A felkar fájdalom lehetséges okai

A felkar fájdalom mögött sokféle kiváltó ok állhat, ennek kiderítése nagyon nehéz feladat. Legfrissebb ismeretterjesztő cikkünkben ennek feltárására törekszünk.

A felkar fájdalom mögött sokféle kiváltó ok állhat, ennek kiderítése nagyon nehéz feladat. Ha Önnek is fáj egyik vagy akár mindkét oldalon a felkarja, és esetleg nyaki fájdalmat is érez, azt akár egy porckorongsérv is okozhatja. A felkar fájdalom okai komoly figyelmet igényelnek, mivel ezen tünetek összességében akár stroke, vagy szívinfarktus tünetei is lehetnek. Ha azonos oldalon több végtag esetén is jelentkezik zsibbadás, gyengeség, egyensúlyzavar, vagy beszédzavar, akár zavart gondolkodás, akkor szóba jöhet a stroke. Emellett különösen abban az esetben, ha a bal felkar fájdalom okai merülnek fel, és a tünetek mellett légszomj, mellkasi fájdalom vagy verítékezés is társul, akkor szívinfarktusra is gondolni kell. Bármi is álljon panasza hátterében, ebben a cikkben összeszedtük a felkar fájdalom okait a tünetekkel együtt, továbbá kitérünk a diagnosztikára és a kezelésre is.

A jobb felkar fájdalom okai és tünetei

A felkar fájdalomnak számos oka lehet, és mind különböző tünetekkel jár. A felkar fájdalom egyaránt jelentkezhet a bal és a jobb oldalon, illetve bizonyos esetekben akár egyszerre mindkét oldalon. Jelen cikkünkben a jobb felkar fájdalommal foglalkozunk, bemutatjuk a lehetséges okokat, a diagnózis módszertanát és a kezelési lehetőségeket.

Lelki okok: a stressz és a feszültség kiemelt helyen szerepel az okok között, mivel ezek sok esetben lehetnek olyan mértékűek, hogy akár izomgörcsöket is kiválthatnak.

Rossz kéztartás: Azt tudni kell, hogy a csukló a kézzel egy vonalba helyezve működik a legkényelmesebben. Azonban, ha a csukló tartósan ki van csavarodva vagy hajlított helyzetben használjuk, például gépelés közben, akkor az egész alkar és a váll megterhelődik. Az egyirányú terhelések hatására túltermelődik az ízületi folyadék, ez pedig feszülő és szúró érzést okoz. Megvastagodik az ínhüvely fala, ami meggátolja a végtagok mozgását. Amikor az adott végtag túlzottan gyorsan elfárad, akkor az már egy intő jel lehet. Akár görcsös zsibbadás és feszülés is kialakulhat. Ennek köszönhetően kifejezetten jobb kezesek esetében gyakori, hogy ilyen eredetű probléma esetén a fájdalom a jobb felkarban jelentkezik.

Ha a csukló tartósan ki van csavarodva vagy hajlított helyzetben használjuk, például gépelés közben, akkor az egész alkar és a váll megterhelődik.

Sérülés: Legyen szó bármilyen sérülésről, csont-, izom, vagy ficam eredetű, ha a közelmúltban történt akkor gyanakodhatunk arra. Igazán jellemző eset a vállficam. Ilyenkor az érintett felső végtag zsibbadása is jelentkezhet.

Kéz-váll szindróma: Sajnos ez jelenleg még nem teljesen tisztázott betegség, amely azonban sokszor áll a vállfájdalom hátterében. Gyakran jelentkezik idősebb betegeken. A váll és felkar fájdalom lehet az első tünete. Akár az egész felső végtag fájdalma is kialakulhat, melyet duzzadás követ. Sajnos nem ez az egyetlen szindróma, amely az idősebb korosztályt fenyegeti. Itt megemlíthető még szintén az alagút szindróma, valamint a befagyott váll szindróma is.

Nyaki gerinctől kiinduló fájdalom: Ebben az esetben a fájdalom a nyaktól indul majd lesugárzik a lapockákhoz, onnan pedig a felkarba. A legtöbb esetben csak felkarig terjed, azonban van arra is példa, hogy a fájdalom egészen az ujjakig sugárzik. Jelentkezhet a végtag zsibbadása is, melyet fájdalommal egy időben is észlelhetünk. 

A jobb felkar izomfájdalom tünetei lehetnek:

  • Érzékenység és fájdalom a felkarban.
  • Gyengeség a felkarban és az ujjakban.
  • Zsibbadás és bizsergés az ujjakban.
  • A mozgás korlátozottsága a felkarban.
  • Duzzanat és vörösség a felkarban.
  • Ami jellemző izomfájdalomnál, a fájdalom megszűnik pihenéskor, ám aktív használatkor fokozódik.

A felkar fájdalom diagnosztikája

Annak kiderítése, hogy a felkar fájdalomnak mi a kiváltó oka, általában orvosi feladat. Az orvos képalkotó eljárások (CT, MR) segítségével kideríti, hogy mi állhat a panasz hátterében, tehát a pontos anamnézist (belgyógyászati vizsgálattal együtt) követően kerül sor a diagnosztikai eljárás kiválasztására és magára a diagnózisra.

A jobb felkar fájdalom kezelése

A gyógytorna a legtermészetesebb módja a felkar fájdalom kezelésének, ugyanis a mozgást veszi alapul, amely mindig kéznél van, így praktikus megoldást kínál.

A jobb karfájdalom kezelése függ a fájdalom okától, azonban az alábbiakban felsorolásra kerül néhány kezelési módszer:

  • Gyógytorna: a legtermészetesebb módja a felkar fájdalom kezelésének, ugyanis a mozgást veszi alapul, amely mindig kéznél van. A torna során átmozgató – azaz mobilizáló, nyújtó és erősítő gyakorlatokkal állítjuk helyre az ízület mozgathatóságát és a felborult izom egyensúlyt.
  • Fizikoterápia: A fizikoterápia segíthet az izmok erősítésében, az ízületek mozgásának javításában és a fájdalom csökkentésében.
  • Gyulladáscsökkentés és fájdalomcsillapítás: A különböző gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerek krémek és más balzsamok is segíthetnek.
  • Injekciók: Az ízületi vagy izomgyulladások esetén a helyi injekciók segíthetnek a fájdalom enyhítésében.
  • Pihenés és mozgás: Az izmok pihentetése, és a stressz csökkentése segíthet a fájdalom enyhítésében.
  • Házi praktikák: A hideg és meleg terápia, a masszázs, a jóga, a meditáció szintén segítségünkre lehet.