Rendkívül szomorú tény, hogy egyre több időt töltünk a számítógépek előtt. Már maga a sok ülés sem tesz jót a csípőnknek és a gerincünknek, egyre gyakoribbak az ezzel is összefüggő különböző gerincbetegségek (ízületi fájdalmak, kopások, meszesedések, porckorong problémák stb.). Mindemellett gyakran, vagy talán egyáltalán nem figyelünk a testtartásunkra, vagyis arra, hogy a gerincünk, a nyakunk hogyan helyezkedik el akár ülő, akár álló munka közben. Cikkükben körbejárjuk a kényszertartás okozta problémákat és a gerincegyensúly megbomlását okozó tényezőket.
Civilizációs átok
Modern világunkban, egyre kevesebbet mozgunk. Többnyire az irodában, az autóban ülünk, vagy megterhelő fizikai munkát végzünk. Teljesen érthető, hogy ülés közben nehezen tudunk több órán keresztül a gerincnek kedvező helyzetben lenni, mert egy idő után elkerülhetetlen, hogy begörnyedünk. Ez az állapot a kényszertartást, a gerincegyensúly megbomlását eredményezi, ami az izmok görcsös feszülését idézi elő. Ez hosszú távon fájdalmat, rosszabb esetben pedig különféle maradandó károsodásokat okozhat.
Gyakran előfordul és észre sem vesszük, de például felhúzzuk a vállainkat, amely egyfajta feszítést hozhat létre a nyaki és csuklyás izmokban. Vagy például a fejünket előre szegjük, ezzel nyakunk a gerinc vonalához képest előrébb kerül és jó úton haladunk az úgynevezett „banyapúp” kialakuláshoz, amely nevével ellentétben nem csak a nőket érinti. A különféle erőhatások és izomfeszülések persze fájdalmat és komolyabb testi tüneteket is okozhatnak. A feszült izmokban értelemszerűen kevesebb vér kering, az izomsejtek, egyre kevesebb oxigénhez jutnak, ezáltal romlik a sejtanyagcsere. Ennek következtében az érintett területeken felhalmozódnak a salakanyagok és ennek előbb utóbb fájdalom lesz a következménye
De pontosan mi is történik testünkkel kényszertarás közben?
Tartásunk röviddel leülés után sok esetben hanyaggá válik, domborodni kezd a hátunk, mert nem vagyunk képesek egyenesen tartani magunk. Ugyanis kevesebb energiába kerül, ha engedünk a gravitációnak. A vállak előre esnek, az elülső deltaizmok és a mellizmok megfeszülnek. Mindeközben a hátizmok megnyúlnak, elernyednek. A trapéz izom felső és középső része a fejbiccentő izommal együtt túlterhelődik, és megrövidül. Ennek az előreesett testtartásnak a következménye, hogy a test középvonala előrébb kerül, a csigolyák terhelése megváltozik, annak közepéről a nyomás előrébb kerül, emiatt a csigolyák közti rés hátsó része egyre csak nyílik, miközbena csigolyákat borító hátsó szalagok is lazábbá válnak, megnyúlnak, amely porckorongsérv kialakulásához is vezethet. Kezdetben porckorong előboltosulásakésőbb a porckorongsérv,rosszabb esetbenkiszakadt sérv jelentkezhet. Ez persze l nem egyik napról a másikra történik, akár több évtized is lehet mire a hanyag tartás ide vezet, ezért is érdemes odafigyelni a megelőzésre!
Fontos tudni, hogy nemcsak ülőmunka esetén fordul elő kényszertartás, álló munkavégzés közben is tarthatjuk rosszul magunkat! Sőt, olyanoknál is előfordulhat, akik rendszeresen sportolnak, mozognak, náluk viszont valószínűleg egy-egy gyengébb izom okozhatja a tartáshibát, vagy esetleg valamilyen öröklött deformitás állhat a háttérben.
Megelőzés és kezelés
Mint minden kellemetlen fájdalmas betegségre, tünetegyüttesre, a kényszertartás okozta panaszokra is igaz, hogy jobb megelőzni! Ehhez persze kell némi testtudatosság és odafigyelés. Azonban a munka, vagy bármilyen komolyabb összpontosítást igénylő tevékenység közben lankadhat a testartásunkra fordított figyelmünk, épp ezért kell állandóan tudatosítani magunkban a helyes testtartást. Ülés közben egy párnát a derekunkhoz téve segíthetjük gerincünk megtámasztását, de a nyakunkra is fokozottan oda kell figyelni. Ha van rá lehetőségünk álljunk fel bizonyos időközönként, nyújtóztassuk meg végtagjainkat, mozgassuk át a testünket. Akár ülő, akár álló munkát végzünk rendszeresen iktassunk be sportolási lehetőséget, akár a jógát, hogy izmaink nyúljanak, „kimozogják” magukat. Nézzünk pár egyszerűnek tűnő, ám hasznos tanácsot számítógép előtt végzett munka esetén!
- Monitor helye: A monitor akkor van a legjobb helyen, ha kicsit lefelé nézünk rá, és pontosan középen van. Aki egész nap valamelyik irányba elfordított fejjel ül, az óhatatlanul jobban terheli teste egyik oldalának izomzatát. Ha nem áll módunkban középre helyezni a képernyőt, időnként érdemes áthelyezni az asztal másik oldalára. Egész napos munkavégzés esetén kényszertartást eredményez a magasan elhelyezett monitor.
- Tekintet, fókusz áthelyezése, szemtorna: Nagyon hasznos szemgyakorlat, ha félóránként levesszük tekintetünket a monitorról, és egy távoli pontot figyelünk. Majd jónéhány gyors pislogás után megint egy távoli pontra fókuszálunk. Ezzel oldhatjuk a szemizmok görcsös feszülését és benedvesíthetjük a kiszáradó kötőhártyát, ezzel megelőzve a monitor okozta szemszárazságot.
- Rövid, megszakító mozgás: Próbáljunk meg óránként egyszer egy-két percre felkelni a székből és nyújtózkodni. Jót tesznek ilyenkor a fej- és vállkörzések, persze óvatosan.
Amikor már megvan a baj
Sajnos számos esetben a kényszertartás következményeként kialakuló panaszokra már nem elég a nyújtás és a rendszeres mozgás. Ilyenkor javasolt a gyógytorna, fizioterápia, míg súlyosabb gerincbántalmak esetén a műtét is szóba jöhet. Ezért is fontos, hogy inkább a megelőzésen legyen a hangsúly, a testtudatosság kialakításával és a fent említett néhány trükkel már egész sokat tehetünk azért, hogy ne alakuljon ki a kényszertartás és azt követően egyéb izom és mozgásszervi, vagy gerincet érintő probléma. Tartós, súlyos és nem múló fájdalom esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz!