Amikor a felnőttkori elhízásról esik szó, akkor rendszerint a derék- és hastájon megjelenő zsírpárnákra gondolunk. Az elhízásnak azonban nem kizárólag esztétikai, hanem egészségügyi következményei is vannak – ilyen például a belső szervekben és az erek falán lerakódó zsiradék, továbbá az állandósuló ízületi fájdalmak. Az ízületi panaszok oka, hogy túlsúly esetén a teljes vázrendszerünknek sokkal nagyobb terhet kell elbírnia, így az ízületeink is extra terhelésnek vannak kitéve: a porcaink folyamatosan összenyomódnak, deformálódnak, fokozódik a folyadék vesztésük. A fájdalmat a lábunkban érezzük először, főleg olyankor, mikor egyenetlen talajon gyaloglunk, vagy esetleg lépcsőzünk. Amennyiben ez az állapot hosszabb távon fennáll, az végül korai porckopáshoz vezethet. Ebben a cikkben most számba vesszük, hogy melyek a további veszélyei a porckopásnak, és milyen egyéb szövődményei lehetnek még a túlsúlynak.
Az elhízáshoz vezető okok
Az elhízást – előítéletes és megbélyegző módon – sajnos hajlamosak vagyunk a mértéktelen evés és a gyenge jellem hibájaként felróni, pedig a túlsúlynak számos oka lehet, így például:
- genetikai hajlam, aminek jele lehet a családi halmozottság és öröklődés,
- bizonyos betegségek: például pajzsmirigy-alulműködés, mellékvesekéreg-túlműködés, nem megfelelő anyagcsere-folyamatok, illetve mozgásszervi megbetegedések,
- egyes gyógyszerek: szteroid tartalmú szerek, vérnyomáscsökkentők, antidepresszánsok, illetve antipszichotikumok szedése,
- egészségtelen táplálkozás – például a sok gyorsétel, péksütemények, édességek, szénsavas üdítőitalok, energiaitalok,
- mozgásszegény életmód, ülőmunka,
- a dohányzásról való leszokás,
- elégtelen víz bevitel (25 kilónként 1 liter víz bevitele szükséges naponta)
A folyamatos terhelés következményei
„Néhány plusz kiló igazán nem sokat számít” – számos túlsúlyos ember gondolja ezt, ám az igazság ezzel szemben az, hogy a kellemetlen lábfájdalom már kis mértékű elhízás esetén is bekövetkezhet. Ennek oka, hogy a testsúly gyarapodásával számos ízület és csont extrém terhelésnek van kitéve – így például:
- a csípőnk,
- a térdünk,
- a bokánk,
- a lábboltozat,
- illetve az ágyéki csigolyák is.
Mivel a súlytöbblet folyamatos extra terhelést jelent testünk tartószerkezete számára, ami ugyanazon a helyen statikusan, ráadásul legtöbbször aránytalan-aszimmetrikus formában jelentkezik, ezért az érintett testtájakon megnövekszik az izomfeszülés és gyengeség, illetve a porckopás kialakulásának veszélye. Különösen érvényes ez a térdfájdalom esetében, mivel ez az egyik fő teherviselő ízületünk.
A kellemetlen, szúró érzés először csak ritkán jelentkezik, az idő múlásával azonban egyre gyakoribbá válik, míg végül olyan kellemetlen nem lesz, hogy gyalogolni is alig fogunk tudni. A térd ízület alsó- elülső részén illetve a sípcsont felső részén is jelentkezhet fájdalom. A tüneteket eleinte gyógytornával, előre haladott állapotban azonban már csak műtéti úton lehet helyrehozni. Ezért nem szabad várnunk, panaszainkkal érdemes mielőbb orvoshoz fordulni.
Az arthrosis, vagyis a porcok kopása
Az egyik leggyakoribb mozgásszervi megbetegedés az arthrosis, vagyis az ízületi porcok kopása. A kopás rendkívül erős fájdalommal jár, hiszen a túlsúly az ízület minden egyes alkotóelemét extrém módon irritálja. A panaszok végül egyre sűrűbben jelentkeznek, míg előbb-utóbb az ízületen belül a csontvégeket borító porcok minősége és mennyisége elkezd nagymértékben erodálódni. Az ízületi károsodás legnagyobb átka az, hogy nemcsak a porcokat, hanem az ízületi tokot és szalagokat, továbbá az érintett csontokat is károsítja. Mindezek következtében az ízület egyre korlátozottabban fogja tudni ellátni a feladatát, a járásunk egyre nehezebbé válik, az ízület mozgástartománya beszűkül, mozgásunk és egyensúlyunk egyre instabilabbá válik. Ennek ellensúlyozására és az esések megelőzésére hasznos lehet a bokát vagy a térdet stabilizáló speciális ízületi támasz viselése.
Lehetséges kezelési módok
A túlsúly miatt fellépő térdfájdalmakat a pontosabb diagnózis függvényében többféle kezeléssel is enyhíthetjük, például:
- gyulladáscsökkentő gyógyszerkúrával,
- gyógytornával,
- lökéshullám terápiával,
- krónikus gyulladás esetén gyógy- és termálvíz használatával,
- használjunk emellett térdtámaszt, amelynek segítségével kellően tehermentesíthetjük és stabilizálhatjuk a megterhelt ízületet és végtagot,
- előrehaladott állapotban viszont már csak a térdműtét jelent megoldást.
Mit tehetünk még a gyógyulás érdekében?
Ahhoz, hogy megszüntessük a lábfájdalmat, meg kell küzdenünk a plusz kilókkal. Ebben segítségünkre lehetnek az alábbiak:
- Étkezzünk egészségesebben: kerüljük a gyorsételeket és a finomított szénhidrátokat, cukrozott üdítőket, illetve részesítsük előnyben a zöldségeket és a sovány húsokat.
- Számoljuk a bevitt kalóriákat – ha nem tudjuk, miből mennyit ehetünk egy nap, töltsünk le egy erre szolgáló applikációt.
- Mozogjunk rendszeresen – ha kell, kezdjük rövid sétákkal, és fokozatosan növeljük a terhelést.
- Igyunk naponta legalább 2-3 liter vizet.
- Igyekezzünk eleget aludni – minimum napi 7,5 órát.
- Ha stresszevők vagyunk, keressünk relaxációs technikákat.
Az elhízás egyéb lehetséges szövődményei
A túlsúly problémáját nem szabad félvállról venni – akár okoz mozgásszervi panaszokat, akár nem –, általa ugyanis kimutathatóan növekszik:
- a diabétesz,
- a magas vérnyomás,
- a koszorúér-betegségek,
- a stroke,
- a szívbetegségek,
- a csont- és ízületi gyulladás,
- emésztési probléma,
- az alvási apnoé,
- a májzsírosodás,
- az epehólyag-betegségek kialakulásnak kockázata.