A futás hatása az ízületekre

Sokan vágnak bele az év kezdetekor kezdőként vagy újrakezdőként a futásba, kocogásba. Érdemes lehet ezért megismerni, hogy milyen hatása van az ízületekre.

Az újév elején hajlamosak vagyunk különböző fogadalmakat tenni, melyek között magasan viszik a pálmát az egészséges életmódra irányuló fogadkozások, mint például a káros szenvedélyekről való leszokás vagy a rendszeres mozgás beiktatása. Sokan kezdenek bele ilyenkor kezdőként vagy újrakezdőként a futásba, kocogásba. Ez az aktív mozgásforma részben annak köszönheti a népszerűségét, hogy mindenki számára viszonylag könnyen hozzáférhető: egyénileg is végezhető, és nagyjából bárhol, bármikor, a saját időbeosztásunk szerint űzhetjük.

Futás – pro és kontra

Természetesen pro és kontra érveket naphosszat hallgathatunk a futás pozitív és negatív hatásai kapcsán. A leggyakoribb pozitív érvek, hogy a futás:

  • növeli az erőnlétünket, 
  • erősíti az izomzatunkat, + Új kategória létrehozása
  • jót tesz a vérkeringésünknek, 
  • oldja és csökkenti a nap közben felhalmozott stresszt, 
  • segít megszabadulni a felesleges kilóinktól,

de ezt a sort természetesen még hosszan folytathatnánk.

A negatív hatások közül a leggyakrabban emlegetett indok, hogy a futás túlzott terhelést fejt ki az ízületeinkre. Ez azonban nem jelenti azt, hogy egyenlőséget kellene tenni a futás és az egészségre ártalmasság között. Jó hír, hogy a különböző rögzítő támaszokkal ma már nagyon komoly segítséget kaphatnak az ízületeink sportolás során, de akár egy sportsérülésből történő felépülés esetén is. 

Vajon a futásnak tényleg negatív hatása van az ízületeinkre?

Erre a kérdésre is sokféle megközelítésből lehet választ adni, és közülük is talán az áll a legközelebb az igazsághoz, amelyik úgy kezdődik, hogy: „attól függ”. 

A futás hatása az ízületekre attól függ, hogy mennyit futunk, hogy milyen talajon futunk, hogy milyen technikát használunk és hogy milyen cipőt veszünk fel.

Attól függ, hogy… 

  1. mennyit futunk

Szakemberek szerint a sportolók nagyjából felénél alakulhat ki kisebb-nagyobb, izomrendszert és csontozatot érintő sérülés. Heti szinten kb. 50-60 km felett beszélhetünk ízületeinket az átlagosnál jobban megterhelő futásról. Valljuk be, ez azért már korántsem „tömegsport” kategória. Mindenesetre fontos szempont, hogy heti 1-2 pihenőnapot mindenképpen iktassunk be az edzésekbe.

2. milyen talajon futunk 

Futás közben a lábunk talajjal történő minden egyes ütközésekor a testsúlyunk többszörösét kell elviselnie a térd- és bokaízületünknek. Ez nagyon komoly terhelést jelent, éppen ezért nem mindegy, hogy milyen a futófelület rugalmassága. Ebből a becsapódási energiából például a betonjárda, merevségéből adódóan, gyakorlatilag 0%-ot nyel el. Jobb a helyzet, ha salakos pályán vagy erdei földes úton futunk, hiszen ezeknek a felületeknek van valamekkora rugalmasságuk. Mivel azonban az ízületek kímélésénél valóban kulcsszó a rugalmasság, a speciálisan kialakított rekortánpálya vagy pedig a professzionális, megfelelő ruganyossággal ellátott futópadok használata a legoptimálisabb rendszeres futáshoz.

3. milyen technikával futunk

A technikai elemzésnél különbséget kell tennünk az élsportolók és a hobbi kocogók között. Az élsportolóknál nem feltétlenül az ízületek kímélésén van a fő hangsúly, sajnos. A hobbi futóknál viszont érdemes arra odafigyelni, hogy a futásunk lehetőség szerint minél „laposabb” legyen, hiszen amikor magasra szökkenünk, akkor teljes testsúlyunkkal komoly magasságból zuhanunk a talajra, így az ízületeinket terhelő becsapódási energia is lényegesen nagyobb. Bizonyos kor felett erre különösen oda kell figyelni. Ezt a guruló, más néven „osonó” futástechnikával érhetjük el, mellyel minimálisra csökkentjük a hosszú és magas lépéseket.

4. milyen cipőben futunk

A célhoz pontosan megválasztott, megfelelő minőségű lábbeli nélkülözhetetlen a rendszeres futáshoz. Fontos, hogy a futócipő maximálisan kényelmes legyen, megfelelően tartsa a lábunkat, és a rugalmassága is optimális legyen. A sarokrész szélesebb legyen, mivel itt történik becsapodáskor a legnagyobb igénybevétel. A cipő a ruganyosságával ugyanis szintén sokat képes elnyelni a becsapódási energiából, amennyiben a terephez illőt viselünk – ennek hiányában azonban ez az erőmennyiség is az ízületeinket terheli. Másmilyen cipő kell tehát terepre, aszfaltra, rekortánra és futópadra. A cipő minőségétől nagyban függ, de általában 600-800 kilométeren át tartja meg rugalmasságát egy lábbeli. Bár olykor nehéz szívvel cseréljük le megkedvelt és még teljesen le nem rongyolódott sportcipőnket, de még mindig jobban megéri, mint ha hetekig-hónapokig kezelésre kell járni ízületi fájdalmaink miatt.

Érdemes kezdőknek és újrakezdőknek precízen tájékozódniuk a futás ízületekre gyakorolt hatásáról a lehetséges későbbi sérülések elkerülésének érdekében.

Kezdőként nagy odafigyeléssel

Akik korábban nem mozogtak rendszeresen, azoknak érdemes először rövidebb, majd egyre hosszabbodó sétával kezdeni a futásra való felkészülést. A séta ugyanis ugyanazokat az izmokat mozgatja meg, mint a futás, mégis jóval kisebb terhelést jelent az ízületeinkre, csontjainkra. 

A másik fontos jó tanács, hogy ne hanyagoljuk el a bemelegítést és a lelazítást, a minél több nyújtást: ezek segítenek izomzatunkat és ezáltal ízületeinket is felkészíteni a terhelés rugalmas viselésére. 

Amennyiben pedig fokozottan kell kímélnünk a bokánkat, térdünket, megelőzésként viselhetünk speciális térd- és bokatámaszt. Ez gyermekeink védelme érdekében ugyanígy igaz: sérülésveszély esetén – akár egy korábbi húzódás vagy ficam miatt –  óvjuk egészségüket gyermek térd- vagy bokatámasszal. Így élvezhetjük ugyanis valóban hosszú távon a futás minden örömét, előnyét és szabadságát.

A cikk megjelenését az Essity Hungary Kft. támogatta!