Meglepő lehet, pedig nem is olyan ritka jelenség a térdkalács ficam, amely jószerével bárkit utolérhet egy rossz mozdulat következtében. Különösen veszélyeztetettek a sportolók, a mozgásszegény életmódot folytatók és a térdízületi panaszokkal küzdők, illetve akiknek a családjában többeknél előfordul.
Melyek a térdkalács ficam tipikus tünetei?
A térdkalács ficam során a térdkalács természetellenes módon és mértékben elmozdul oldalirányban. Legfőbb tünetei közé tartozik:
- a heves térdfájdalom, mely az esetek többségében váratlanul, hirtelen lép fel;
- a térd duzzanata; vérömleny kialakulása;
- a térd instabilitása (mozgathatósága) abban az esetben, ha visszaugrott a helyére;
- a térdízület mozgásának korlátozottsága.
- az ízület nem terhelhető, a sérült nem tud lábra állni;
Amennyiben a tünetek esetleg mégsem tűnnek súlyosnak, abban az esetben is érdemes komolyan venni a problémát, mert megfelelő kezelés nélkül a későbbiekben súlyosabb következményekkel is járhat a kezeletlen térdkalács ficam. A gyógyulást minden esetben elősegítheti a speciális, térdkalácsot szabadon hagyó térdtámasz viselése.
A térdkalács ficam fajtái
- Akut vagy krónikus:
Az akut térdkalács ficam általában sportsérülések, egy hirtelen rossz mozdulat, esés vagy egyéb trauma következtében lép fel, míg a krónikus térdkalács ficam jellemzően valamilyen térdízületi rendellenesség vagy a lábfej anatómiai eltérései miatt alakul ki. - Medialis vagy lateralis:
A medialis térdkalács ficam a térdkalács belső oldalán, míg a lateralis a térdkalács külső oldalán fejti ki negatív hatását. - Állandó vagy átmeneti:
Az állandó térdkalács ficam folyamatosan jelen van, míg az átmeneti fajtája csak időszakosan vagy csak bizonyos tevékenységek következtében jelentkezik.
A térdkalács ficam kialakulásának okai
A térdkalács ficam kialakulásának sokféle igen különböző oka lehet. Az alábbiakban néhány olyan lehetséges kiváltó tényezőt sorolunk fel, amelyek a leggyakoribbak közé tartoznak.
- Térdízületi rendellenességek:
A térdkalács ficamot okozhatják olyan ízületi rendellenességek, mint például a szalagok gyengesége vagy megnyúlása. - Anatómiai eltérések:
Olyan anatómiai eltérések, mint például a lábfej szűkössége vagy a térdkalács nagyobb mérete X-láb, lúdtalp, feljebb elhelyezkedő térdkalács is könnyen vezethet térdkalács ficamhoz. - Sérülések:
A térdficamot kiváltó leggyakoribb okok között tarthatjuk számon a sportsérüléseket ( labdarúgás, síelés), amelyek többnyire esések vagy ütközések következtében alakulnak ki. Természetesen ezek a problémák nem csak sportolás közben fordulhatnak elő, hiszen például egy rosszul felmért pocsolyaátugrás vagy egy egyszerű félrelépés is könnyen okozhatja a térdkalács kificamodását. - Öröklött hajlam:
Kevesen gondolnák, de a térdkalács ficamot öröklött hajlam is okozhatja, éppen ezért, ha a szüleinknél gyakran jelentkeztek ilyen jellegű problémák, akkor érdemes nagyobb figyelmet szentelnünk a megelőzésre, vagyis ajánlatos jobban odafigyelni minden lépésre, illetve olyan sportot választani, amely kevésbé terheli meg a térdet. - Mozgásszegény életmód:
Amennyiben a hétköznapjainknak nem “alaptartozéka” a rendszeres mozgás, akkor elég egy rossz mozdulat vagy akár egy váratlan irányváltás ahhoz, hogy a térdünk kificamodjon. A kialakuló izomgyengeség és izomegyensúly hiánya csökkenti a stabilitását a térdnek.
A térdkalács ficam kezelése
A ficam kezelése annak jellegétől és súlyosságától függően vagy műtéti beavatkozást, vagy pedig konzervatív (nem műtéti) kezelést igényel. A műtéti eljárás célja a térdkalács helyreállítása, míg a konzervatív kezelés a térdízület stabilitásának és erősödésének javítását célozza meg.
A kezelés lépései
- Fájdalomcsillapítás:
Mivel a térdkalács ficam szinte minden esetben nagyon komoly fájdalommal jár, a kezelés első lépéseként a fájdalmat szükséges csökkenteni, illetve megszüntetni. - Térdtámasz használata:
A térdtámasz segíthet csökkenteni a térd instabilitását, és javítja a térd mozgékonyságát. Ezt nemcsak ficam esetén, de túlerőltetésből fakadó, illetve krónikus térdfájdalmak esetén is érdemes igénybe venni. - Fizioterápia:
A különböző fizioterápiás kezelések szintén segíthetnek javítani a térdízület stabilitását és erősödését. - Térdtorna:
Fontos a térd szakszerű tornáztatása – a legoptimálisabb, ha szakember segítségét kérjük a számunkra megfelelő gyakorlatok elsajátításához. A combfeszítő izmok erősítésével kezdődik, majd a gipsz levétele után a térdfunkciót helyreállító gyakorlatokkal folytatódik. - Sajnos előfordulhat, hogy súlyosabb problémáról van szó. Amennyiben a térd duzzanata törés vagy a térdszalag szakadásának eredménye, illetve ha fennáll a térd újbóli kificamodásának veszélye a meglazult szalagok miatt, akkor azonnali műtétre van szükség.
- Az orvos általános érzéstelenítésben helyére teszi a csontokat, szükség esetén varrja a szalagokat, ereket és az ízületi tokot. Ezt követően a térdet 15 fokos szögben toksínben rögzíti és folyamatosan ellenőrzik a vérkeringést. A duzzanat megszűnte után négy hétre gipszrögzítés kerül a térdre.
Egy térdkalács ficamot követően akkor is érdemes kerülni a hirtelen mozdulatokkal, gyors irányváltásokkal járó sportágakat – mint például a tenisz, a kosárlabda vagy a labdarúgás –, ha műtét nélkül megúsztuk az esetet. Ebben az esetben is fontos a további ficamok megelőzése érdekében a térdízületet stabilizáló izmok megerősítése.