reakcióként ismert.

  1. Az érszűkület először a hőveszteség csökkentése érdekében lép fel, a végtagok erős lehűlését eredményezi.
  2. Körülbelül 5-10 perccel a hideghatás kezdete után a végtagok erei hirtelen kitágulnak.

Ezt valószínűleg a szimpatikus idegekből felszabaduló és az érfalak izomrétegébe neurokémiai üzenetet közvetítő neurotranszmitterek* szintjének hirtelen csökkenése okozza a lokális hideghatás miatt.

  1. Ez a hideg által kiváltott értágulat növeli a véráramlást, majd az ujjak hőmérsékletét.
  2. Az értágulatot az érszűkület újabb szakasza követi, amely után a folyamat megismétlődik.

Ezt az értágulat indikáló hatást használja fel a krioterápia. Az érszűkület kezdeti szakasza után fiziológiai törvényszerűség, hogy mindenkinél bekövetkezik az értágulat, ha a hideghatás 15 percnél tovább tart, vagy a hőmérséklet 10°C fok alá csökken.

A krioterápia jótékony hatásmechanizmusát először Sir Thomas Lewis brit kardiológus írta le. Az extrém hideg terápiás hatását Lewis-hatásnak nevezték el.

*Neurotranszmitterek: ingerület-átvivő molekulák (például az adrenalin, noradrenalin, dopamin, acetilkolin, szerotonin, hisztamin, stb…), ezek közvetítik az agyból érkező parancsokat egyik idegsejttől a másikig, vagy más típusú, például izom- vagy mirigysejtig.

A krioterápia alkalmazásának módszerei

Jégpakolás:

Jégspray :

Merítés:

Jégmasszázs:

Krioszauna:

A krioszauna

A krioszauna a krónikus, tartós fájdalmat generáló mozgásszervi megbetegedések esetében hatásos, legyen az:

Az ízületek tehermentesítése a rehabilitáció során

A krioszauna alkalmazása mellett az érintett ízületek tehermentesítése különböző támaszok és stabilizálók – térdtámasz, bokatámasz és bokastablizáló, könyöktámasz – segítségével, valamint ha szükséges, speciális posztoperatív ortézisek bevonásával oldható meg.

A szakavatott terapeuták által végzett kriotetápia hatékonyan enyhíti az akut és krónikus megbetegedések kellemetlen, fájdalmas és gyulladásos tüneteit.

A krónikus ízületi betegségek, például porckopás, reumatikus jellegű elváltozások, teniszkönyök, alagút szindrómák esetében is hatékony támogatást nyújtanak az enyhe kompressziót biztosító gyógyászati segédeszközök.

A krioterápia alkalmazási területei

A sportorvosi, ortopédiai, reumatológiai alkalmazások mellett a krioszauna a tüdőgyógyászat, neurológia, hepatológia, nőgyógyászat és bőrgyógyászat szakterületeinek terápiás és rehabilitációs eszköze is.

Figyelem!

A krioszauna lehetséges, nem kívánt mellékhatása, hogy a hűtés átmenetileg gátolhatja az izomműködést, ami növelheti a sérülés/újrasérülés kockázatát. Éppen ezért, a krioszauna használata után még helyben szükséges a vérkeringés lassú, fokozatos helyreállítása felügyelt, vezetett tornával, vagy masszázzsal.