A farokcsont fájdalma talán a legritkábbnak mondható a gerinctájéki fájdalmak közül. A felmérések szerint a hátfájások mindössze 1-2 százaléka tartozik ide, az esetek nagyobb részében lányokat/nőket érinti. A farokcsont fájdalma, illetve fájdalmas gyulladása (coccydynia) leggyakrabban valamilyen sérülés következménye, de sokszor előfordul, hogy nem emlékszünk olyan balesetre (például esésre, ütésre), ami indokolná a fájdalmat. Fontos, hogy ha jó ideje nem múlik a fájdalom, érdemes orvoshoz fordulni és utánajárni a panaszainknak.
Fáj, de hogyan?
A farokcsont, azaz a gerinc legalsó részének fájdalma a legtöbb embernél tompa, lüktető fájdalomként jelentkezik, ami sokszor izomgörcsként érzékelhető, de lehet éles, szúró fájdalom is, amit fizikai aktivitás ( leülés, felállás, stb.), vagy hosszabb ideig tartó ülés vált ki. Többnyire hirtelen jelentkezik valamilyen sérülés után, de más, egyéb okból is kialakulhat. A fájdalom kisugározhat a lábakba, a combokba vagy a hátba, a csípőbe, de a környező izmokba vagy akár a végbélbe is. A kiváltó októl függően a farokcsont fájdalma együtt járhat érzékkieséssel, izomgyengeséggel, végbélfájdalommal is. Ezek a tünetek megnehezíthetik az ülést, fájdalmassá tehetik a mozgást, és még az alvást is megzavarhatják. A megfelelő kezelés, valamint egyes házi praktikák azonban segíthetnek a fájdalom enyhítésében.
A farokcsont fájdalmának lehetséges okai, forrásai
A farokcsont fájdalmának számtalan oka lehet.
- Közülük a legegyszerűbb az, amikor ütés éri a farokcsontunkat. Ez érintheti akár a farokcsontot közvetlenül, akár a környező izmokat. Például ha leesünk valahonnan, vagy egyszerűen elesünk, és szerencsétlenül érünk földet, megsérülhet a farokcsont.
- Kényelmetlen, fura helyzetben vagy különösen hosszú ideig tartó ülés után is jelentkezhet farokcsont fájdalom.
- Várandósság idején az idegekre nehezedő nyomás szintén kiválthatja a farokcsont fájdalmát, és bármilyen meglepő, de a farokcsont sérülhet vagy akár el is törhet szülés közben.
- Bizonyos ízületi elváltozások is okozhatnak farokcsont fájdalmat. Az ún. Levator szindrómát pedig a kismedencei izom (musculus levator ani) fájdalmas összehúzódása okozza, és ez a fájdalom kisugározhat a farokcsontra is.
- Székrekedés vagy aranyér is okozhat farokcsont fájdalmat.
- Gerincműtétet követően is előfordulhat, de okozhatják a lumbális (ágyéki) gerincszakaszon található porckorong-betegségek is.
- Nagyon ritkán bizonyos fertőzések, daganatok is okozhatnak fájdalmat a farokcsontban.
- Anatómiai ok ( kis szögben, sokszor szinte derékszögben álló farokcsont), ez esetben terhelésre (sok ülés, biciklizés) jelenik meg a fájdalom
- Izomgörcs, egyéb kisugárzó zsigeri fájdalom
A farokcsont fájdalmának kezelési lehetőségei
Mivel számos oka lehet ennek a fájdalomnak, érdemes alaposan utánajárni. Ha már megvan a diagnózis, könnyebben és hatékonyabban tudunk küzdeni a fájdalom vagy az azt kiváltó betegség ellen.
- Esés, ütés, baleset okozta fájdalomra sokszor a vény nélküli fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők (tabletták és kenőcsök) is megfelelőek lehetnek. Viszont ne feledjük, hogy egy kisebb sérülésnek is lehet hosszú távú hatása.
- Akinek sérül a farokcsontja, az öntudatlanul is feszíti a környező izmokat vagy elkerüli a testmozgást. Ez lassíthatja a gyógyulást, és gyengítheti vagy károsíthatja a környező izmokat, ami idővel krónikus fájdalomhoz vezethet – még akkor is, ha az eredeti sérülés már meggyógyult. Tehát ne féljünk mozogni, akár nyújtani is ebben az esetben! Természetesen mindezt szakemberrel konzultálva.
- Ha sokáig rosszul ültünk, vagy meghúztuk az ágyéki gerincet, akkor érdemes kímélő nyújtásokat, lazító testmozgást végeznünk (például jóga vagy pilates), amelyek óvatosan nyújtják a farokcsont körüli izmokat és a gerincet.
- Akik ülőmunkát végeznek, nekik is ajánlott a gyakori nyújtás, de megelőzésként és kezelésként használhatnak speciális ülőpárnát is, amely segíthet enyhíteni a farokcsontra nehezedő nyomást.
- A gyengéd masszázs is megoldás lehet: a farokcsont körüli izmok masszírozása segíthet, különösen akkor, ha a fájdalmat a hosszabb ideig tartó ülés vagy izomsérülés okozza.
- Végezetül, ha a fájdalmat aranyér, rektális probléma okozza, netán az említett Levator szindróma áll a háttérben, jó lehet egy Epsom sós ülőfürdő, amely remekül ellazítja az izmokat, ízületeket, valamint gyulladáscsökkentő hatású.
Láthatjuk, hogy sokféle oka és gyógymódja lehet a farokcsont vagy az azt körülvevő izomzat fájdalmának. Ezért is fontos, hogy szakemberhez (ortopédus vagy reumatológus, esetleg ideggyógyász szakorvoshoz) forduljunk, aki alapos kivizsgálást követően diagnosztizálja a problémát. Ennek eredményeként, ha egyértelmű diagnózist kapunk, elég sok gyógymódból válogathatunk, amelyek hatékonyan csökkentik a farokcsont fájdalmát, illetve nem utolsó sorban annak okait és hosszú távú következményeit is. Amennyiben sérülés kizárható és anatómiai okot állapítanak meg, a következő kezelések jöhetnek szóba: nem szteroid tartalmú fájdalomcsillapító, terhelés( hosszas ülés, biciklizés, lovaglás, evezés) elkerülése, ülőgyűrű alkalmazása. Amennyiben ezek hatástalanok, szóba jöhet: szteroidos injekciók, műtét (bár nem mindig szünteti meg a problémát). Képalkotó eljárás akkor válhat szükségessé, ha sérülés történt, daganat gyanúja merül fel vagy kezelésre 2 hónap múlva is fennáll a fájdalom.