A farokcsont fájdalma talán a legritkábbnak mondható a gerinctájéki fájdalmak közül. A felmérések szerint a hátfájások mindössze 1-2 százaléka tartozik ide, az esetek nagyobb részében lányokat/nőket érinti. A farokcsont fájdalma, illetve fájdalmas gyulladása (coccydynia) leggyakrabban valamilyen sérülés következménye, de sokszor előfordul, hogy nem emlékszünk olyan balesetre (például esésre, ütésre), ami indokolná a fájdalmat. Fontos, hogy ha jó ideje nem múlik a fájdalom, érdemes orvoshoz fordulni és utánajárni a panaszainknak.

Fáj, de hogyan?

A farokcsont, azaz a gerinc legalsó részének fájdalma a legtöbb embernél tompa, lüktető fájdalomként jelentkezik, ami sokszor izomgörcsként érzékelhető, de lehet éles, szúró fájdalom is, amit fizikai aktivitás ( leülés, felállás, stb.), vagy hosszabb ideig tartó ülés vált ki. Többnyire hirtelen jelentkezik valamilyen sérülés után, de más, egyéb okból is kialakulhat. A fájdalom kisugározhat a lábakba, a combokba vagy a hátba, a csípőbe, de a környező izmokba vagy akár a végbélbe is. A kiváltó októl függően a farokcsont fájdalma együtt járhat érzékkieséssel, izomgyengeséggel, végbélfájdalommal is. Ezek a tünetek megnehezíthetik az ülést, fájdalmassá tehetik a mozgást, és még az alvást is megzavarhatják. A megfelelő kezelés, valamint egyes házi praktikák azonban segíthetnek a fájdalom enyhítésében.

A farokcsont fájdalmának lehetséges okai, forrásai

A farokcsont fájdalmának számtalan oka lehet. 

A farokcsont fájdalma okai közt a legegyszerűbb az, amikor ütés éri a farokcsontunkat. Ez érintheti akár a farokcsontot közvetlenül, akár a környező izmokat.

A farokcsont fájdalmának kezelési lehetőségei

Mivel számos oka lehet ennek a fájdalomnak, érdemes alaposan utánajárni. Ha már megvan a diagnózis, könnyebben és hatékonyabban tudunk küzdeni a fájdalom vagy az azt kiváltó betegség ellen. 

Sokféle oka és gyógymódja lehet a farokcsont fájdalmának. Ezért is fontos, hogy szakemberhez forduljunk, aki szakszerűen diagnosztizálja a probléma okát.

Láthatjuk, hogy sokféle oka és gyógymódja lehet a farokcsont vagy az azt körülvevő izomzat fájdalmának. Ezért is fontos, hogy szakemberhez (ortopédus vagy reumatológus, esetleg ideggyógyász szakorvoshoz) forduljunk, aki alapos kivizsgálást követően diagnosztizálja a problémát. Ennek eredményeként, ha egyértelmű diagnózist kapunk, elég sok gyógymódból válogathatunk, amelyek hatékonyan csökkentik a farokcsont fájdalmát, illetve nem utolsó sorban annak okait és hosszú távú következményeit is. Amennyiben sérülés kizárható és anatómiai okot állapítanak meg, a következő kezelések jöhetnek szóba: nem szteroid tartalmú fájdalomcsillapító, terhelés( hosszas ülés, biciklizés, lovaglás, evezés) elkerülése, ülőgyűrű alkalmazása. Amennyiben ezek hatástalanok, szóba jöhet: szteroidos injekciók,  műtét (bár nem mindig szünteti meg a problémát). Képalkotó eljárás  akkor válhat  szükségessé, ha sérülés történt, daganat gyanúja merül fel vagy kezelésre 2 hónap múlva is fennáll a fájdalom.