Noha önmagában nem ehető, a vadgesztenyét rengeteg betegség ellen használhatjuk. A népi gyógyászat úgy tartotta, hogy aki egy gesztenyével a zsebében jár-kel mindennap, azt komolyabb betegség nem érheti. A modern orvostudomány a 19. század vége táján fedezte fel a pozitív hatásait, és azóta is előkelő helyet foglalnak el a vadgesztenye alapú készítmények a gyógyszertárak, gyógynövényboltok és drogériák polcain. De milyen panaszokra nyújthatnak megoldást a vadgesztenyéből készült termékek? Milyen hatóanyagoknak köszönhetően vált „ezerarcú gyógynövénnyé”?
A vadgesztenyefa minden része gyógyhatású – de csak külsőleg!
A gyógyhatású vadgesztenye-készítmények többsége azokból a gyönyörűen fénylő-mosolygó, vörösesbarna gesztenyékből (a fa terméséből) készülnek, amit gyerekként és felnőttként is szeretünk az őszi séták során a kezünkbe venni, zsebre vágni és hazavinni. A lisztté porítva pépesíthető termés mellett azonban a vadgesztenyefának a kérge, a levele és a virága is tartalmaz gyógyhatású összetevőket. A levélből teát, tinktúrát és különböző főzeteket lehet készíteni például borogatáshoz és ülőfürdőnek, míg a kéregből a kozmetikai ipar von ki fényvédő anyagokat.
Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a vadgesztenye levele és termése a benne lévő szaponin miatt mérgező az ember számára, ezért bármilyen házilag készült vadgesztenye-készítmény belsőleges alkalmazása tilos. Hatóanyaga gyomorbántalmak, bélrendszeri problémák, valamint lázas megbetegedések előidézője is lehet, ami különösen gyermekekre nézve veszélyes.
A termés két legfontosabb hatóanyaga: az eszcin és a szaponin
Mivel a termés önmagában mérgező, gyógyszer is csak más hatóanyagokkal elegyítve készíthető belőle. Amíg a vadgesztenye termését (magját) szaponintartalma miatt használjuk fel többek közt „mosódióként”, addig a benne lévő eszcinnek köszönhetően kiválóan alkalmas:
- visszérbetegség,
- a lábszárfekély,
- az aranyér,
- vérrög,
- a lábvizenyő,
- a műtétek miatt kialakult ödémák,
- a köszvény,
- a csontfájdalmak,
- a csonttörés utáni duzzanatok,
- valamint egyéb mozgásszervi problémák esetén.
Fontos azonban szem előtt tartanunk, hogy az ízületi panaszok esetén a vadgesztenye alapú készítményektől önmagukban nem érdemes azonnali javulást várnunk. Mi magunk is tehetünk végtagjaink gyógyulásának érdekében, ezért érdemes különféle, akár egész nap hordható támaszokat – például csukló-, könyök-, térd– vagy bokatámaszt – beszereznünk. A megfelelő stabilizátorok használatával kellően tehermentesíthetjük ízületeinket, és biztosíthatjuk számunkra a fájdalommentes mozgást.
Milyen formákban jelenthet gyógyírt a vadgesztenye?
Tinktúra vagy krém
Bőrünkre kenve az anyag:
- újra megerősíti az érfalakat,
- enyhíti az érgyulladásos tüneteket,
- csökkenti a vénafal áteresztőképességét,
- valamint kiválóan karbantartja az ízületeket és a porcokat is.
Az alkoholos tinktúrával nem javasolt sokáig kenegetnünk a lábunkat, ugyanis az alkohol nagymértékben képes kiszárítani a bőrünket. Ha tapasztalunk némi bőrszárazságot, mindenképp szerezzünk be zsírban gazdag, hidratáló kenőcsöt, amivel ellensúlyozhatjuk a kialakult irritációt.
Vadgesztenye-kapszula
A vadgesztenye pozitív hatásait akár kapszula formájában is élvezhetjük, ha például vénaproblémák keserítik meg a mindennapjainkat. A vadgesztenye-kapszula rendkívül gyorsan képes enyhíteni ezeken a problémákon, ám szedése előtt mindenképpen kérjük ki a háziorvos véleményét!
Vadgesztenye-főzet
A vadgesztenye leveléből készített főzetet belsőleges kúrára nem ajánljuk hányingert, allergiás kiütéseket, valamint kellemetlen, hasmenést okozó hatása miatt, ám külsődleges borogatásokhoz, ülőfürdőhöz kiváló.
Ha gyakran küzdünk pattanásokkal, a vadgesztenye-teába mártogatott gézzel vagy törlőkendővel simítsuk át néhányszor a bőrfelületet, és a pattanások is hamar eltűnnek. Aki korpás fejbőrtől, zsíros hajtól szenved, annak érdemes kúraszerűen a fejét is átmosnia vele.
A vadgesztenye hatóanyagai fürdővízben feloldva is kifejtik jótékony hatásukat. Egy kiadós fürdő rendkívüli mértékben képes rugalmasítani, feszesíteni a bőrt, emellett a rosaceás, bőrpírra hajlamos bőrfelületről is képes eltüntetni a vöröses pírt. Az ülőfürdő aranyérre is kiváló gyógyír.
Mikor érdemes tiltólistára helyeznünk a vadgesztenyét?
A következő esetekben érdemes elkerülni a vadgesztenye bárminemű alkalmazását:
- Belsőleg alkalmazható gyógyszerként, különösen gyermekek esetén.
- Várandósság esetén és a szoptatás ideje alatt.
- Veseproblémák, valamint májbetegség mellett.
Mindemellett azt is érdemes tudnunk, hogy a vadgesztenyében lévő hatóanyagok gyakran semlegesítik a hagyományos gyógyszerek által kiváltott hatásokat, ezért otthoni használat előtt mindenképpen kérjük ki háziorvosunk tanácsait és aszerint járjunk el.