Valószínűleg mindenkinek voltak már olyan katartikus élményei az életben, amelyek „felhőtlen boldogságot” okoztak. Azonban adott pillanatban minden bizonnyal nagyon kevesen gondoltak arra, hogy a szervezetük éppen akkor endorfint termelt. Pedig még csak katartikus élmény sem szükséges ennek a folyamatnak a kiváltására, hiszen elég például egy kellemes baráti társaságban egy jó nevetés, vagy éppen egy fizikai megterhelés után elfogyasztott szelet csokoládé, hogy a fagylaltról, vagy egyéb nyalánkságokról már ne is beszéljünk, az endorfint kiváltó okok között.

Köznapi nevén örömhormonoknak nevezzük az endorfint, amely kifejezést bár sokszor használjuk, mégis a valós tartalmáról keveset tudunk. Kicsit közelebb hozhat bennünket a megismeréséhez, ha a szó -pontosabban szóösszetétel- eredetét vizsgáljuk meg. A fogalom az „endo” szóból és a „morfiumból” tevődik össze. Míg előbbi jelentése arra utal, hogy magából a szervezetből – belülről – származó dologról van szó, addig az utóbbi  pedig a fájdalomcsillapító képességre. És így már közelebb is kerülhetünk az endorfin szó megértéséhez, hiszen az nemcsak az örömhöz van köze, hanem a fájdalom megszüntetéséhez is. Az endorfin tehát olyan hormon, amely mellett, hogy jó hangulatot okoz bennünk, egyúttal a testi fájdalmakat, a rossz közérzetet is csökkentheti.

Amikor ránk törnek az endorfinok

Egy szexuális együttlét, egy kellemes vacsora elfogyasztása következtében, de furcsa mód erősebb fizikai fájdalommal járó sérülés, vagy egy nagyon stresszes helyzetben is átélhetjük azt az érzést, amikor eláraszt bennünket belülről egy nagyobb adag endorfin. De mi is történik ilyenkor? 

Az endorfinokat a központi idegrendszer és az agyalapi mirigy termeli és az agyban lévő ópiátreceptorokat ingerlik. Egyaránt képesek az örömérzet fokozására, illetve a fájdalomérzet enyhítésére is. 

Az endorfinok az agyban lévő ópiátreceptorokat ingerlik, ezáltal egyaránt képesek az örömérzet fokozására, illetve az akut fájdalomérzet enyhítésére is.

Az endorfin hormonok aktiválódásával magyarázhatók például az olyan jelenségek, amikor valaki egy kibicsaklott bokával, vagy éppen törött kézzel is perceket tud még játszani, vagy például egy veszélyes helyzetben olyan fizikai teljesítményt tud magából kihozni, amelyre normális, hétköznapi körülmények között nem lenne képes. Az endorfin tehát egyszerre óv bennünket a fájdalom átélésétől és mindig az örömérzet fokozása felé igyekszik elmozdítani minket.Endorfinok nélkül nemcsak egyszerűen szürkébbek lennének a hétköznapok, hanem a mindennapjainkból az életöröm is eltűnne.

Az endorfinok pozitív hatásai

Az endorfinoknak számtalan kedvező hatása van a szervezetünkre, így az életünkre is. Amennyiben hajlamosak vagyunk depresszióra, akkor a megfelelő mennyiségű endorfin mindenképpen képes csökkenteni a depressziós időszakok hosszát. Ezzel összefüggésben javítja az önbecsülésünket, illetve „kemény harcot vív” a szorongó érzéseinkkel is. Emellett az étvágyunk szabályozásában is komoly szerepet foglal el.

Hogyan növelhető az endorfin szint?

A zenélés, a zene hallgatása, vagy bármilyen művészeti tevékenység, mint például a festés, a tánc is jelentősen növelheti a hétköznapi endorfin szintünket.

Az endorfin szintünk növelésében az a legszebb, hogy nem is olyan nehéz. A zenélés, a zene hallgatása, vagy bármilyen művészeti tevékenység, mint például a festés, a tánc is jelentősen növelheti az endorfin szintünket. Ha már mozgás a természetben való kocogás, a túrázás és a számunkra passzoló rendszeres sportolás is hasznunkra lehet ebben. De egy kellemes társaságban, vagy akár egy szórakoztató film alatti nagy nevetés is kapóra jöhet. És amivel talán kezdeni kellett volna a felsorolást, ha idő hiányában vagyunk, de úgy érezzük, hogy szükségünk lenne egy kis endorfin pótlásra, akkor egy kis étcsokoládé, vagy a zamatosabb, fűszeres ételek fogyasztása sem ördögtől való.

Vigyázat, az endorfin függőséghez vezethet

Sajnos előfordulhat, hogy valaki olyan sokat és akkora intenzitással edz minden egyes nap azért az érzésért, amely az endorfinoknak köszönhető, hogy az már többet árt, mint használ. Más jellegű problémát okozhat, ha semmit sem sportolunk, de közben nem tudunk megállni például egy tábla csokoládénál, és a könnyen szerzett örömérzet fejében elhízásig, cukorbetegségig tápláljuk magunkat. Amennyiben a függőség ilyen és hasonló jeleit véljük felfedezni magunkon, akkor mindenképpen érdemes szakember segítségét kérni.