Az SMS-nyak súlyos probléma is lehet

Az SMS-nyak akkor alakul ki, amikor – általában a mobiltelefon vagy számítógép használata miatt – túlzottan hosszú ideig tartjuk előre nyújtva a fejünket.

Ahogyan haladunk előre az időben, úgy gyorsul fel egyre inkább az emberek közötti kommunikáció is. Ma már el sem tudjuk képzelni, milyen volt egykor levélben üzenetet küldeni egymásnak, de az internet korában már az sms-ezés is ódivatúnak számít. Annak ellenére azonban, hogy egyre kevesebben sms-eznek, a vele járó rendellenesség, vagyis az SMS-nyak a mai napig rengeteg embert érint. Ebben a cikkben bemutatjuk, mit is takar pontosan ez a rendellenesség, ugyanakkor kitérünk arra is, hogy milyen megelőzési módok jöhetnek szóba.

Mi az az SMS-nyak?

Az SMS-nyak akkor alakul ki, amikor – általában a mobil vagy számítógép használata miatt – túlzottan hosszú ideig tartjuk előre nyújtva a fejünket. A helytelen tartás következtében azonban nem csak a nyakunk deformálódik, hanem a csigolyákat, és az izmokat is nagy nyomás alá helyezzük, ami hosszú távon súlyos következményekkel is járhat.

Lehetséges káros hatások

Az SMS-nyak rengeteg egyéb egészségügyi problémát is vonhat maga után. A rendellenesség ugyanis gyakran okoz:

Nyaki fájdalmat és merevséget

A hosszú ideig tartó, helytelen testtartás miatt a nyak izmai lemerevednek, amely aztán komoly fájdalmakhoz vezethet a későbbiekben. A rossz fejpozíció ráadásul csökkentheti a nyak mobilitását és rugalmasságát is.

A hosszú ideig tartó, helytelen testtartás miatt a nyak izmai lemerevednek, amely aztán komoly fájdalmakhoz és rugalmatlansághoz vezethet a későbbiekben.

Gerincproblémát

Az SMS-nyak a gerinc mentén is okozhat deformitást, például a csigolyák elcsúszását, vagy gerincferdülést is.

Fejfájást

Az előre nyújtott nyak miatt feszültség alakul ki a váll- és a hátizmokban, ami először csak fokozatos, visszatérő fejfájás formájában jelentkezik, de később már migrén is kialakulhat, ami akár az életminőségünkre is negatív hatással lehet.

Az előre nyújtott nyak miatt feszültség alakul ki a váll- és a hátizmokban, ami először csak fokozatos, visszatérő fejfájás formájában jelentkezik, de később már migrén is kialakulhat.

Szemproblémákat

Ha a fejünket túlságosan közel tartjuk a mobilunkhoz, a számítógépünkhöz, vagy a táblagépünkhöz, egy idő után megnövekszik a látószervben lévő feszültség is, ami a szem kiszáradásához, viszketéséhez, égéséhez, és fáradtságához is vezethet.

Rossz testtartást

Mivel mobilozáskor vagy számítógépezéskor hajlamosak vagyunk megfeledkezni a helyes testtartásról, a legtöbb esetben előre dőlünk, amelynek következtében idővel egyre rosszabb lesz a testtartásunk.

A helytelen testtartás miatt a nyak izmai lemerevednek. Az SMS-nyak a gerinc mentén is okozhat deformitást, például a csigolyák elcsúszását, gerincferdülést.

Az SMS-nyak kialakulásának megelőzése

Számos dolgot tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük ennek az állapotnak a kialakulását. Az alábbiakban ezek közül emelünk ki néhány példát.

Vizsgáljuk meg a munkakörülményeket!

Elképzelhető, hogy az SMS-nyak kialakulásának hátterében a nem megfelelő irodai környezet áll – például a túlságosan alacsony asztal. Az ideális dolgozóasztal ergonomikus és kényelmes, amely megakadályozza, hogy görnyedjünk – ezzel garantálva a kényelmes munkavégzést. Érdemes beszerezni egy állítható magasságú széket is, amely segíthet megelőzni a hátfájást és az egyéb egészségügyi problémákat. Ha tehetjük, szerezzünk be egy ékpárnát is, amely – háromszög alakú kialakításának köszönhetően – szintén meggátolja, hogy túlságosan előre hajoljunk.

Az ideális dolgozóasztal ergonomikus és kényelmes, amely megakadályozza, hogy görnyedjünk - ezzel garantálva a kényelmes és az egészséges munkavégzést.

Mindig figyeljünk oda a testtartásunkra!

Ha sokszor kapjuk magunkat azon, hogy a telefon vagy a számítógép előtt görnyedünk, akkor tegyük az ölünkbe a billentyűzetet és dolgozzunk így tovább egy kis ideig. A trükk segítségével az állunkat és a nyakunkat végig egyenesen fogjuk tartani, és nem fogunk görnyedni.

Tartsunk néha szünetet!

Fél- vagy egy óránként mindenképpen érdemes felállni az íróasztaltól, és tenni egy nagy sétát az udvaron vagy az utcán. Ezzel nem csak a testünket hozzuk újra kényelmi helyzetbe, de az ízületeinket és izmainkat is kellően átmozgatjuk – ezáltal javul a vérkeringésünk, csökken az ízületek, valamint az izmok merevsége egyaránt, továbbá megszűnik a diszkomfort érzetünk is. A szünet alatt, ha tehetjük, hagyjuk az asztalon a telefonunkat – de ha magunkkal is visszük, csak szükség esetén használjuk.

Ha sokszor kapjuk magunkat azon, hogy a telefon vagy a számítógép előtt görnyedünk, akkor tegyük az ölünkbe a billentyűzetet és dolgozzunk így tovább egy kis ideig.

Óránként legalább egyszer végezzük el a Brugger-gyakorlatot!

A Brugger-gyakorlat egy olyan mozdulatsor, amelyet gyakran alkalmaznak a számítógépezés vagy telefonozás közben fellépő tartásproblémák enyhítésére, illetve a nyak- és a hát izmainak ellazítására. Ehhez csak annyit kell tennünk, hogy:

  • Egyenes testtartással üljünk rá egy székre,
  • A karjainkat először tartsuk behajlítva a testünk mellett (a két tenyerünk egymással szemben legyen)
  • Ezután zárjuk össze a lapockákat, a tenyereket pedig fordítsuk ki.
  • Tartsuk meg ezt a testhelyzetet körülbelül 30 másodpercig, közben lélegezzünk jó mélyeket.
  • Majd ismételjük meg néhányszor ezt a mozdulatsort.

A gyakorlathoz gumiszalagot is használhatunk a háti szakasz megerősítéséhez.