A víz gyógyító ereje

A víz gyógyító ereje kétségtelen. Hazánk változatos gyógyvizei szerencsére elkényeztetik a magyar és a környező országokból érkező gyógyulni vágyó betegeket.

Ma már sajnos egyre kevesebb hazánkban a természeti érték, azonban a hazai gyógyfürdők ilyenek. Népszerűségük, már csak gyógyító erejükkel vetekszik és ez így együtt valóban nagyon komoly vonzerő. Gyógyfürdőink szolgáltatásait a határainkon túlról érkező turisták éppúgy élvezik, akár csak mi. A belföldi turizmusban kiemelt szerepet kapnak, különösen az idősebb generációk körében, és ma már elmondható, hogy a korábbi évekhez képest is, fokozottabb népszerűségnek örvendenek.

A köznyelv gyakran egy kalap alá veszi a termál, illetve gyógyfürdőket, és bár igaz, hogy számos közös tulajdonsággal rendelkeznek, azért mégis különböző tartalmat hordoznak. A gyógyfürdő ugyanis – talán kicsit furcsán hangzik – de kizárólag egy jogi kategória. Általában a gyógyfürdők esetében a gyógyvízzel, vagy éppen gyógyiszappal rendelkező fürdőkről beszélünk, anélkül, hogy a fürdőgyógyászati kezeléseket is e kategóriába sorolnánk. Természetesen a föld alól feltörő ásvány, vagy éppen termálvíz gyógyító célú felhasználására is számtalan gyógyfürdőt létesítettek már. Kicsit nyersen fogalmazva, de a közműhálózatból érkező melegített víz segítségével alkalmazott hidroterápiás, vagy éppen fizioterápiás kezeléseknek helyet biztosító intézményeket a szakemberek szintén gyógyfürdőknek nevezik.  A víz gyógyító erejét fizikai és kémiai hatása révén fejti ki testünkre. A felhajtóerő csökkenti a gerincre és az ízületekre nehezedő gravitációs nyomást, a víz áramlása jótékonyan masszírozza a bőr alatti izmokat, a meleg tágítja az ereket, a gyógyvizekben található ásványi anyagok pedig a bőrön keresztül felszívódva fejtenek ki pozitív hatást. A vizek hatását ásványi anyag- és gáztartalma, hőmérséklete alapján szokták vizsgálni. Emellett a pszichénkre is hatást gyakorol a víz.

Persze azért az egyértelmű, hogy amikor gyógyfürdőről beszélünk, akkor szinte mindenkinek kivétel nélkül Hévíz és Harkány jut az eszébe első körben. Az alábbiakban – a teljesség igénye nélkül – a hazai gyógyfürdőkhöz szeretnénk az általános ismeretek mellett egy kis extra kedvet ébreszteni.

Közel 500 méter mélyről tör fel Bogácson a gyógyító termálvíz

A Bogácsi Gyógy- és Strandfürdőn kilenc medence várja többek között a gyógyulni vágyó vendégeket is, amelyekből hat kimondottan gyógyvízzel van feltöltve. A fürdőben jelentős kéntartalmú, valamint kalcium, magnézium és hidrogén-karbonátos gyógyvíz áll elsősorban a reumatikus panaszokkal, mozgásszervi és ízületi problémákkal, valamint gyomor és légcsőhurut betegségekkel küzdők részére, de fontos megjegyezni, hogy a kénes víz párája például az érszűkület megelőzésében is jelentős szerepet játszik. Az itt található gyógyvizek esetében tudnunk kell, hogy legfeljebb 20-25 percet szabad egyhuzamban a medencében tölteni. Természetesen annak azonban semmi akadálya, hogy naponta akár többször is élvezzük a bogácsi vizek gyógyító hatásait.

Már a törökök is kihasználták az egri fürdő gyógyító hatását

Az Egri Termálfürdő és a szomszédságában található törökfürdő medencéit egyaránt gyógyvízzel töltik fel. A bogácsihoz hasonlóan az egyik kalciumban, magnéziumban és hidrogén-karbonátban gazdag, míg a másik, a törökfürdőben található medence radonos gyógyvíz. Bármelyik medencében is mártózunk meg, biztosak lehetünk abban, hogy ha mozgásszervi problémával, különféle izomfájdalmakkal, vagy lumbágóval, ízületi panaszokkal küszködünk, akkor szervezetünk különösen hálás lesz egy kellemes egri kikapcsolódásért.

A víz gyógyító ereje kétségtelennek számít. Hazánk bővelkedik a különféle gyógyhatású termálfürdőben és gyógyfürdőkben az ország minden egyes tájegységén.

Hévíz, ahol a tó vízkészlete hetente kétszer cserélődik

Kevesen gondolnák, de a több mint négy hektár nagyságú tavat közel 40 ezer liter friss vízzel táplálják a környék gyógyvízű forrásai. Ez önmagában is igazi kuriózumnak számít, de a tó felett meghúzódó párasapka, melyet hűvösebb időben élvezhetnek a fürdőzők a gyönyörű tündér rózsákkal a víz felszínén, és a közel 50 hektárnyi véderdő, valóban még a világon is egyedülálló élményt biztosítanak. A páratlan élmény mellett a gyógyhatása is egészen rendkívüli a hévízi tónak, amelyet egyfelől a víz összetételének (radon és kén is megtalálható a kalciumot, magnéziumot és hidrogén-karbonátot gazdagon tartalmazó gyógyvízben), másfelől a tó medrét borító tőzegrétegnek köszönhet. Elsősorban a mozgásszervi panaszok enyhítésére javasolják a szakemberek a hévízi gyógyvizet, de a csontritkulástól kezdve az ízületi és nőgyógyászati betegségeken át egészen a reumáig és a pikkelysömörig nagyon sok betegség gyógyítására, és ami talán még ennél fontosabb, megelőzésére is remek megoldást jelent, a Balaton közelsége miatt is nagy népszerűségnek örvendő település gyógyvize.

Közel a felszínhez 60 fokos vizet adnak a ritkaságszámba menő harkányi gyógykutak

Orvosi és gyógyászati szempontok alapján az ország egyik szakmailag legerősebben alátámasztott gyógyvize található Harkányban. Európában egyedülálló, hogy a literenkénti ezer milligrammot is meghaladja a gyógyvíz ásványianyag-tartalma. A vízben kimutatható kén-hidrogén, mivel mind belélegezve, mind pedig a bőrön keresztül gyorsan szívódik fel a szervezetünkbe, ezért egyaránt hatékony gyógymód a mozgásszervi és ízületi megbetegedésekre.

Azt azért mindenképpen meg kell említenünk, hogy az általunk ebbe a cikkben kiemelt gyógyfürdők mellett Budapesten és vidéken is számtalan, méltán közkedvelt, az egészségre pozitív hatással bíró gyógyfürdő található.