A lumbágó és az isiász, amelyek megkeseríthetik hétköznapjainkat

A lumbágó és az isiász egyaránt kellemetlen, hosszan tartó derékfájdalmakhoz vezethetnek, ebből adódóan érdemes időt szánni a prevencióra.

A derékfájást sajnos nem a ritkán jelentkező problémák között szokták emlegetni a szakemberek. A fájdalmat, amely gyakorlatilag a 25 év feletti valamennyi korosztályra jellemző, a hát alsó részében található idegek irritálása okozhatja. A derékfájdalmak két legáltalánosabb megjelenési formája a lumbágó és az isiász. Ezek a szó legszorosabb értelmében nem nevezhetőek ugyan betegségnek, de mindenképpen „figyelmeztető jelként” szolgálnak, amelyre mindenképpen érdemes odafigyelni.

Amit a lumbágóról tudni érdemes

A lumbágó olyan izom- és csont eredetű probléma, amely a kötőszöveteket, a gerinc ágyéki és keresztcsonti részeit, a csontokat és az izmokat egyaránt támadja. Kimondottan jellemző megjelenési helye nincs, a bordák környékén, illetve attól lejjebb gyakorlatilag bárhol jelentkezhetnek a fájdalmak a hátunk alsó részén. A fájdalom mértéke is teljesen eltérő, hiszen egy enyhe, kellemetlen érzéstől kezdve a krónikus, nagyon komoly fájdalmakig mindent tud okozni a lumbágó. A felnőtt társadalom több mint 80%-a valamilyen formájában már átélhette a lumbágó okozta kellemetlenségeket, de leggyakrabban az idős embereknek kell szembesülniük ezekkel a problémákkal, ami nem véletlen, hiszen 45-50 éves kor felett a gerinc körüli izmok és maga a gerinc is már meggyengültebb, elhasználódottabb, mint a fiatalabb korosztályok esetében. Sajnos azonban a nők esetében a fiatalabb korosztályokat is „támadja” a lumbágó, mégpedig a várandós anyákat. Az Ő esetükben bizonyos hormonokból a terhesség alatt több termelődik, ezáltal, illetve a baba súlyától az izmok és csontok a megnövekedett súly miatt nagyobb terhelést kapnak és ez megváltozott testtartáshoz, illetve ennek következtében lumbágóhoz vezethetnek.

Milyen fájdalmaknál lehet lumbágóra gyanakodni?

A leggyakrabban előforduló fájdalom, amikor a háton futó izomzat sokaságból egy-egy becsípődik, vagy éppen meghúzódik. Jó hír, hogy ilyenkor a kellemetlen érzések 1-2 napnál nem tartanak tovább. A lumbágó azonban nem minden esetben viselkedik ilyen „szimpatikusan”. Előfordulhat, hogy több hétig is elhúzódhat a krónikus hátfájás, illetve lázzal is járhat esetenként. A reggeli ébredés utáni derék, illetve hátfájdalom, valamint a gerinc érzékenysége nyomás hatására szintén a lumbágó jelenlétére utalhat.

Az isiász és a lumbágó tünetei könnyedén megkeseríthetik a leghétköznapibb tevékenységet, ugyanakkor gyógytornával könnyedén védekezhetünk a tünetek ellen.

Melyek a lumbágó kialakulásának leggyakoribb okai?

Amikor az életkorban keressük a lumbágó kialakulásának legfőbb okát, akkor nem járunk messze a valóságtól. Az alsó hát, illetve a derékban található izmok és szövetek elhasználódása sajnos gyakran hozza magával a lumbágó kialakulását. Emellett az izmok, a szalagok, illetve a szövetek túlerőltetése okozhatja leginkább a hátfájdalmakat. Egy-egy rossz mozdulattal történő, vagy éppen a szokásosnál nehezebb dolog emelése bizony rosszul érintheti a derekunkat.

Isiász, a mai mozgásszegény kor velejárója

Az isiász, közérthetőbb nevén ülőideg érdekessége, hogy szervezetünk leghosszabb idege, amely a csípőtől egészen a combokig fut, miközben feladatai között számtalan izom mozgatása mellett a lábak beidegződéseiért való „felelősség” is szerepel. A mai kor emberének, aki nagyon sok időt tölt egy helyben történő üléssel, gyakran alakul ki ún. ülőideg-gyulladás, köznapibb néven ülőidegzsába. Az isiász leggyakoribb kiváltó okai között a porckorongsérv által kiváltott idegrostok összenyomódását említi a szakirodalom. Emellett előfordulhat, hogy a háttérben a csigolyák közötti ízületek kopásos betegsége is állhat. Ahogy a lumbágónál, úgy az isiásznál is a legfontosabb tünet a derékfájás, azzal a különbséggel, hogy itt a fájdalom gyakran valamely láb felé sugárzik ki. A fájdalom mellett izomgyengeség, mozgászavar, zsibbadás és ritkán ugyan, de inkontinencia is előfordulhat az isiász tünetei között.

Az isiász és a lumbágó rizikófaktorai közt egyaránt szerepel a mozgásszegény életmód. A panaszok megelőzése érdekében érdemes lehet rendszeresen mozogni.

Hogyan előzhető meg a lumbágó és az isiász kialakulása?

Ha röviden szeretnénk megfogalmazni, akkor a legfontosabb, hogy tartsuk karban megfelelően a gerincünket és hátizmainkat. Konkrétabban ez azt jelenti, hogy mindenek előtt ügyeljünk arra, hogy ideális súllyal kelljen „megküzdenie” gerincünknek, illetve lehetőség szerint minden nap végezzünk olyan testmozgást, amellyel a hátizmainkat és gerincünket is alaposan megmozgatjuk. Emellett fontos, hogy helyes testtartással végezzük a napi rutin feladatokat és lehetőség szerint kerüljük a különösen nehéz tárgyak hirtelen emelését. Sportolás esetén pedig nem lehet elégszer felhívni a figyelmet a megfelelő bemelegítés fontosságára. Hölgyeknél javasolják még, hogy lehetőség szerint kerüljék a magas sarkú cipők viselését, amelyek szintén melegágyai lehetnek a sok kellemetlenséggel járó derékfájdalmak kialakulásának.