Amikor az ember sokat ül a számítógép előtt, vagy órákon át görnyed a telefonja felett, könnyen megeshet, hogy hirtelen fájdalmat érez a nyakban vagy a vállakban. Ez a rendkívül kellemetlen érzés azonban akár az ún. nyaki ideggyulladás jele is lehet. Leggyakoribb okként a porckorongsérvet említik, bár erős huzat vagy egy fertőzés is okozhatja. Ráadásul, ha a nyaki ideggyulladást nem kezelik megfelelően gyógytornával tartóssá és egyre súlyosabbá válhat. A gerincsérv kezelés hiányában akár bénulás is kialakulhat, ami már műtéti beavatkozást vonhat maga után. Fontos tehát időben felismerni és kezelni ezt az állapotot.  

Mikor gyanakodjunk nyaki ideggyulladásra?

A nyaki ideggyulladás vagy nyaki idegszorítás olyan állapot, amelyben a nyaki gerincben futó idegek nyomás alá kerülnek vagy irritálódnak.

A leggyakrabban előforduló tünetek

Fájdalom: erős, éles vagy tompa fájdalom a nyak területén, amely gyakran átsugárzik a vállakba, lapockákba, sőt akár a karokba is. Ez a fájdalom lehet állandó vagy időszakos, és jellemzően az ideg lefutását követi.

Kisugárzó tünetek: a fájdalom mellett gyakoriak a kisugárzó panaszok, amelyek a nyak mentén az idegek irányába terjednek. Ez általában érzékenységet, zsibbadást vagy akár bizsergést okozhat a karokban és az ujjakban.

Mozgáskorlátozottság: a nyaki ideggyulladás gyakran korlátozza a fej mozgását. Fájdalom vagy merevség jelentkezhet, ami megnehezíti a fej forgatását vagy hajlítását egy vagy több irányban. Átmenetileg segíthet például a nyakgallér viselése, de ha néhány napon belül nem tapasztalunk javulást, mindenképpen orvoshoz kell vele fordulni.

Érzékelés csökkenés: az érintett területen, azaz az érintett ideg lefutásánál az érzékelés csökkenhet, ami bizonyos esetekben érzéstelenséget vagy érzéketlenséget okozhat az adott területen.

Izomproblémák: ide tartozik az izomrángás, izomremegés vagy az izomgyengeség, amely gyakran a nyaki ideggyulladás tünetei között szerepelhet. Súlyosabb esetekben akár izomsorvadás is kialakulhat.

A tünetek sokfélesége miatt fontos felismerni a nyaki ideggyulladást. A jellemző tünetek közé tartozik az erős fájdalom, ami a karokba és lapockába is kisugárzik. Ez a fájdalom az ideg mentén rohamokban jelentkezik, gyakran legfeljebb 1-2 percig tart, és a fej mozgását is korlátozhatja. Ezen túl az érzékelés csökkenése az érintett végtagban, izomrángás és súlyosabb esetekben akár zsibbadás és izomgyengeség is jelentkezhet.

 A tünetek sokfélesége miatt fontos felismerni a nyaki ideggyulladást. A jellemző tünetek közé tartozik az erős fájdalom, ami a karokba is kisugározhat.

Mi okozhatja a nyaki ideggyulladást?

A nyaki ideggyulladás vagy nyaki idegszorítás kialakulásának hátterében több kiváltó ok is állhat.

Vegyük számba a leggyakoribbakat

Porckorongsérv: ez az egyik leggyakoribb ok, amely a nyaki idegek nyomásának vagy irritációjának kiváltó oka lehet. Amikor a porckorong kitüremkedik vagy sérül, nyomást gyakorol az idegekre, ami gyulladást és fájdalmat okozhat.

Rossz testtartás és túlzott terhelés: a hosszú ideig tartó rossz testtartás, például görnyedt ülés, a hát túlfeszítése hátrafelé vagy az egyoldalú terhelés (például rendszeresen csak egyik oldalon történő munkavégzés) is okozhat nyaki idegszorítást. A helytelen testtartás sokszor abból ered, hogy a térd és a boka fájdalmát próbáljuk enyhíteni a féloldalas járással és terheléssel, azaz a „sántikálással”. Azonban ezzel nemcsak azt kockáztatjuk, hogy a lábunk lassabban jön helyre a kelleténél, hanem az is, hogy az eredetileg csak a lábunkat vagy derekunkat érintő probléma dominó-szerűen tovább gyűrűzik és végül a nyaki területen okoz ideggyulladást. A kezdeti mozgásszervi problémák esetében segíthetnek a mindennapi használatra szánt gyógyászati segédeszközök, mint a deréktámasz, térdtámasz vagy a bokatámasz, ezzel kiküszöbölve a többi testrész további terhelését.

Sérülés vagy trauma: balesetek, például autó balesetek vagy sportbalesetek következtében a nyaki terület súlyos sérülése is nyaki ideggyulladást eredményezhet.

Izomgyengeség vagy izomfeszültség: ha az izmok gyengék vagy feszültek a nyaki területen, ez hozzájárulhat az idegek nyomásának vagy irritációjának kialakulásához.

Fokozott stressz: stressz és feszültség hatására a testben kialakuló izomfeszültség, különösen a nyaki izmokban, hozzájárulhat a nyaki ideggyulladás kialakulásához.

Genetikai tényezők vagy örökölt állapotok: néhány ember hajlamosabb lehet a nyaki ideggyulladásra genetikai hajlam vagy örökölt állapotok miatt. 

A nyaki ideggyulladás kezelésének lehetőségei

A legfontosabb, hogy időben felismerjük a tüneteket és minél előbb forduljunk szakemberhez, mivel a kezdeti szakaszban könnyebb lehet kezelni panaszokat és megelőzni a tünetek súlyosbodását. A kezelés a tünetek súlyosságától függ. Enyhébb esetekben elegendő lehet a pihenés, a helyes testtartás betartása és izomlazító gyakorlatok végzése. Fizioterápia, masszázs vagy akár speciális nyakizom erősítő gyakorlatok is segíthetnek a tünetek enyhítésében. Súlyosabb esetekben azonban orvosi kezelés, például fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők adása, de akár sebészeti beavatkozás is szükségessé válhat.

Panaszok esetén minél előbb forduljunk szakemberhez, manuálterapeutához. A kezdeti szakaszban könnyebb lehet kezelni és megelőzni a tünetek súlyosbodását.

A tünetek enyhítésére alkalmazott gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapító szerek szedésén túl fontos kezelni magát a kiváltó okot is. A gyógytorna ezt természetes módon, a mozgás által segít megszüntetni. A kezelés során a gyógytorna kiemelkedő fontossággal bír. A nyújtó gyakorlatok és az izomerősítés mellett a gyógytorna kiemelt figyelmet fordít a csigolyák stabilizálására és a helyes testtartásra. 

Egy másik hatékony módszer a McKenzie terápia, amely egyéni igényekhez igazított gyakorlatokat tartalmaz. Ezeket először a terapeuta felügyelete alatt végzi a beteg, majd otthon is alkalmazhatóvá válnak a kezelési módszer részeként.