Nem véletlen, hogy a melegben sokan rendkívül rosszul érzik magukat: émelyegnek, hányingerük van, szédülnek vagy épp fáj a fejük. A test ugyanis így próbál meg alkalmazkodni a hirtelen megváltozott nyomás- és hőmérséklet-különbséghez. De mégis mi történik meleg hatására a szervezetünkben? Milyen problémákkal kell szembenéznünk, ha nem figyelünk oda az intő jelekre, és mit tehetünk a panaszok enyhítésének érdekében?
Izzadás miatti víz- és ásványianyag-hiány
A meleg hatására beindul a szervezet hőszabályozó rendszerének működése, és izzadni kezdünk. Noha az izzadás egy élettanilag természetes, sőt szükséges jelenség, az ezáltal elvesztett vízmennyiséget mindig pótolnunk kell, mert a folyadékhiány különböző kóros állapotokhoz vezethet. Naponta legalább 2-3 liter vizet kell fogyasztanunk, de nagy melegben ajánlatos ennél is többet, hogy elkerüljük a dehidratációt és az ezzel járó számos szövődményt, kellemetlenséget.
Az ivással önmagában azonban még egyáltalán nem oldottunk meg minden problémát. Izzadáskor ugyanis nemcsak vizet, hanem a szervezet számára értékes ásványi anyagokat – például magnéziumot és káliumot –, valamint sót is veszítünk. A magnéziumhiány elsősorban magas fokú dekoncentráltsággal, fókuszvesztéssel, rossz közérzettel, valamint stresszel és ingerlékenységgel jár. A balesetek hátterében gyakran a magnéziumhiány miatt bekövetkező figyelemzavar húzódik meg. A káliumhiány egyik tipikus jele a rendkívül fájdalmas lábgörcs, következménye pedig szívritmuszavar is lehet. A sóhiányra utalhat a folyamatos fejfájás és hirtelen vérnyomáscsökkenés is.
Ezeket az ásványi anyagokat legalább olyan fontos pótolnunk, mint a vizet, ezért nagyfokú és tartós izzadás idején célszerű speciális gyógyszertári készítményeket vagy étrend-kiegészítőket fogyasztanunk (különösen sportolóknak) a megfelelő mennyiségű magnézium és kálium biztosításához. A sópótlás egyik leghatékonyabb módja pedig az izotóniás italok fogyasztása.
Heves szívverés, kitáguló erek
Amikor a hőmérséklet hirtelen felmelegszik, a szívverésünk szaporábbá válik, az ereink pedig kitágulnak. A fokozott szívizom munka miatt könnyen alakulhat ki a szervezetben embólia vagy éppen szívinfarktus. A komoly szívtáji panaszokat jelei az alábbiak lehetnek:
- túlzottan lassú vagy gyors pulzus,
- szabálytalan szívverés,
- kimerültség,
- mellkasi fájdalom,
- esetenként ájulás is előfordulhat.
Bármelyiket is észleljük a felsoroltak közül, azonnal hívjunk orvost! Előfordulhat, hogy a panasz mögött esetleg komolyabb szív- és érrendszeri megbetegedés áll, amely azonnali kezelésre szorul.
Gyulladások ismételt belobbanása
A folyamatos meleg és a magas páratartalom nagy mértékben növelheti a szervezetben lappangó gyulladások ismételt kialakulásának esélyét, ami tipikus jelenség például a különböző mozgásszervi fájdalmak esetében. Ilyen esetben előfordulhat, hogy változtatni kell a szedett gyógyszerek dózisán.
Fertőzésveszély és idegrendszeri problémák
Mivel a meleg levegőben sokkal könnyebben maradnak életben, illetve terjednek a baktériumok, a vírusok és egyéb kórokozók, könnyebben is betegszünk meg. A nyári meleg tipikusan kedvez a gyomor- és bélrendszeri fertőzéseknek, amelyeknek jó táptalajai többek között a különböző – természetes és melegvizes – strandfürdők. Az immunrendszer intenzívebb támadása miatt gyakori a megfázás is.
Mindemellett pedig fontos megemlíteni azt is, hogy a meleg idegrendszerre gyakorolt negatív hatásai miatt a depressziós tünetek is felerősödhetnek, ezáltal az ebben szenvedők panaszai súlyosbodhatnak. Ezen az állapoton pedig csak tovább rontanak a meleg miatt sokaknál egyébként is fellépő alvászavarok is.
Mit érdemes tenni a panaszok enyhítésének érdekében?
Számos dolgot tehetünk azért, hogy javítsunk a meleg okozta problémákon:
- Annak érdekében, hogy elkerüljük a dehidratáltságot, igyunk sok vizet, illetve cukor- és alkoholmentes folyadékot. Kerüljük az édes finomságokat, mivel vizet von el a szervezetünktől. Ha sokat dolgozunk, vagy egész nap rohanásban vagyunk, érdemes mindig a táskánkban vagy az autónkban tartanunk egy nagy üveg vizet, (leginkább termoszban), amelyet vezetés vagy munka közben nyugodtan kortyolgathatunk.
- Keveset legyünk a szabadban, inkább tartózkodjunk a lakásban.
- Szerezzünk be otthonra egy légkondicionálót, és tartsuk hűvösen a benti levegőt. A szervezet öt-hat fok különbséget tud elviselni hirtelen hőmérséklet változás esetén. Ezért érdemes a szobát lehűteni, majd utána bemenni.
- Mindig öltözködjünk az időjárásnak megfelelően – ha nagyon meleg van, viseljünk világos színeket, amelyek nem szívják magukba a napfényt.
- A tisztálkodáshoz használjunk olyan kozmetikumokat, amelyek frissítenek, például mentás testápolót vagy szappant.
- Mindenképpen kerüljük a túlságosan csípős és sós ételeket. Előbbi ugyanis fokozza a verejtékmirigyek működését és elősegíti az izzadást, utóbbi pedig vizet von el a szervezetből, amely szintén vezethet dehidratációs panaszokhoz.
- Kerüljük a késő esti nassolást. A kései étkezés miatt az emésztőrendszerünk fokozottan aktív marad az éjszaka folyamán, ezáltal nem fogjuk tudni magunkat kellően kialudni, amely rövid távon alvási zavarokhoz, hosszú távon pedig akár depresszióhoz is vezethet. A nehéz ételek helyett ilyenkor is tanácsos inkább párolt zöldségeket, salátát, esetleg könnyű főzelékeket fogyasztani.
- Fokozottan figyeljünk oda a gyerekekre és az idősekre a családban, hiszen ők nem rendelkeznek stabil folyadékháztartással, emiatt pedig jelentősen több vizet is veszíthetnek a kelleténél. A kisbabáknak az anyatej mellé érdemes cukrozatlan teát, illetve visszahűtött forralt vizet is adni.
- A vacsorát a kora esti órákra ütemezzük. Éjszaka sokkal jobban tudunk aludni, ha könnyű fogásokat fogyasztunk.