Kopás, gyulladás, állandó nyaki- és deréktáji fájdalom, gyakori sportsérülések. Az ízületeink mozgástartományának megőrzése alapfeltétele a fájdalommentes mozgásnak. Az ízületek stabilitása kritikus szerepet játszik abban, hogy hosszú távon is aktív életet élhessünk és megőrizhessük mobilitásunkat. A panaszok kezeléséhez végső esetben, akár műtétre is sor kerülhet (például csípőprotézis), azonban hosszú az út odáig. A jó hír az, hogy a különböző rehabilitációs gyakorlatoktól kezdve, a gyógyászati segédeszközökön át számos módja van annak, hogyan fokozhatjuk ízületeink stabilitását. 

Mozgás és az ízületek egészsége

Az ízület működése lényegében a csontvégek, a porc, az ízületi tok és a szalagok együttműködésén alapul. Amikor az izmok összehúzódnak, az ízületek mozognak, és a porc lehetővé teszi a sima, fájdalommentes mozgást a csontvégek között. Ezért is fontos, hogy az ízületek közti folyadék folyamatosan termelődjön. Ha hiányzik a csontvégek közti ízületi „kenőanyag”, akkor előbb-utóbb a porc kopása miatt a csont felszíne fog súrlódni, ami erős fájdalmat jelent a beteg számára. Az inaktív életmód, az ülőmunka, vagy az elhízás hozzájárulhatnak az ízületek merevségéhez és az ízületi fájdalom kialakulásához.

A rendszeres testmozgás serkenti az ízületi folyadék termelését, ami javítja az ízületek „kenését”, és segít megelőzni a kopást és a sérüléseket. Emellett a megfelelő testmozgás növeli az izomerőt, amely támogatja az ízületeket és segít megőrizni azok stabilitását. Gyengült izomzat esetén vagy kisebb sportsérülések után, például bokatámasszal is támogathatjuk az ízületet, amíg az meg nem erősödik. 

Hogyan támogassuk az ízületeinket?

Erősítő és stabilizáló gyakorlatok: az izomzat erősítése kulcsfontosságú az ízületek stabilitásának növelésében. Az erős izmok segítenek fenntartani az ízületek megfelelő pozícióját és terhelését. A gumiszalagokkal végzett gyakorlatok is segíthetnek az ízületek stabilitásának növelésében. A gumiszalag által létrejövő ellenállást könnyebb szabályozni a különböző erősségű szalagok használatával és a gyakorlatok megfelelő kombinációjával. Az erősítő gyakorlatok közé tartozik még a súlyzózás, a kettlebell gyakorlatok, valamint a saját testsúlyos gyakorlatok, mint a guggolás vagy a plank.

Az izmok segítenek fenntartani az ízületek megfelelő pozícióját. A gumiszalagokkal végzett gyakorlatok is segíthetnek az ízületek stabilitásának növelésében.

Nyújtás és mobilitás gyakorlatok: a megfelelő mozgástartomány fenntartása kulcsfontosságú az ízületek egészségének megőrzéséhez. A rendszeres nyújtással és mobilitás gyakorlatokkal megelőzhetjük az ízületek merevségét és a sérüléseket. A pilates, jóga, stretching, de akár a gerinc fókuszú gyakorlatok is segíthetnek. 

Megfelelő testtartás: fontos figyelni a helyes testtartásra a mindennapi tevékenységeink során. Rossz testtartás hosszú távon stresszt és nyomást gyakorolhat az ízületekre a feszes és megrövidült izmok által, ami sérülésekhez vezethet. A fent említett gerincgyakorlatokra érdemes hangsúlyt fektetni, ha ízületi problémáink vannak, ugyanis a nem megfelelő testtartás, a gerinc deformitásai a test egyéb pontjain is aránytalan terheléshez vezethetnek. Talán nem is gondolnánk, de a bütyök kialakulása is lehet a nem megfelelő terhelés eredménye.

Egyensúlyfejlesztés: az egyensúly javító gyakorlatok segítenek megerősíteni az ízületeket támogató izmokat mozgás közben. Például az egy lábon állás vagy a bosu labdán történő egyensúlyozás segíthet növelni egyensúlyunkat és az ízületek stabilitását.

Megfelelő táplálkozás és hidratálás: az egészséges étrend és a megfelelő hidratáltság segít megőrizni az ízületek szöveteinek rugalmasságát és az ízületi folyadék mennyiségét. A minőségi kollagén, glükózamin és chondroitin fogyasztása is támogatja az ízületek egészségét. Nem szükséges drága porcosító készítményeket vásárolni. A tartalmas húslevesek vagy a kocsonya fogyasztása is segítségünkre lehet, ha megfelelő porcos húsból készítjük.

Szakember segítsége: amennyiben már meglévő ízületi problémákkal küzdünk és a fájdalom nem enyhül, érdemes fizioterapeutát vagy szakorvost keresni a megfelelő terápiáért.

Az ízületi fájdalmak kezelési lehetőségei

Az ízületi kopás, más néven artrózis, az ízületek krónikus állapota, amely a porcszövet károsodása és lebomlása miatt alakul ki. Ez az egyik legáltalánosabb ízületi betegség, az állapot gyakran csak idősebb korban kezd kialakulni, de fiatalabb embereket is érinthet. Elsősorban az inaktív életmód, sérülések vagy túlzott terhelés miatt, de genetikai tényezők is közre játszhatnak a kialakulásában. Az ízületi kopást gyakran kíséri fájdalom, merevség és lecsökkent mozgásképesség. 

Konzervatív kezelési módszerek

Fizioterápia: egyéni kezelési terv alapján foglalkozik a betegekkel a szakember. A terápia tartalmazhat specifikus gyakorlatokat, manuális terápiát, masszázst és egyéb kezeléseket. A betegek általában otthon is végezhető gyakorlatokat is kapnak, hogy fokozzák a terápia hatékonyságát.

Fizioterápia esetén egyéni kezelési terv alapján foglalkozik a betegekkel a szakember, ami tartalmazhat speciális gyakorlatokat, manuális terápiát, masszázst.

Gyógyszerek: orvosi javaslatra gyulladáscsökkentők vagy fájdalomcsillapítók alkalmazása is szóba jöhet a fájdalom enyhítésére. Azonban ezek nem tekinthetők végleges megoldásnak.

Orvosi segédeszközök: a mindennapi használatra szánt boka-, térd vagy könyöktámaszok segíthetnek javítani az ízületek stabilitását és enyhíteni a fájdalmat.

Életmódbeli változások

Mozgás: bár az ízületi kopás miatt a fájdalom korlátozhatja a mozgást, fontos megőrizni az aktív életmódot. Erre kiváló az úszás, melynek során tehermentesített helyzetben használhatjuk ízületeinket. A megfelelő testmozgás segít fenntartani az izomerőt és a mobilitást. A bokatámasz vagy térdtámasz enyhíthet a mozgás során felmerülő fájdalmakon és csökkentheti az instabilitást is.

Táplálkozás: egészséges étrenddel, folyadék (víz) fogyasztással és a megfelelő tápanyagok bevitelével támogathatjuk az ízületek egészségét. Az Omega-3, a D-vitamin, glükózamin, chondroitin és a kollagén pótlása rendkívül fontos a szervezet számára krónikus ízületi gyulladás és kopás esetén. Jelentős túlsúly mellett a testsúly csökkentése segíthet enyhíteni az ízületi terhelést és a fájdalmat.

Stressz csökkentése: a stressz csökkentése és a pihenés fontos az ízületi kopás kezelésében. A stressz növelheti a gyulladást, a fájdalmat és az izmok feszülését.

Sebészeti beavatkozás

Artroszkópia: ez egy minimálisan invazív műtéti eljárás, amely során az orvos eltávolítja a sérült porcot vagy egyenetlen felületeket az ízületből. 

Ízületi protézis beültetése: súlyos esetekben, amikor az ízületek már nagyon károsodtak, az orvosok művi ízületi protézist ültethetnek be az érintett területre.