Sajnos sokaknak fáj kisebb-nagyobb mértékben a csuklója edzés közben. Néhány gyakorlat jobban megerőlteti, megviseli a csuklót, és utána már be sem tudják fejezni az edzést, annyira érzékeny az igénybevett terület. A csuklófájdalom, ahogy említettük gyakran jelentkező probléma, ami azonban nemcsak az edzéseket, de a mindennapi teendőinket is megnehezíti. Fontos szem előtt tartani, hogy tehetünk ellene. De milyen módszerekkel kerülhetjük el a gyötrő csuklófájdalmakat? Milyen gyakorlatok javasoltak? Ezekre a kérdésekre adunk választ cikkünkben.
Bizonyos gyakorlatoknál olyannyira megfájdulhat a csuklónk, hogy még az olyan egyszerű mozdulatok is kíméletlenül fájnak, mint egy bögre felemelése, az írás, a támaszkodás vagy a főzés. Általában a négykézláb végzett gyakorlatok, a plank és a tenyértámaszos edzések eredményeként képes ennyire megfájdulni a csukló. Ilyenkor arra figyeljünk, hogy a csuklót terhelő gyakorlatokat mindenképpen vonjuk ki az edzéstervből, így a sportról, a testmozgásról sem kell lemondanunk. A legtöbb rutinos, edzeni szerető ember nem szívesen törődik bele, ha a csuklófájdalmak miatt néhány hét edzés kimarad.
Mozgásra mozgás a válasz – de kíméljük a csuklót!
Az edzések íratlan aranyszabálya, hogy ha egy ízületünk fájdalommal jelez, azonnal csökkentenünk kell a terhelésen. A gyakorlatokat ezután igyekezzünk úgy végezni, hogy a terhelt ízület minél kevesebbszer legyen igénybe véve. Ez azért is fontos, mert az ízület nem formálható, nem fog hozzáerősödni az erőnlétünkhöz. Éppen ezért kell megfordítani a helyzetet: a saját erőnlétünket igazítsuk az ízületeink teherbírásához. Egy ízület akkor lesz strapabíró, ha az őt fogó izomcsoportok, ínszalagok azok. Amennyiben az izmok erősek, a csuklófájdalmakat is könnyebben elkerülhetjük. A csuklót erősítő tornáknak épp ezért nem az a célja, hogy a csuklót tovább terhelje, hanem az, hogy a csuklóízületet körülvevő izmokat megerősítse.
Mitől alakulhat ki csuklófájdalom?
Ha edzés, vagy akár teljesen hétköznapi tevékenységek során megfájdul a csuklónk, ne essünk azonnal kétségbe. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az ízület meg is sérült. Arra viszont mindenképp figyelmeztet a fájdalom minket, hogy az ízületet körülvevő izmok nem bírnak már több terhelést, ezért mindenképpen pihentessük a csuklót a nap hátralévő részében. Célszerű csukló stabilizáló segédeszközt használni az ízület tehermentesítésére, ezzel a további fájdalomtól és gyulladástól is megóvjuk. A leterhelt izomzat ugyanis nem fogja jól a csuklóízületet, ezért a terhelés nem jó arányban oszlik meg: az ízület ezáltal többet visel, mint amennyire képes, ami pedig olyan fájdalommal járhat, hogy még a legapróbb feladatok is izzasztó küzdelemnek tűnhetnek.
Az edzés során tapasztalható csuklófájdalom megjelenésének okai
Számos okot fel lehetne sorolni, ami meghúzódhat a háttérben, de nézzük most meg a legáltalánosabb eseteket. Egyeseknél például az alkatuk miatt alakul ki, míg másoknál mozgásszervi megbetegedés az okozó. Vannak például, akiknél a terhesség miatt megváltozott hormonháztartás áll a háttérben. A lényeg minden esetben az, hogy amint elkezd fájni a csuklónk, ne essünk azonnal kétségbe, de mindenképp kérjük ki szakorvos tanácsát, és persze pihentessük a fájó területet.
Ha a diagnózis során kiderül, hogy nem ízületi megbetegedésről van szó, akkor elégséges a munkánk vagy az edzések során egyszerűen csak tehermentesíteni a fájó részt, ezáltal megóvjuk azt egy esetleges sérüléstől, amely miatt aztán hetekre kiesnénk a napi rutinunkból. Végezzünk rendszeresen olyan gyakorlatokat, amelyek erősítik a csuklót fogó izomzatot. Ezáltal javíthatjuk az ízület teherbíró képességét is.
Helyettesítő kéztartások az edzés során
Már a bemelegítést érdemes a csukló kellő átmozgatásával kezdeni. Ezután erősítsük a csuklót néhány rövid gyakorlat erejéig. Például szorítsuk a kezünket ökölbe, majd nyissuk ki az ujjainkat. Ismételjük ezt néhányszor mindkét kezünkön, majd nyújtsuk ki az alkar és a tenyér izmait úgy, hogy tenyerünket visszafeszítjük. Ezt a gyakorlatot is ismételjük meg néhányszor.
Az említett feladatokkal edzhetjük a csuklóban lévő izmokat, és enyhíthetünk a jelentkező fájdalmakon. Fontos azonban, hogy a fájdalom enyhülése még nem jelenti azt, hogy el is fog múlni. Kerüljük továbbra is a csukló túlzott terhelését, amit különféle helyettesítő kéztartásokkal könnyen elérhetünk. Tenyértámasz helyett inkább alkartámasszal vagy ököltámasszal végezzük a gyakorlatokat. A csuklót igénybe vevő sportok (például a tenisz vag a kézilabda) esetén használjunk a csukló stabilitást biztosító segédeszközt.
A csukló védelme a mindennapokban
Fontos az edzéseken kívül is kímélni a csuklót, főleg, ha reggel 8-tól este 5-ig egy íróasztal előtt ülünk és gépelünk. Ilyen munka mellett érdemes elgondolkodni egy csuklóstabilizáló viselésén. A támasz segítségével elkerülhetjük a kellemetlen ízületi gyulladást, viszont munka után, pihenéshez ne viseljük, mert a folyamatos, merev tartás miatt a csuklóban lévő izmok elgyengülhetnek.