Az izom és ízületi gyulladás nem csak az aktívan sportolók betegsége. Sőt, az ülőmunkát végzők is egyre inkább érintettek a betegségben. Az emberi szervezetben rengeteg ízület található, így legalább száz féle gyulladás típust lehet megkülönböztetni az orvosi szaknyelvben. A legközismertebbek ezek közül: osteoarthritis (OA), rheumtoid arthritis (RA) és a myositis. Míg az első kettő az ízületi gyulladás egy fajtája, addig a myositis egy autoimmun izomgyulladás, mely főleg a harántcsíkolt izmokat érinti. A myositis ritka kórkép, Magyarországon évente kb. 100000 főre esik 1 új megbetegedés, ebben a betegség csoportban.
Hogyan ismerhető fel, hogy izomgyulladásról vagy ízületi gyulladásról van szó?
Nehéz megkülönböztetni az ízületi gyulladást az izomgyulladástól, különösen, mivel sokszor felerősítik egymás tüneteit.
A myositis a harántcsíkolt izmok krónikus gyulladása, amely mellé bőrkiütés is párosulhat. Elsősorban a felkart és a combizomzatot érinti, de nem kizárólagosan ezeken a területeken jelentkezik. Hazánkban viszonylag ritka betegségnek számít, százezer lakosra maximum hat beteg jut.
A betegek jellemzően végtag izomfájdalmakról és izomgyengeségről számolnak be legtöbbször. Az ízületi gyulladásokkal ellentétben (arthritis), nem reggel érzik az izommerevséget és a fájdalmat, napközben fokozatosan tör rájuk, míg estére teljesen elgyengülnek, néha annyira, hogy a nap végén már olyan alapvető dolgokat is képtelen megtenni, mint a lépcsőzés vagy a fésülködés. A legjellemzőbb érintett izmok a felkar- és combizomzat, de ez nem kizárólagos.
A betegség egyik típusára, a dermatomyositisre jellemző az ízületek felett megjelenő vöröses-lilás bőrkiütés a kézen, a szemek körül és néha egyéb testtájakon. Később ez a típusú izomgyulladás átterjed az ízületekre is.
Mi okozza a myositist?
Eltérőek a szakvélemények arról, hogy pontosan mi válthatja ki az izomgyulladást. Autoimmun betegségnek tartják, amely során a szervezet megtámadja a saját izomzatát. A kutatók szerint sérülések és fertőzések lehetnek az elsődleges kiváltó okai (HIV, lupus, influenza), de okozhatja genetikai elváltozás, környezeti faktorok, hormonális egyensúlytalanság, illetve a táplálkozásnak és az életmódnak is nagy szerepe lehet a kialakulásában.
Nem egyszerű diagnosztizálni, mivel a betegek eleinte csak izomgyengeségre panaszkodnak, sok esetben ízületi gyulladásként kezelik, és idő mire a beteg eljut a helyes kórmeghatározásig. A diagnózis felállítása szigorú kritériumrendszer alapján történik: speciális immunológiai tesztek, laborvizsgálatok és szövettan deríthet fényt a különös betegségre.
A betegségek lefolyása is igencsak eltérő. Gyakori, hogy hosszabb nyugalmi időszak után hirtelen visszatér a betegség. Lehet teljes testi gyógyulás is, amikor nem tér vissza, de előfordulhat, hogy hosszan tartó, fokozatosan romló a lefolyása. Sajnos az idő előrehaladtával gyakran párosul más autoimmun betegségekkel vagy egyéb ízületi gyulladásokkal, sőt akár a szívizomzatra vagy a tüdőre is ráhúzódhat.
Hogyan kezelhető?
Az autoimmun betegségek kezelésénél a legfontosabb, hogy lassítsuk a folyamatot. Bár visszafordítani vagy teljesen megszüntetni nem lehet, de a tünetek enyhítése vagy átmeneti megszüntetése az elsődleges. A diagnózis tisztázásáig a kezdeti tüneteket érdemes nem szteroid jellegű gyulladásgátlókkal kezelni és fizioterápiát alkalmazni, melyekkel nem nyomjuk el az esetlegesen kialakuló többi tünet kifejlődését. A diagnosztizált betegség és a kór előrehaladtával a gyógyszerek között megtalálhatóak a kortikoszteroidok és az immunszupresszív készítmények, melyek számos mellékhatás lehetőségét rejtik magukban. Ezért mind az adagolásukat, mind az orvos által elmondott figyelmeztetéseket pontosan be kell tartani!
Hogyan enyhíthetőek az ízületi- és izomgyulladás tünetei?
Jegelés vagy melegítés?
Ránézésre sajnos nem lehet eldönteni, hogy a jegelés vagy a melegítés segít majd a fájdalmak megszüntetésében. Érdemes a jegeléssel kezdeni, hiszen az izomhúzódás enyhítésére, ami egyfajta gyulladás, már régóta ez a legjobb otthoni módszer. Használhatunk jégzselé párnát vagy jégakkut, akár egy zacskóba is tehetünk jégkockát. De mindig csavarjuk egy törölközőbe, soha ne alkalmazzuk közvetlenül a bőrfelszínen, különben könnyen fagyási sérülést okozhatunk.
Ha a jegelés nem használ, akkor próbálkozhatunk a melegítéssel. Izomfájdalomra is kiváló az ülőfürdő, izomlazító fürdősóval vagy a fitoterápiában alkalmazott gyógynövényekkel. Amikor már kellően fellazultak az izmok, finoman elkezdhetjük nyújtani.
Hengerezés, nyújtás
SMR hengerrel finoman kigörgethetjük a fájdalmat az izmokból, de mindenképp sima felületű hengert használjunk. Sajnos a rücskös, bordázott hengerek ebben az esetben további károkat okozhatnak. Nagyon óvatosan szabad csak az izmot terhelni a hengerezés során. Ha kellemetlen, az még belefér, de ha már fájdalmat érzünk, akkor csökkenteni kell az izomra terhelődő nyomást vagy súlyt.
Bármilyen izommunkát kezdenénk is, fontos előtte a bemelegítés. Így a nyújtáshoz csak akkor kezdjünk hozzá, ha előtte már minimálisan felmelegítettük az izmokat, akár sportkrémmel vagy hengerezéssel.
Ha a nyújtás növeli a fájdalmat, hagyjuk abba. Az izomszakadást is kísérheti izomfájdalom, ami igencsak megtévesztő lehet. A nyújtás hatására viszont a szakadás csak fokozódik, ezért semmiképp ne erőltessük a nyújtást, ha erős fájdalmat érzünk.
Tape, bokatámasz, térdtámasz
Az ízületi fájdalmak enyhítésében segíthetnek a speciális gyógyászati segédeszközök is. Míg a boka, térd vagy könyöktámaszok könnyen felhelyezhetőek akár otthon is, addig a tape szalagok felragasztását bízzuk szakemberre.
Az előre gyártott támaszok anatómiailag is úgy lettek kialakítva, hogy nem tudjuk rossz helyre tenni. Viszont a szalagok felragasztásához szükséges anatómia ismeret, illetve sokszor olyan helyre kellene beilleszteni, amit el sem érünk (például hát) vagy egy kézzel nem megoldható.
Vitaminok, gyógynövények
A kurkuma gyulladáscsökkentő hatása régóta ismert, ezért mára szinte minden ízületi-gyulladáscsökkentő, izomlazító vagy reuma elleni készítményben megtalálható, de önállóan kapszula vagy por formájában is kapható.
Az osteoarthritis típusú ízületi gyulladást, általában a porcok kopása okozza. Gyakori a csípő vagy térdkopás, ami megnehezíti a lépcsőzést vagy a járást. Sokféle porcvédő és porcosító termék elérhető a piacon, de ezek mellett érdemes kollagén készítményeket is fogyasztani. Pótolja az ízületi folyadékot, így csökkenti a porcok kopását és mechanikai igénybevételét.
Gyógytorna, fizioterápia
A finom, nyújtó mozgásnak nagy szerepe van a betegség megelőzésében és előrehaladásának lassításában. A gyógytornák vagy a lassú, nyújtó mozgásformák, mint a pilates, stretching sokat segíthetnek a fájdalmakon. Végezzük naponta a gyakorlatokat, jelentősen javíthatnak az ízületi mozgásbeszűkülésen. A súlyfürdők (hónaljban alátámasztva) is javasoltak. A nyaknál felfüggesztés széthúzza a fiziológiás helyzetéből a csigolyákat. A gyógyfürdők illetve az ezt kiegészítő gyógymasszázs is javíthat az izmok merevségén és az életminőségen.