Viccesen azt szokták mondani, hogy amikor Isten megteremtette az embert, akkor az egyik olyan testrész, amelyhez már kevesebb türelme volt, az minden bizonnyal a térd lehetett, hiszen ez az egyik olyan „elemünk”, amellyel – különösen az idő múlásával – talán a legtöbb probléma adódik. Bizonyára sokak számára ismerős az érzés, amikor a térdhajlat megtelik folyadékkal és ez a duzzanat nagyon kellemetlen, feszítő érzést okoz akkor is, ha ki szeretnénk nyújtani a lábunkat és akkor is, ha be szeretnénk hajlítani a térdünket. Ez a probléma a szakirodalom nyelvén az úgynevezett Baker-ciszta.
A Baker-ciszta jól felismerhető tünetei
Sportolás közben, különösen abban az esetben, ha a megszokottól eltérő, nagyobb terhelést kap a térdünk, esetleg valamely hétköznapi tevékenység során, mint például az ásás, ahol szintén fokozott aktivitásra van szüksége a lábunknak, sajnos gyakran előfordul, hogy a térdhajlatban, illetve esetenként a lábunk egyéb területein is nem várt duzzanatok jelennek meg, amelyek ízületi merevséget és fájdalmas, illetve nagyon nehéz mozgást eredményezhetnek. Érdemes azonban tudni, hogy a Baker-ciszta bizonyos esetekben akár tünetmentes is lehet. Ezek a problémák azonban nemcsak mozgás és erőltetés hatására jöhetnek létre, hanem akkor is, ha például sokáig kell egy helyben állnunk. A térdfájdalmak sajnos ilyenkor is megtalálhatnak bennünket a Baker-ciszta formájában. Amennyiben a duzzanat és a fájdalom pihentetéssel nem csökken, illetve szűnik meg, akkor mindenképpen érdemes szakorvos segítségét kérni, hiszen a panaszok okai más természetűek is lehetnek és előfordulhat, hogy a folyadékkal telt ciszta, a térdhajlatban valamilyen komolyabb, mindenképpen orvosi kezelésre szoruló problémának a megjelenési formája.
Melyek a leggyakoribb okai a betegség kialakulásának?
Ahogy egy gépjármű motorjában is a mozgó részek zökkenőmentes működését az alkatrészek olajozottsága biztosítja, a térdízületünkben is megtalálható a „kenőanyag”, ami azért felel, hogy mozgás során csökkentse a térdízületek súrlódását. Ez az ízületi folyadék, amelyet a szakirodalom synoviának nevez, a súrlódás csökkentése mellett segíti a láb egyenletes mozgatását például séta, vagy akár kocogás közben is. Előfordul azonban, hogy a térdízületek a kelleténél több folyadékot termelnek. Ilyenkor a térdhajlatban felgyűlik ez a többlet folyadék, ami a Baker-ciszta kialakulásához vezethet. A ciszta kialakulásának számtalan oka lehet.A leggyakoribb a térd stabilitását és koordinációját végző izmok gyengesége következtében az ízületek túlterhelése, amely így gyulladást eredményezhet. Viszonylag ritkán, de előfordulhat, hogy a Baker-ciszta megrepedhet és a benne felgyülemlett folyadék a lábunk egyéb részeire szivárog át. Ilyen esetekben a duzzanatok máshol is megjelenhetnek, továbbá például a vádlin megjelenhet erősebb kivörösödés. Azért, hogy ki tudjuk zárni a vénás trombózist, mindenképpen szakember segítségét kell kérni ezekben az esetekben is!
A Baker-ciszta kezelésének módszerei
Az esetek többségében egy kis pihentetéssel a Baker-ciszta néhány nap alatt felszívódik, eltűnik a térdhajlatból. Amennyiben azonban vagy nagyon erős fájdalmat érzünk, amely már az elviselhetetlenséghez közelít, vagy olyan nagyra duzzad a ciszta, amelynél már nehezen hihetünk abban és nem várhatunk arra, hogy magától felszívódik, akkor mindenképpen szakorvos által javasolt megoldásra van szükség a felgyülemlett folyadék megszüntetésének érdekében! Nagyon rosszul hangzik, de talán az egyik leghatékonyabb módja a Baker-ciszta megszüntetésének a folyadék lecsapolása. Ez általában azt jelenti, hogy ultrahangos irányítás mellett egy tű segítségével távolítják el a térdizületből az összegyűlt, felesleges folyadékmennyiséget. Ezt a műveletet a szakirodalom aspirációnak nevezi. Ennél valamivel kevésbé ijesztő megoldás a szteroid injekció alkalmazása. Ennek előnye, hogy egyrészt szinte azonnal csökkenti a fájdalmat, valamint a gyulladás mértékét, hátránya viszont, hogy sajnos ennek a kezelési módnak az esetében semmiféle garancia nincs arra, hogy megakadályozza a ciszta újbóli kialakulását. Valójában a leghatékonyabb módja a Baker ciszta megszüntetésének a gyógytorna! Mivel a ciszta kialakulásának leggyakoribb oka a térd ízület túlterhelése, a helyes testtartás visszaállítása a megoldás. Ennek során a gerinc és a medence tartó izomzatának megerősítésével teremtjük meg a térd ízület számára az optimális terhelést. Ebben a helyzetben érdemes a térdet mozgató izmokat erősíteni. A ciszta felszívódásának elősegítésére nyirokmasszázs ajánlott. A fent leírtak segítenek, hogy ne alakuljon ki jó eséllyel többet a duzzanat a térd alatt.Amennyiben úgy ítéljük meg, hogy nincs, vagy még nincs szükség orvosi beavatkozásra, abban az esetben megfelelő térdtámasz viselésével, továbbá jegeléssel, vagy éppen speciális, a térd körüli izmokat erősítő otthoni gyakorlatok elvégzésével vehetjük fel a harcot a Baker-cisztával szemben.