Minden bizonnyal sok embernek ismerős az a mondat, különösen, amikor ház körüli munkák során, vagy költözködéskor kell megfogni, cipelni valamit, hogy sajnos nem emelhetek, mert porckorong sérvem van. Ilyenkor első hallásra hajlamosak lehetünk legyinteni és talán nem is vesszük túl komolyan a dolgot, persze csak akkor, ha nem mi szenvedünk ebben a betegségben. Pedig a porckorong sérvet, más néven gerincsérvet nem szabad félvállról venni.
Mikor beszélünk porckorongsérvről?
Ahhoz, hogy megértsük a porckorongsérv miben létét, kicsit messzebbről kell elindulni, hiszen a gerincoszlop és a csigolyák ismerete nélkül csak felületes ismereteket szerezhetünk e témakörrel kapcsolatban. Gerincoszlopunkat összesen 24, ún. valódi csigolya alkotja (öt ágyéki, tizenkét háti és hét nyaki). Ezeknek a csigolyáknak a közös jellemzői, hogy henger alakú csigolyatestekből, csigolyaívekből, keresztnyúlványokból és tövisnyúlványokból állnak. Hogy miért fontos ez a témánk szempontjából? Mert a porckorong nem más, mint a csigolyatestek között elhelyezkedő porclemez, amely egyrészt egy belső, viszonylag puhább, zselésebb részből és egy külső, rostos anyagú gyűrűből áll. Ennek a porckorongnak nagyon fontos feladata van, hiszen biztosítania kell a gerinc hajlékonyságát, amellett, hogy a csigolyák összeköttetéséért is felelős.
Latinul „discus hernia” a porckorongsérv elnevezése, amit azért nem árt, ha tudunk, mivel a kapott leleten találkozhatunk ezzel a kifejezéssel. De, hogy a lényegre is rátérjünk, a porckorongsérv tulajdonképpen nem más, mint amikor a belső, kocsonyás rész kitüremkedik a „házából”. Ez leggyakrabban a csigolya csatornában jelenik meg, de előfordulhat, hogy meg sem áll a gerinccsatornáig, nem kis kellemetlenséget okozva ezzel. Maga a kellemetlenség pedig nem más, mint a kínzó derékfájás, amely a porckorong sérv jellemzőjeként általában lefelé sugárzik a comb irányába.
A porckorongsérv elsődleges tünetei
A leggyakoribb válfaja a porckorongsérvnek az ágyéki, ún. lumbális porckorongsérv, amely éles, szúró, vagy éppen tompa fájdalom kíséretében jelentkezik a hátunk alsó tájékán. Ez a fájdalom aztán a derékból kiindulva a fenéken át jobb esetben az egyik, rosszabb esetben mindkét comb hátsó részébe sugárzik. De előfordulhat, hogy ez a sugárzás, amelyet tompa, szúró, vagy éppen égő fájdalomként élünk meg, egészen a lábfejig terjed ki. Az érintett idegek mentén zsibbadás, illetve kellemetlen bizsergő érzés alakulhat ki a lábban. Ezzel párhuzamosan a láb izmai elgyengülhetnek, azaz egészen komoly izomgyengüléssel is számolni kell a porckorongsérv tünetei között. Amikor akár a lábujjhegyre-, akár a sarkunkra állás erős fájdalommal jár, akkor sajnos nagy az esély a porckorongsérvre.
A tünetek között mindenképpen érdemes megemlíteni, hogy a fájdalom és a gyulladás miatt a gerinc mozgékonysága nagymértékben csökkenhet. Emellett a fájdalom fokozódhat köhögés, tüsszentés közben egyaránt, éppen ezért az allergia szezonban különösen kellemetlen lehet porckorongsérvvel is küszködni. Napjainkban sajnos egy gyakoribbak azok az elfoglaltságok, amelyek vagy ülő, vagy egy helyben történő álló hosszabb időtöltést igényelnek. Porckorongsérv esetén ezek a tevékenységek sajnos különösen fájdalmasak, hovatovább elviselhetetlenek lehetnek.
A porckorongsérv gyógyítása, a McKenzie-módszer
Ahogy a gerincet érintő betegségeknél általában igaz, a porckorongsérv esetében is a konzervatív kezelések körében szinte elengedhetetlenül fontos a megfelelő gyógytorna. A szakemberek általában az ún. McKenzie módszert javasolják, amelynek lényege a gerinc specifikus mozgásainak és megfelelő pozícióinak alkalmazása a fájdalom csökkentése és a helyes funkciók helyreállításának érdekében. A gyakorlatok általában a gerinc hátrafelé történő meghajlítására irányulnak, mivel ez a mozdulatsor segíthet a leginkább csökkenteni a porckorong előboltosulását, amellett, hogy enyhítheti a nyomást az idegeken.
A módszer talán legfontosabb eleme mégis az, hogy nagyon komoly hangsúlyt fektet az önkezelésre, illetve a betegek megfelelő oktatására. Megtanít arra, hogyan végezzük el otthonunkban a megfelelő gyakorlatokat és hogyan kerüljük el azokat a testtartásokat és tevékenységeket, amelyek súlyosbíthatják a problémákat. Természetesen ez a módszer is folyamatosan alkalmazkodik a beteg állapotának változásaihoz.
Ha nem kezelik időben és megfelelően a porckorongsérvet, a betegség könnyen rosszabbra fordulhat és akár műtéti beavatkozás is szükségessé válhat, de sajnos akár a bénulás is előfordulhat a következmények között.