Amikor combunk belső részén, az ún. combtőben jelentkezik fájdalom, akkor az esetek többségében arra lehet gyanakodni, hogy például sportolás előtt nem melegítettünk be kellőképpen, így minden bizonnyal mozgás közben meghúzódhatott az izmunk. Természetesen ez a jobbik eset, bár ez is nagyon kellemetlen tud lenni a fájdalom tekintetében. Előfordulhat azonban, hogy komolyabb probléma áll a belső comb fájdalma mögött. Éppen ezért az alábbiakban egy rövid áttekintést nyújtunk arról, hogy mit is érdemes tudni a combtő tájékán érzett fájdalmak kialakulásának okairól.
Milyen fájdalmak jellemzik a belső combnál jelentkező problémákat?
Sajnos nagyon sokrétű és változatos problémákkal szembesülhetünk akkor, amikor a belső combban jelentkezik a fájdalom. A belső fájdalom a tompa érzéstől egészen az égető érzésig vagy éles szúró fájdalomig terjedhet. A legenyhébb esetekben csak azt érezzük, hogy nehezen megy a járás és egy könnyed sétálás is komoly erőfeszítésünkbe kerül. Előfordulhat, hogy a fájdalom még nem is jelentős, de idegesítő kattogást vagy nem természetes súrlódást hallunk járás közben. Lényegesen komolyabb fájdalommal jár, ha izomgörcsökkel vagy éppen a combunkban beálló merevséggel kell megküzdeni. Sajnos látható jele is lehet a problémának, hiszen előfordulhat, hogy duzzanatot észlelünk a combunk belső részén, amely érintésre is komoly fájdalom forrása lehet.
Milyen okok vezethetnek a combtő fájdalmak kialakulásához?
A belső combfájdalom általában valamilyen háttérben meghúzódó állapot következménye, melyek közül az alábbiak a leggyakoribbak:
Izomhúzódás
Ez a probléma az esetek többségében akkor jelentkezik, amikor bemelegítés nélkül kezdünk komolyabb, a combunkat alaposan igénybe vevő testedzésbe. Ilyen esetekben az ismétlődő, az izomzatunknak, különösen a combunknak megterhelő mozgás, az izmok túlerőltetése vezethet a húzódáshoz. Az izomhúzódás leggyakoribb tünete a hirtelen jelentkező fájdalom, érzékenység, izomgörcsök, merevség, gyengeség mellett a mozgástartomány korlátozottsága, illetve a zúzódás, az elszíneződés vagy éppen a duzzanat és a csomóérzés a combunk belső részén. Az ilyen problémákat, ha enyhébb lefolyásúak, akkor otthon akár jéggel vagy gyulladáscsökkentő gyógyszerrel kezelhetjük. Amennyiben a fájdalom nem csillapszik, vagy zsibbadni kezd a lábunk, akkor mindenképpen ajánlatos orvoshoz fordulni a problémával.
Mélyvénás trombózis vagy vérrög
A vérrögök némiképp alattomos sajátossága, hogy többnyire nem okoznak különösebb problémát, amennyiben legalábbis a nagyságuk vagy elhelyezkedésük „nem sért érdekeket”. Ha azonban a vérrög valamely fő vénában alakul ki, akkor nemcsak hogy erős fájdalmat, duzzanatot, érzékenységet érezhetünk a belső combunkban, de a kialakuló mélyvénás trombózis akár nagyon súlyos állapotot is előidézhet. Bár általában inkább az alsó lábszárra jellemző ez a probléma, sajnos a combban is kialakulhat trombózis. Előfordulhat, hogy ez teljesen tünetmentesen jelentkezik, de az esetek többségében a comb belső részén melegérzetet vagy kékes elszíneződést tapasztalhatunk.
A mélyvénás trombózis természetesen nem játék, hiszen előfordulhat, hogy ebből akár az életet veszélyeztető tüdőembólia alakulhat ki abban az esetben, ha a kezdetben a combban található vérrög a tüdőbe vándorol.
Ennek tünetei lehetnek:
- Hirtelen légszomj
- Mellkasi fájdalom vagy kellemetlen érzés
- Gyors pulzus
- Szédülés
- Vér felköhögése
A mélyvénás trombózis kialakulását segítheti elő
- Véna sérülés
- Túlsúly – családi hajlam
- Véna katéter
- Dohányzás
- Terhesség
- Műtét
- Fogamzásgátló tabletta vagy hormonterápia
- Hosszabb ideig tartó ülés
Kezelés
- Vérhigító készítmény
- Kompressziós harisnya
- Súlyosabb, későn kezdett kezelésnél szűrő beépítése a nagy vénába, melyet időszakosan tisztítani kell.
Sérv
Elsősorban az ágyék és a comb találkozásánál alakulhat ki sérv, amelynek legkönnyebben felismerhető jele, ha a combunkban csomót észlelünk. Amennyiben szakember által által fizikális vizsgálattal megállapításra kerül a sérv ténye, akkor az általában a méretétől és a súlyosságától függően kezelhető:
- egyszerű életmódváltással,
- gyógyszerekkel,
- a legsúlyosabb esetekben pedig műtéti úton.
Csípőproblémák
A csípőtáji problémák közül az ún. osteoarthrosis az egyik leggyakoribb betegség, amelynél a fájdalom a belső combban is jelentkezhet. Amikor a csípőízületben a csontvégeket borító porc kopásnak indul, akkor ez sokszor nemcsak csípőtáji fájdalommal és a mozgás nehezítettségével jár, de előfordulhat a combtőbe kisugárzó fájdalom is. Ilyen esetekben a szakemberek általában életmódbeli változásokat, azon belül is elsősorban a megfelelő testsúly elérését és annak megtartását javasolhatják a fizio- és balneoterápia illetve gyógyszeres kezelés mellett. Szükség esetén műtét is szóba jöhet.
L2 gyök
Spondylosis és/ vagy porckorongsérv is okozhat belső comb fájdalmat.
Terhesség
A szimfizis pubisz diszfunkció (SPD) súlyos fájdalmat okoz. Általában a második trimeszter elején kezdődik, a medence szalagjai nagy mértékben ellazulnak és fájdalom illetve gyulladás alakul ki.
Tünetei:
- Égető fájdalom a belső combba sugározva
- Kattogás vagy súrlódás mozgás közben
- Nehézség sétálás közben, lépcsőzésnél vagy ágyban fordulásnál
Kezelése: .
- Pihenés
- Medence és háti izmok erősítése
- Medenceöv stabilizálás segédeszközzel
- Jegelés
Általában a szülés után megszűnik a fájdalom.
Női betegségek
Főleg menstruáció alatt jelentkezik a fájdalom, mint endometriózis és adenomyosis.
Csípő ütközéses szindróma ( femoroacetabularis impingement)
Ebben az esetben a csípő ízület csontjai rendellenesen alakulnak ki, mozgás során dörzsölődnek egymáshoz, ezáltal károsodik az ízület. Előfordul fájdalom mentesen is, de általában fájdalommal és merevséggel jár a belső combban.
Kezelés:
- Tevékenységek elhagyása
- Fájdalomcsillapító gyógyszer
- Fizioterápia
- Szükség esetén műtét
Vesekő
Egyes vesekövek nem okoznak fájdalmat, mások nagy fájdalommal járnak a húgyutakon áthaladva. Elsősorban az ágyék felé sugároznak ki, de előfordulhat a belső comb irányába is.
Kezelés:
Magától is távozhatnak a kövek, egyéb esetben orvosi kezelésre van szükség, kövek feloldására vagy eltávolítására.”
A belső combfájdalom megelőzése
Természetesen amikor bekövetkezik a baj, az ember utólag már könnyen okos. De ha időben gondolunk azokra az életmódbeli tanácsokra, amelyekkel általánosságban tehetünk testi jóllétünkkért, azzal nagy eséllyel elejét vehetjük a különböző eredetű combfájdalmak többségének is. Ehhez legfontosabb:
- odafigyelni a testsúlyunkra,
- rendszeresen mozogni,
- alaposan bemelegíteni sportolás előtt,
- és ha gyengék a térd ízületeink vagy a lábat túlzottan igénybe vevő munkát végzünk, például egy térdtámasszal stabilizálni a térdünket.
- a medence és az alsó végtag stabilizáló izmainak megerősítése