Korábbi cikkünkben kifejezetten a jobb felkar fájdalmának okait, tüneteit és lehetséges kezelési megoldásait mutattuk be. Bevezetőnkben azonban felhívtuk a figyelmet arra, hogy a felkar fájdalom mögött sokféle kiváltó ok állhat, ennek kiderítése nagyon nehéz feladat! A felkar fájdalom okai nagy figyelmet igényelnek, mivel ezen tünetek összességében akár stroke, vagy szívinfarktus tünetei is lehetnek. Mostani cikkünkben bemutatjuk a bal felkar fájdalmának specifikus okait és tüneteit, valamint természetesen kitérünk a diagnosztikára, illetve a kezelésre is.
A bal felkar fájdalmának okai és tünetei
A bal kar fájdalma általában szívproblémákkal van összefüggésben, különösen akkor, ha más tünetek is jelentkeznek, például mellkasi fájdalom vagy légszomj. A bal kar fájdalmának ettől függetlenül számos oka lehet, beleértve a következőket:
Szívproblémák: Az érelzáródás okozta szívinfarktus általában mellkasi fájdalommal, illetve bal kar- vagy váll fájdalommal járhat. A szívizom elégtelensége (szívelégtelenség) szintén okozhat fájdalmat a bal karban, mivel a szív nem képes hatékonyan pumpálni a vért az érrendszeren keresztül, így a szövetek vér- és tápanyaghiányos állapotba kerülnek.
Idegi problémák: Az idegi problémák, például az ideggyulladás vagy az idegi sérülés is vezethet a bal kar fájdalmához. Az idegek sérülése általában égő, bizsergő vagy tompa bal kar fájdalmat eredményez. Az idegi problémák vezető tünete lehet a nyaki fájdalom.
Perifériás neuropátia: A bal kar fájdalom, zsibbadás akár neuropátiás tünet is lehet. Az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek, vagyis a perifériás idegrendszer károsodása miatt kialakuló tünetek igen változatosak lehetnek. Fájdalom és érzéketlenség jelentkezhet a karokban, kezekben, lábszárakban, lábfejekben, de mutatkozhat koordinációs nehézség, akaratlan izommozgások, a motoros feladatok elvégzésének nehézsége, és akár erős izzadás vagy emésztési problémák is színezhetik a betegséget. Perifériás neuropátia nagyon gyakran cukorbetegeknél alakul ki, továbbá egyes autoimmun betegségekben (például reumatoid artritisz, lupus erythematosus), köszvény, elhízás, myxoedéma, terhesség, vitamin hiányos állapotokban (például B1, B12), valamint túlzott alkoholfogyasztás, és egyes gyógyszerek hatására.
Alagút szindróma: A váll- és a karfájdalom okaként alagút szindróma is diagnosztizálható. Az alagút egy szűk anatómiai rés, amely csatornaként szolgál az ereknek és idegeknek. Ha ebben a csatornában kialakul egy duzzanattal, esetleg vizenyővel járó gyulladás, az az átmérő csökkenését eredményezheti. Így egyre inkább nyomás alá kerülnek az erek és az idegek, amely a panaszok kialakulásához vezet. Az alagút szindrómák sokféle tüneteket produkálhatnak. Zsibbadás, fájdalom, súlyosabb esetben érzéskiesés, gyengeség utalhatnak az adott területet, például a kart, az ujjakat beidegző idegek összenyomódására, megszorulására. A tünetek kezdetben enyhék, például furcsa zsibbadásérzésként jelentkeznek, súlyos esetben azonban izomsorvadás is kialakulhat.
Migrén: A migrénes roham bevezető „aura” jelenségekkel járhat, ezek lehetnek vizuális (például látótérkiesés, fényes pontok a látómezőben), szenzoros (például zsibbadás), vagy motoros (például végtaggyengeség) jellegűek, de jelentkezhet akár beszédzavar is. Az aurát követi maga a fejfájás, ami migrénnél tipikusan hang- és fénykerüléssel jár, a beteg pihenésre, csendes, sötét szobára vágyik, esetleg émelyeg is. A fejfájás megszűnése általában fokozatos, alvás és esetenként hányás után következik be.
Ízületi problémák: Az ízületi problémák, például az ízületi gyulladás vagy a porckopás általában éles, szúró vagy tompa fájdalommal járnak a bal karban.
Izomproblémák: Az izomproblémák, például az izomhúzódás vagy az izomgyulladás is okozhatnak bal kar fájdalmat.
Trauma: A bal kar fájdalma olyankor is előfordulhat, ha az elszenvedője valamilyen fizikai trauma miatt megsérült. Elég például egy rossz mozdulat, egy nehéz tárgy megemelése. Vagy komolyabb sérülés áldozata lesz, például, ha eltörik a kar vagy az izomzat megsérült.
Szklerózis multiplex: A bal kar fájdalma szklerózis multiplex esetén általában az idegek károsodása miatt jelentkezik, amelyek a karok mozgatásáért és érzékeléséért felelősek. Szklerózis multiplexben a bal kar fájdalma általában gyengeséggel, merevséggel és egyensúly zavarokkal együtt jelentkezik és a fájdalom általában az idegkárosodással érintett kar területén jelentkezik.
Rosszul kialakított munkahelyi környezet: Gépelés és az egérhasználat során rossz pozícióban van a kéz, valamint a könyök és az alkar nincs alátámasztva, a karra és a vállra is rossz hatással van.
Belgyógyászati okok: A bal felkarba több szerv is adhat kisugárzást. Így a máj és epe, melynél mélyebb felkarcsont fájdalom jelentkezik. Valamint a daganatos megbetegedések, csontot, nyirokrendszert vagy egyéb környező szövetet érintő tumor esetén.
A bal felkar fájdalom diagnosztikája
Annak kiderítése, hogy a felkar fájdalomnak mi a kiváltó oka, általában orvosi feladat. Az orvos képalkotó eljárások (CT, MR) segítségével kideríti, hogy mi állhat a panasz hátterében, tehát a pontos anamnézist (belgyógyászati, neurológiai, vagy egyéb szükséges vizsgálattal együtt) követően kerül sor a diagnosztikai eljárás kiválasztására és magára a diagnózisra.
Neurológiai betegségekkel kapcsolatos bal kar fájdalom kezelése
Az izom, vagy trauma eredetű bal felkart érintő betegségekkel, sérülésekkel kapcsolatos kezelési módszerek hasonlók, mint a jobb felkar esetében (gyógytorna, fizioterápia, gyulladáscsökkentők, injekció). A bal kar esetében viszont fontos kiemelni a neurológiai betegségekkel kapcsolatos fájdalom kezelését is. Általában a kezelés célja a bal kar fájdalom enyhítése és az idegrendszeri funkciók javítása. A kezelési lehetőségek közé tartozhatnak:
Gyógyszeres kezelés: A neurológiai betegségekkel járó bal kar fájdalom kezelésére általában idegi fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők, izomlazítók vagy egyéb fájdalomcsillapítók adhatók.
Fizioterápia: A fizioterápia, a testmozgás, az izom és ízület erősítő és stabilizáló gyakorlatok, valamint az idegstimuláció által történő kezelést jelenti. A manuális idegmobilizáció révén az ideg letapadása csökkenthető, mobilizációja javítható. A fizioterápia javíthatja a bal kar mozgékonyságát és erőnlétét, így a bal karban érzett fájdalomra is megoldást jelenthet.
Sebészeti beavatkozás: Ha az idegszálak vagy a gerincvelő sérültek, szükség lehet sebészeti beavatkozásra, hogy megszüntessük a bal kar fájdalmát. Ez azonban csak a legsúlyosabb esetekben és csak akkor javasolt, ha a konzervatív kezelés nem hatékony.