Amit a sípcsont fájdalomról tudni érdemes

Az Actimove legújabb ismeretterjesztő cikkjében összegyűjtöttünk minden olyan fontos információt az olvasóinknak, amit a sípcsont fájdalomról tudni érdemes.

A tibiális anterior szindrómáról bizonyára kevesen hallottak még, de ha eláruljuk, hogy a magyar megfelelője egyszerűen “sípcsont fájdalom”, úgy már sokaknak ismerős lehet a probléma. A magyar elnevezés azonban kissé csalóka, mivel legtöbb esetben valójában nem a csont fájdalmáról van szó. A kellemetlen érzéseket sokszor a lábszár elülső részén található idegek rendellenes nyomódása, nyomódása, izomhúzódás, esetenként a szövetek és a sípcsonthoz tapadó inak együttes vagy éppen külön jelentkező gyulladása okozza – noha valóban gyakran érezzük úgy, mintha a csontokban jelentkezne a fájdalom.

Mi minden válthat ki fájdalmat a sípcsont környékén?

  • Például, ha minden előzetes felkészültség, edzettség nélkül hirtelen nagyobb terhelésnek tesszük ki a lábunkat, akár egy komolyabb túrázás vagy hosszabb gyaloglás alkalmával anélkül, hogy tisztában lennénk lábunk terhelhetőségével, könnyen kialakulhat komolyabb sípcsont fájdalom. 
  • A rendszeresen edzők esetébenl ez a probléma általában akkor jelentkezik, ha például alapozó edzések során túlterhelik a lábukat, vagy megfelelő bemelegítés nélkül teljesítik a kiszabott futás mennyiségeket. 
  • A sípcsont fájdalmát okozhatja az is, ha nem megfelelő sportcipőt választunk, vagy túl kemény, esetleg túl egyenetlen talajon futunk.
  • Másik lehetséges ok, ha olyan hideg időjárási viszonyok között edzünk, amikor az átlagosnál több bemelegítésre lenne szükségünk, de ezt elhanyagoljuk. 
  • Gyakori kiváltó ok a túlsúly, mivel a lábunkra eső túlzott terhelés könnyen vonhatja maga után a sípcsont fájdalom kialakulását.
  • Statikai problémák, lábfej deformitásai ( bütyök, lúdtalp).
  • Rossz sportcipő
  • Boka beszűkült mozgása.
  • Nem megfelelő futótechnika.

Mikor érdemes a sípcsont fájdalom betegségre gyanakodni?

Amikor a sípcsont elülső részén, illetve annak környékén érezzük a fájdalmat, akkor minden bizonnyal sípcsont fájdalommal állunk szemben. Ez jelentkezhet egyetlen ponton vagy nyilalló fájdalomként is, de megeshet, hogy görcsöléses tüneteket tapasztalunk. 

Ha nyomásra érzékeny a sípcsontunk, illetve a környéke, akkor is alapos okunk lehet a gyanakvásra. 

Amennyiben a sípcsont enyhébb nyomásra is érzékeny, érdemes kivizsgáltatni a problémát, hiszen komolyabb sérülés is állhat a megjelenő tünet hátterében.

A sípcsont fájdalom jele lehet az is, ha lejtőn lefelé vagy egyenetlen talajon sétálva jelentkeznek a panaszok. 

Rossz hír, hogy a sípcsont fájdalmak heteken vagy akár hónapokon keresztül is kínozhatnak bennünket, éppen ezért nagyon fontos, hogy mielőbb végeztessünk szakszerű kivizsgálást, és a diagnózist követően egyből kezdjük meg az előírt terápiát.

A fájdalom a bokánál jelentkezik és a mozgása beszűkült.

Hogyan diagnosztizálják a sípcsont fájdalmat? 

Amikor a fájdalom akadályozza a mindennapok megszokott életvitelét és legalább öt napja tart érdemes orvoshoz fordulni. 

A vizsgálat menete 

  1. Az orvos kikérdezi a beteget. 
  2. Passzív fizikális vizsgálat ( tapintás, nyomás és mozgatás a sípcsont, boka, térd és csípő esetében). 
  3. Aktív mozgásos feladatok (ugrálás, járás). 
  4. Szükség esetén RTG és MRI.

A sípcsont fájdalom gyógyításának lehetséges módjai

A sípcsont fájdalmak gyógyításának egyik leghatékonyabb módja lehet, ha csökkentjük a lábunkat ért terhelést. Ezt elsődlegesen úgy érhetjük el, ha a szakemberek által ajánlott térd- vagy bokatámaszt használjuk a mindennapi élettel járó mozgás vagy állás során. 

A legszerencsésebb persze, ha minél többet tudjuk pihentetni, leginkább vízszintes helyzetben a lábakat. Erre azonban csak ritkán van lehetőség, éppen ezért a speciális támaszok mellett tapaszokkal, krémekkel vagy éppen gyógyszeres kezeléssel tudjuk csökkenteni a fájdalmat. 

Miután sikerült megszabadulni a fájdalomtól, érdemes speciális gyógytorna segítségével a lábszár elülső részén húzódó izmokat nyújtani, illetve szintén szakember segítségével a boka mozgásfunkcióit helyreállítani.

Gyakran előfordul, hogy a sípcsont fájdalmak elmúltával a kiváltó okok feltérképezéséről, megszüntetéséről már megfeledkezünk, ami sajnos komoly hiba, hiszen így újra és újra visszatérhetnek a panaszok. Éppen ezért meg kell találni a megfelelő kiképzésű cipőt, vagy éppen szükség lehet lúdtalpbetét használatára, illetve a már korábban említett bokatámasz használata is megakadályozhatja a sípcsont fájdalmának újbóli kialakulását.

Hogyan előzhetjük meg a sípcsont fájdalmát?

A különböző sérülések és mozgásszervi panaszok megelőzésében nagyon fontos szerepet játszik a sportolást vagy egyéb fizikai igénybevételt megelőző megfelelő bemelegítés, illetve a fizikai terhelést követő nyújtás. Ezek fontosságát sajnos nem lehet elégszer hangsúlyozni.

A sípcsont fájdalmának megelőzéséről tudni érdemes, hogy fontos szerepet játszik a sportolást vagy egyéb fizikai igénybevételt megelőző megfelelő bemelegítés.

Amennyiben túlsúllyal küzdünk, igyekezzünk megszabadulni a felesleges plusz kilóktól annak érdekében, hogy ne terheljük túl a lábainkat mozgás során. 

A megelőzés egyik legfontosabb kelléke a térdkalácsot szabadon hagyó térdtámasz, illetve a bokatámasz, amelyek megfelelő stabilitást biztosítanak a legkülönfélébb mozgások során.

Ne terheljük túl a lábat és válasszunk megfelelő cipőt a fizikai aktivitáshoz. A mozgást a megfelelő edzettségi állapotunkhoz mérjük.

Az öndiagnózisban rejlő veszélyek

A lábszárban jelentkező fájdalmaknál nem minden esetben a sípcsont körül kell a probléma kulcsát keresni. Előfordulhat sajnos, hogy a fájdalmakat – bár azok helyileg megegyeznek a sípcsont fájdalom helyével – mélyvénás trombózis vagy éppen egyéb krónikus vénás elégtelenségek okozzák. Ezekkel a rendellenességekkel pedig nem szabad viccelni. Éppen ezért, hacsak nem vagyunk 100%-osan biztosak abban, hogy a sípcsont fájdalmak hátterében nem állhatnak életveszélyes okok, ajánlatos minden esetben haladéktalanul szakember segítségét kérni a pontos diagnózis felállítása érdekében.