Hogyan alakulhat ki az ínhüvelygyulladás és mit tehetünk ellene?

A kezünk izmainak monoton, hosszan tartó mozgatás, így akár kemény fizikai munka végzése által történő túlterhelése könnyen ínhüvelygyulladáshoz vezethet.

Ön is szenvedett már ínhüvelygyulladástól? Általánosságban elmondható, hogy mindig a legborzasztóbb papírmunkák vagy a legkeményebb fizikai munkáknál alakul ki, és szépen átírhatja az ember terveit az elkövetkező hetekre. Ha Önt is fenyegeti az ínhüvelygyulladás, esetleg tapasztalta már magán a probléma tüneteit, akkor ebben a cikkben elmondjuk, hogy mit tehet ellene. Sorra vesszük, hogy melyek azok a tünetek, amelyek utalhatnak ínhüvelygyulladásra, és hogy miként előzhető meg.

Hol található az ínhüvely, és miért gyulladhat be?

Hogy megtudjuk, hogyan kell legyőzni ezt a betegséget, azt is tudni kell, hogy pontosan milyen betegséggel állunk szemben. Az ínhüvelygyulladás kiemelkedően gyakori betegség a világon, amelyet az emberek nagy része már biztosan megtapasztalt. Kortól és nemtől függetlenül bárkinél kialakulhat. Szúró, fájó érzés, hirtelen felszisszenés, kétségbeesés.  

A kézben lévő inakat az ínhüvely tartja és védi. Feladata, hogy azok ne sérüljenek könnyen intenzív, vagy hirtelen mozgásnál. Mivel a kézben lévő izmokat gyakran megerőltetjük tengernyi monoton mozgással vagy kemény munkával, könnyen előfordulhat, hogy gyulladás alakul ki a megerőltetett területen. Nagyon leegyszerűsítve ezt nevezzük ínhüvelygyulladásnak.

A kéz izmainak túlzott megerőltetése -mely általában valamilyen hosszan tartó, monoton mozgást, vagy kemény munkát takar- könnyen ínhüvelygyulladást okozhat.

Hogyan alakul ki az ínhüvelygyulladás?

Pár sorral korábban már volt erről szó röviden, de valójában ez a betegség kétféleképpen alakulhat ki:

  • Megerőltető-, illetve sok és monoton munka során,
  • más esetben pedig fertőzéssel.

Bizony, sajnos fertőzéssel is elkapható az ínhüvelygyulladást. A fertőzéses gyulladás akkor fenyeget minket leginkább, ha erős irritáció éri a kezét. Például, ha belemegy egy szálka és az elfertőződik. A tünetek pedig gyorsan jelentkeznek.

A gyulladt hely ezután:

  •  túlzottan érzékeny lesz nyomásra,
  • valamint spontán, aztán folyamatosan fáj.

A gyulladás gyorsan képes átterjedni a környező területekre is, ezért ha nem kezeljük időben, vagy nem vesszük elég komolyan, láz és nyirokérgyulladás is kialakulhat. Éppen ezért, ha a fent említett tünetek közül tapasztalja valamelyiket, érdemes mihamarabb felkeresni egy ortopéd szakorvost.

Hogyan kezelhetjük mi magunk az ínhüvelygyulladást?

Az orvosi szakvélemény megkerülhetetlen, ezért vegye ezt a bekezdést inkább úgy, mint a kezelés előtti gyors, otthoni lehetőségek számbavételét, addig, amíg az orvos nem tudja fogadni Önt. 

  • A gyulladt testrészt mindenképpen kímélje, ilyen állapotban kiemelten fontos a pihentetés, amihez segédeszközt is használhat.
  • Hideg borogatással nyugtassa a gyulladt területet.
  • Ha van otthon, kenjen rá gyulladáscsökkentő krémet. Ez nyugtatja a gyulladást, ellazítja az irritált területet.

Innentől pedig már a szakorvos fogja megállapítani, pontosan milyen gyulladás is alakult ki az érintett területen, és ennek megfelelően milyen kezelést kell kapnia – ez lehet sín, gyógyszer, vagy akár fizikoterápia és fizioterápia is. Az ínhüvely gyulladás megelőzése is. Rosszabb esetben előfordulhat akár az is, hogy műtéti úton kell beavatkozni. Ilyenkor az orvosok antibiotikumot használnak az ínhüvely „kiöblítésére”, és a sérült kezet aztán gipszbe rakják. Az előírt pihenőidőt érdemes minden esetben betartani, nem ajánlott megkerülni az orvosi tanácsot, és „csak egy kicsit” alapon újra dolgozni és dolgoztatni a kezet.

Ne feledje, az ínhüvelygyulladás gyorsan kialakulhat, mégis hetekig tart legyőzni azt – ezért fontos időben észrevenni a tüneteket és nem vállat vonni, majd folytatni az aznapi munkát, mintha mi sem történt volna.

Az ínhüvelygyulladás megelőzése

Eddig kizárólag arról volt szó, hogy mit kell tenni ínhüvelygyulladás esetén. Most beszéljünk arról, mit tehetünk, hogy elkerüljük.

Az ínhüvelygyulladás megelőzése egyszerű. Ha azt érzi, hogy a végzett munka kimerítő, tartson minél több szünetet. Szünet alatt pedig nem azt értjük, hogy belekezd egy másik munkába. Kapcsolódjon ki, mozgassa át a kezét, pihentesse egy keveset, vagy menjen el sportolni, feltöltődni, szabadidejében fordítson gondott az érintett végtag izmainak erősítésére.

Ínhüvelygyulladás és a sport 

Sportolás során érdemes kímélni a csuklót és a kézfejet, ezért ajánlott speciális védőeszköz használata.

  • Csuklószorítók, melyek pihentetik és stabilizálják a csuklót, ezáltal segítenek elkerülni a lehetséges sérüléseket, valamint a balesetek utáni gyógyuló folyamatokat is nagymértékben támogatják.
  • Kéz-és ujjrögzítők, amelyek szintén megvédik és optimális helyzetben tartják a kezet, az ujjakat, valamint az inakat a különféle sérülések – így például az ínhüvelygyulladás esetén.