A váll a testünknek egy igencsak összetett része, és sajnos előfordul, hogy hosszú időn át fennálló, fájdalmas elváltozások érintik. Ha nem múló vállfájdalommal küzdünk, jobb, ha minél előbb segítséget kérünk. Mert szakszerű diagnózis és kezelés nélkül a panaszok állandósulhatnak, és ez szervezetünk egyéb mozgásszervi funkcióira is kihatással lehetnek. Hogy mi okozhat vállfájdalmat, milyen tünetekkel kell számolnunk, és ezek hogyan kezelhetők? Ennek járunk most utána.

A váll szerkezete

Mielőtt rátérnénk a vállfájdalom okaira és annak kezelési módjaira, nézzük meg a váll felépítését!

Testünkben a vállízület biztosítja a legnagyobb kiterjedésű mozgástartományt; az ízületen több izom is keresztülhalad, illetve hozzá tapad. A rotátorköpeny szerepe kiemelkedő, melyet négy izom alkot és a kar mozgatását és stabilitását biztosítja. A vállöv csontozatát a kulcscsont, a lapocka és a felkarcsont alkotja. A felkarcsont ízületi feje a kulcscsont és a lapocka által határolt öblös területbe (vápába) illeszkedik, létrehozva ezzel a vállízületet. A nyáktömlő (bursa) a súrlódás megelőzéséért és a külső hatások, nyomások tompításáért felelős vékony és síkos párna, amely a csont és a bőr – vagy egyéb szöveti részek – között fekszik. A vállöv részét képezik a szalagok, az inak és a porcok.

Testünkben a vállízület biztosítja a legnagyobb kiterjedésű mozgástartományt; az ízületen több jelentős izom is keresztülhalad, illetve hozzá is tapad.

Milyen tünetekkel járhat a vállfájdalom?

Mint minden fájdalmat, a vállfájdalom érzését is nehéz jól körülírni, pontosan meghatározni. A problémát kiválthatja egy egyszerű túlerőltetés, húzódás, egy rossz mozdulat, helytelen testtartás, ízületi kopás, de akár a klimatizált helyiségek hideg levegője. A vállfájdalom lehet állandósult, éjszaka jelentkező, vagy csak bizonyos mozdulatokra fellépő is. A legjellemzőbb fájdalomtípusok:

Mindegyik fájdalomtípus, illetve tünet más-más problémát takarhat, ezért is fontos, hogy minél előbb forduljunk szakemberhez, aki segít a diagnózis felállításában és a kezelés irányának meghatározásában.

A vállfájdalom hátterében meghúzódó okok

Vállízületi gyulladás

A vállízület gyulladása jobbára a középkorúakat érintő probléma. Okozhatja például az ízületek túlterhelése, de a vállizomban, a bursák (nyáktömlők) környékén található mészlerakódás is. Sportolók és nehéz fizikai munkát végzők körében azonban már egészen fiatalon is begyulladhatnak a vállízületek.

A váll túlterhelése – vállcsúcsfájdalom

Vállcsúcsfájdalom akkor jelentkezik, amikor a váll izmai és a vállízületek nagyerejű nyomóhatás alá kerülnek. A konditeremben a fej fölött végzett vállizom-erősítő gyakorlatok (például a fej fölé nyomás vagy a vállból nyomás) pontosan ilyenek, hiszen mozgás közben a súly egy része közvetlenül az ízületekre terhelődik. Eleinte tompa fájdalmat tapasztalhatunk, amely később fokozódhat, és a fej fölötti mozgások során minden egyes ismétlés nyilalló fájdalommal járhat. 

Meszes lerakódás

A vállban bekövetkező meszes lerakódás szintén a negyven pluszos korosztály számára okoz leggyakrabban problémát. A vállizom fájdalmát az ízületi porc anyagcseréjének rendellenessége, a mészkristályok felépülése és lebomlása idézi elő. A panaszok nagyrészt egy-egy hirtelen mozdulat után jelentkeznek, és erős fájdalom kísérheti őket.

Rotátorköpeny-sérülés

A rotátorköpeny sérülésekor két eset lehetséges. Egyrészt az ín vagy az ínhüvely gyulladhat be, ekkor rotátorköpeny-gyulladásról beszélünk. Súlyosabb esetben azonban az ín vagy az izom – vagy akár mindettő – részben vagy teljesen le is szakadhat, ekkor már azonban rotátorköpeny-szakadással van dolgunk.

Nyáktömlőgyulladás (bursitis)

A gyulladás súrlódás következtében alakul ki. Ütközési szindróma fennállásakor a karok emelése közben az inak szüntelenül összeütköznek a lapocka csontnyúlványával, és a felkarcsont összenyomja őket – ebben az esetben a panaszok a kar emelésekor érezhetők. A vállfájdalom fekvéskor is megkeserítheti a mindennapokat, különösen akkor, ha oldalfekvésben pihenünk.

Befagyott váll szindróma

  1. Fagyás 4-6 hónapon át tart erős fájdalommal. Az ízület bemerevedik és a mozgathatóság csökken. 
  2. Befagyott fázis: fájdalom mértéke csökken, a mozgástartomány továbbra is beszűkült marad. Az első tünetektől egy évig tart.
  3. Kiolvadási fázis: egy éven át tart, amely során az ízület mozgathatósága lassan helyreáll, a fájdalom megszűnik. 

Ízületi kopás 

Az ízületi felszínek elkopnak, melynek következtében fájdalom és mozgástartomány beszűkülés alakul ki.  

Nyaki és háti problémák

 Amelyek vállba sugároznak ( nem nyaki eredetű).

A stressz mint kiváltó ok

Ha túl nagy a munkahelyi nyomás, vagy a magánéletünkben élünk feszültséggel teli időszakot, azt lelkileg és testileg egyaránt megérezzük. Ugyanis a stressz az izmokat és az ízületeket is megfeszíti, és szó szerint a bőrünkön tapasztaljuk a feszültséget. Ekkor az izomtónusunk keményebbé válik, és az ízületeink a folyamatos terhelés hatására erősen megfájdulhatnak. Éppen ezért a stressz sem kizárható tényező a vállfájdalom okai közül.

A vállfájdalom kezelési lehetőségei 

Konzervatív

 Gyógytorna

 A gyógytorna kiváló választás a sérült vállízületek és vállizmok helyreállításához. A gyógytornász az előzetes állapotfelmérést követően olyan gyakorlatokat mutat, amelyek rendszeres végzése elősegíti a regenerálódást, és teljes mértékben visszanyerhetjük a mozgásfunkcióinkat.

A gyógytorna kiváló választás a sérült vállízületek és vállizmok helyreállításához, rehabiliációjhoz, ezért panasz esetén érdemes ehhez a módszerhez fordulni.

 Manuálterápia

A manuálterápia egy passzív részvételt igénylő kezelés, tehát nem kell önállóan gyakorlatokat végeznünk, hanem teljes mértékben a manuálterapeuta kezeire bízhatjuk magunkat. A manuálterápia fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatása mellett segíti az ízfelszínek helyes érintkezését, és növeli a mozgástartományt. Általában a páciensek nem csak kezelésként, hanem relaxációs programként tekintenek rá, hiszen a görcsös és megfeszült izmok ellazítása pozitív hatásokat eredményez testileg és lelkileg egyaránt.

Műtét 

Súlyos esetekben, például rotátorköpeny – szakadás, előrehaladott ízületi kopás vagy bizonyos típusú vállficam esetén jön szóba.

 

Megelőzés 

Jobb megelőzni a bajt, mint kezelni a kialakult problémát. A váll panaszai leggyakrabban a modern életmód sajátosságai miatt jelentkeznek. Ebbe tartozik bele a preventív gyógytorna, amely a váll és lapocka körüli stabilizáló és mozgató izmok megerősítésére szolgál. Sporttevékenységek megkezdése előtt a megfelelő bemelegítés és nyújtás. Irodai munkavégzés esetén egy- kettő óránként felállni és megmozgatni a testet. Fizikai munkavégzés esetén az ismétlődő mozdulatokat ellentétes irányú mozgással kompenzálni.